Fed Cup: Alexandra Dulgheru o invinge pe Eugenie Bouchard. Canada - Romania, scor 1-1, dupa prima zi

de Red. Sport     HotNews.ro
Duminică, 19 aprilie 2015, 1:33 Sport | Tenis

Alexandra Dulgheru
Foto: AGERPRES
Jucatoarea de tenis Alexandra Dulgheru, locul 69 WTA, a invins-o, sambata, cu scorul de 6-4, 6-4, pe Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, astfel ca Romania a egalat, 1-1, scorul in intalnirea cu Canada, de la Montreal, din barajul pentru Grupa Mondiala a Cupei Federatiei, informeaza Mediafax. Partida a durat o ora si 37 de minute.

In primul meci, Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA, a fost invinsa, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-4, de Francoise Abanda (260 WTA), dupa doua ore si 39 de minute de joc. Begu a fost vizibil afectata in setul trei de o problema la piciorul stang.

Duminica sunt programate partidele Eugenie Bouchard (locul 7 WTA) - Irina-Camelia Begu (locul 33 WTA), Francoise Abanda (locul 260) - Alexandra Dulgheru (locul 69) si Gabriela Dabrowski /Sharon Fischmann - Andreea Mitu/Raluca Olaru.

Daca Begu nu va putea evolua in meciul din ziua a doua a intalnirii, ea va fi inlocuita de Andreea Mitu, locul 104 WTA.

Invingatoarea din partida Canada-Romania va evolua in 2016 in cea mai inalta divizie a competitiei, iar invinsa va juca in Grupa Mondiala II.
























10741 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    bravo Alexandra, (Duminică, 19 aprilie 2015, 1:34)

    victor L [utilizator]

    ai jucat foarte bine.
    Felicitari.
  • +11 (13 voturi)    
    Felicitari Irina si Alexandra, rusine stafului (Duminică, 19 aprilie 2015, 1:51)

    mnicku [utilizator]

    tehnic. N-au vazut ca Irina are probleme la picior? au stat ca plantele pe scaun in timp ce Irina se chinuia sa mearga pe teren din setul 2. Mare nesimtire pe doctor si pe maseur .....

    Ce cautau 9 membri in staf ? 5 erau cu tenisul si 4 au fost rude pe post de turisti .

    Succes fetelor in ziua a doua, jenica sofisticata e la pamint cu moralul .... " loveste tare si plat " nu merge la infinit
    • +3 (3 voturi)    
      Mama lui! (Duminică, 19 aprilie 2015, 7:14)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Ioniță-i de vină!
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo Alexandra! (Duminică, 19 aprilie 2015, 3:33)

    coco04 [utilizator]

    Super victorie1
  • +18 (18 voturi)    
    Și i-a stâns mâna la sfârșit? (Duminică, 19 aprilie 2015, 3:40)

    mr_mojo [utilizator]

    Inexplicabil gestul dinaintea meciului, indiferent de părerile personale ale Eugeniei.
    Și cu atât mai savurată victoria.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo, Alexandra ! (Duminică, 19 aprilie 2015, 4:00)

    AlisCuPar [utilizator]

    Spre ruşinea mea, n-am crezut că o să câştigi !
  • +1 (1 vot)    
    Bă, (Duminică, 19 aprilie 2015, 4:29)

    AlisCuPar [utilizator]

    da' avem femei de toată stima !
  • +5 (9 voturi)    
    Exprimare in sistemul binar! (Duminică, 19 aprilie 2015, 6:58)

    hotnewsfil [utilizator]

