Jucatoarea Simona Halep, locul 3 WTA, a vorbit despre gestul canadiencei Eugenie Bouchard de a nu-i strange mana Alexandrei Dulgheru la tragerea la sorti de la Fed Cup, subliniind ca totul tine de educatia fiecaruia si ca ea nu ar fi facut niciodata asa ceva, informeaza Mediafax citand Dolce Sport.

Simona HalepFoto: Hotnews

"N-as vrea sa comentez acest gest, pentru ca tine de educatia fiecaruia. Eu nu as fi facut niciodata asa ceva, dar asa este ea crescuta sau asa este obisnuita si trebuie sa-i acceptam atitudinea", a afirmat Simona Halep.

Halep a mentionat ca a vazut gestul ironic al Alexandrei Dulgheru de la finalul meciului cu Bouchard, apreciind ca acesta a fost amuzant. "Chiar Alina Tecsor mi-a dat link-ul ca sa vad. A fost foarte bine gandit si chiar amuzant", a adaugat sportiva romana.

Jucatoarea de tenis Alexandra Dulgheru, locul 69 WTA, a invins-o, sambata, cu scorul de 6-4, 6-4, pe Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, astfel ca Romania a egalat, 1-1, scorul in intalnirea cu Canada, de la Montreal, din barajul pentru Grupa Mondiala a Cupei Federatiei. Partida a durat o ora si 37 de minute.

La finalul partidei de sambata, Dulgheru s-a indreptat imediat spre loja in care se afla staful Romaniei si coechipierele Andreea Mitu si Raluca Olaru. Ea a mimat ca refuza sa dea mana cu ei, ironizand astfel gestul lui Bouchard, care nu a acceptat sa-i stranga mana la tragerea la sorti de vineri.

In tot acest timp, Bouchard a asteptat-o la fileu pe Dulgheru, pentru a-i strange mana, asa cum a promis vineri. Dupa "mica sceneta" pusa in practica in sala din Montreal, romanca a mers si a dat mana cu sportiva canadiana.

In primul meci de sambata, Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA, a fost invinsa, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-4, de Francoise Abanda (260 WTA), dupa doua ore si 39 de minute de joc. Begu a fost vizibil afectata in setul trei de o problema la piciorul stang.

Duminica sunt programate partidele Eugenie Bouchard (locul 7 WTA) - Irina-Camelia Begu (locul 33 WTA), Francoise Abanda (locul 260) - Alexandra Dulgheru (locul 69) si Gabriela Dabrowski /Sharon Fischmann - Andreea Mitu/Raluca Olaru.

Daca Begu nu va putea evolua in meciul din ziua a doua a intalnirii, ea va fi inlocuita de Andreea Mitu, locul 104 WTA.

Invingatoarea din partida Canada-Romania va evolua in 2016 in cea mai inalta divizie a competitiei, iar invinsa va juca in Grupa Mondiala II.

Simona Halep participa saptamana viitoare la turneul WTA Premier de la Stuttgart, cu premii totale de 731.000 de dolari, unde va juca direct in turul doi si o va intalni pe invingatoarea din meciul dintre Garbine Muguruza (Spania) si Barbora Strycova (Cehia).