Jucatoarea de tenis Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA, a declarat, sambata, ca nu problemele fizice au stat la baza infrangerii suferite in meciul cu canadianca Francoise Abanda, locul 260 WTA, recunsocand ca adversara ei a fost mai buna si a meritat victoria, potrivit Mediafax.

Irina BeguFoto: Agerpres

"Imediat cum s-a terminat primul set am simtit cum nu mai controlam jocul, fizic nu mai eram atat de bine. Imi pare rau ca azi nu am putut sa fac mai mult si sper maine sa fac un joc mult mai bun. Fed Cup este alta competitie, nu se aseamana cu turneele noastre, fiind pe echipe, publicul conteaza foarte mult, insa nu conteaza clasamentul. Ea a jucat foarte bine si a meritat sa castige azi. Sper sa capat mai multa experienta in Fed Cup si urmatoarea partida sa fie mai usoara pentru mine. Am simtit contracturi in setul al doilea, dar mult mai rau m-am simtit in setul trei, insa nu asta este cauza pentru care am pierdut. Ea a jucat mult mai bine si a meritat sa castige. Voi vorbi cu staful si vom decide impreuna. Daca sunt apta de joc suta la suta, voi intra si voi incerca sa aduc un punct Romaniei", a declarat Begu, la Dolce Sport.

Begu a fost imbracata sambata, intr-un echipament galben, pe care l-a folosit si la JO de la Londra, din 2012. "Imi vine in continuare bine si sper sa-l mai port", a precizat ea.

Irina-Camelia Begu a fost invinsa, sambata, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-4, de Francoise Abanda, in primul meci al intalnirii de la Montreal dintre Canada si Romania, din play-off-ul pentru Grupa Mondiala a Fed Cup. Romanca a fost vizibil afectata in setul trei de o problema la piciorul stang.

In a doua partida, Alexandra Dulgheru, locul 69 WTA, s-a impus, sambata, cu scorul de 6-4, 6-4, in fata sportivei Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, astfel ca Romania a egalat, 1-1, scorul in intalnirea cu Canada.

Duminica sunt programate partidele Eugenie Bouchard (locul 7 WTA) - Irina-Camelia Begu (locul 33 WTA), Francoise Abanda (locul 260) - Alexandra Dulgheru (locul 69) si Gabriela Dabrowski /Sharon Fischmann - Andreea Mitu/Raluca Olaru.

Daca Begu nu va putea evolua in meciul din ziua a doua a intalnirii, ea va fi inlocuita de Andreea Mitu, locul 104 WTA.

Invingatoarea din partida Canada-Romania va evolua in 2016 in cea mai inalta divizie a competitiei, iar invinsa va juca in Grupa Mondiala II.