    Felicitari pentru reprezentantele tarii noastre. Le dorim sa castige intalnirea cu Canada.
    Firesc, nu pot fi toate jucatoarele noastre la nivelul Simonei Halep.
    Ca si in cazul baietilor, exista o diferenta neta intre cei din 'top 5' si cei care ii urmeaza in ierarhia mondiala, exprimata si de punctajul total.
    Jucatorii 'de varf' sunt uluitori. In clipele cand lovesc mingea, ei nu privesc la adversar si nici la terenul ocupat de acesta. Ei se concentraza vizual numai pe pozitia mingii, ca s-o loveasca optim.
    Terenul advers si pozitia in care vor sa ajunga mingea pe care o lovesc sunt inregistrate in mintea lor, ca imagine catre care trimit mingea, care dau comanda mainii active..
    Ei au 'adversar', in clipa lovirii mingii, imaginea din capul lor.
    Daca imaginea din realitate, cea in care mingea a lovit terenul advers coincide cu imaginea din capul jucatorului care a trimis-o, acesta intra intr-o stare de confort, ca urmare a succesului sau.
    Invers, daca imaginea din realitate (locul in care mingea a lovit terenul) nu este congruenta cu cea din mintea jucatorului care a creat-o, se declanseaza o stare de disconfort pentru acesta, de dezamagire, din cauza insuccesului sau.
    Intr-un sistem binar (folosit in limbajul calculatoarelor), starea de 'succes' este notata cu cifra 1, iar cea de 'insucces' cu cifra 0.
    La Federer se vede extrem de explicit momentul in care loveste mingea fara a mai privi la locul din terenul advers, in care vrea sa trimita mingea. Acel loc, vanat de el, este in imaginea aflata deja in mintea lui Federer. El priveste in acel moment numai catre minge.
    Fortand o analogie, un politician ales datorita promisiunii facute alegatorilor ca le va face un drum daca il aleg, intra in parlament avand in minte imaginea drumului promis.
    Daca va realiza drumul, el se va afla in starea 1 (satisfacut fiindca 'imaginea din promisiune coincide cu cea din realitate).
    Invers, daca nu realizeaza drumul, politicianul se va afla in starea 0 (exprimarerea sistemului binar)
    • +3 (3 voturi)    
      Bun text (Duminică, 19 aprilie 2015, 8:36)

      Jean [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      ..dar zi-ne totusi ce ai fumat, sa produci asa opera la ora asta e prea de tot.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa-ti dea D-zeu sanatate si sa mai treci p`aici :) (Duminică, 19 aprilie 2015, 9:20)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      That just made my day!
      Thx.
    • -2 (4 voturi)    
      Iartă-mă dar ce ai făcut dumneata (Duminică, 19 aprilie 2015, 10:40)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      mi se pare teoria chibritului. Normal că tenismanul ca și fotbalistul se uită la minge când o lovește pentru că mâna (respectiv piciorul) n-are contact cu obiectul aruncării. Altfel stă cazul când baschetbalistul, handbalistul, rugbistului care execută lovitura. Normal acești sportivi se uită la locul unde vor trimite mingea pentru că aceasta se află în mâna sa și e controlată 100%. La fel, hocheistul se uită la puc în momentul șutului ca și ping-ponggistul, deși la cel din urmă discuția este mai amplă și se pare că reflexul de lovire se declanșează și datorită sunetului. Confunzi tenisul cu șahul, unde jucătorului nu are nevoie să privească tabla.
      • 0 (0 voturi)    
        tu nu vezi padurea de copaci! (Duminică, 19 aprilie 2015, 11:17)

        srah [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        unii oameni simt, altii ochesc...si`n viata si pe teren...ca`asa`i in tenis...unii trag la vâsle, alţii trag nădejde...

        daca nu pricepi, nu ma pune sa-ti desenez, ca sunt mai comoda :))
        • 0 (0 voturi)    
          Vorbești povești (Duminică, 19 aprilie 2015, 13:44)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui srah

          abstractizezi fără să spui nimic (e o boală a femeilor, de altfel). Du-te și fă literatură abstractă, lasă desenul că nu știi cu ce se mănâncă, și-ți prinzi urechile. Privirea periferică a unui voleibalist îi spune cum sunt așezate palmele adversarilor dar el se uită la minge (are cum se zice, ochi în palme). Deci nu scapă din ochi obiectul pe care trebuie să-l lovească. Restul sunt povești, cu mari campioni, cu sportivi cu cinci ochi, cu tot.
    • 0 (0 voturi)    
      Teoria ca teoria... (Duminică, 19 aprilie 2015, 10:51)

      finutza [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Asa, si se ajunge, cum spui tu, la 1-0, sau 0-1, dar cum se strang 6?
    • 0 (2 voturi)    
      tu chiar crezi ce scrii ??? (Duminică, 19 aprilie 2015, 13:57)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Daca esti atit de convins ca cea ce scrii e conform cu realitatea, te invit sa pui mina pe o
      racheta si incearca sa lovesti citeva mingi conform viziunilor tale.
      Ca nu vei nimeri terenul advers e o alta problema dar ce mai conteaza cind esti fericit ca poti lovi mingea in sistem binar, adicalea 1 / 0.
      Mingea de tenis e mica asa ca, GRIJA MARE la cap , nas si la ochii, sa nu te ranesti cumva si ramanem fara tine pe aici.
      ATENTIE !!!! sa nu spargi geamuri sau sa nu lovesti trecatorii in cap .
      Iar dupa "meci " lumineaza-ne si pe noi cu " succesul" obtinut .

      Ma bucur ca nu te-am avut antrenor .....
  • +7 (7 voturi)    
    meci (Duminică, 19 aprilie 2015, 7:40)

    baron2000 [anonim]

    Exista Dumnezeu!