Ilie Nastase o ataca pe Simona Halep: "De ce nu joaca in Fed Cup? Eu m-as fi dus sa joc pentru tara mea"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2015, 10:46 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Facebook
Dupa ce a castigat turneul de la Indian Wells, iar la Miami a ajuns pana in semifinale, Simona Halep a hotarat sa ia o pauza si sa nu participe la meciul Romaniei de Fed Cup cu Canada. Decizia numarului trei mondial a fost criticata de Ilie Nastase. "De ce nu joaca in Fed Cup? Eu m-as fi dus sa joc pentru tara mea", a precizat "Nasty".

"N-as vrea sa comentez mai multe, dar nu e normal. Intrebati-o pe Halep de ce nu vrea sa joace pentru Romania. Nu vreau sa spun mai multe, dar sa ne lamureasca de ce se duce la Stuttgart si nu joaca la Fed Cup. Eu m-as fi dus sa evoluez pentru Cupa Davis, pentru tara mea, ea merge la Stuttgart...Eu nici nu am auzit de Mitu (n.r. Andreea Mitu). Nu stiu ce vom face acolo (n.r. in Canada) pentru ca nu cunosc cat de buna este echipa asta" - Ilie Nastase pentru Ziarulring.ro.

"De condamnat mi se pare faptul ca ea spune ca e obosita, dar se duce la Stuttgart. La Fed Cup nu sunt masini Porsche. Daca eram in locul ei, jucam la Fed Cup. Eu i-as pune o intrebare: ce e mai important Fed Cup sau turneul de la Stuttgart? Nu e prima oara cand i se intampla treaba asta, sa mearga sa joace in alta parte. Joaca o singura data pe an sau de doua ori pentru echipa nationala. Poate nu ii place spiritul de echipa. Eu daca m-as odihni, nu as juca in alta parte. Nu ajungi numarul 1 daca joci la Stuttgart. Ajungi numarul 1 daca te gandesti la turneele de Grand Slam" - Ilie Nastase conform www.dolce-sport.ro.

Echipa Romaniei va fi formata din Irina Begu, Raluca Olaru, Alexandra Dulgheru si Andreea Mitu.

Canada vs Romania se va disputa pe 18 si 19 aprilie, in Canada, in play-off-ul pentru Grupa Mondiala a Fed Cup.
























11617 vizualizari

  • +27 (39 voturi)    
    de ce ? (Luni, 6 aprilie 2015, 10:50)

    ete fleosc [utilizator]

    de a dracului nu se duce. ca sa intrebe prostii
    • +41 (45 voturi)    
      nu (Luni, 6 aprilie 2015, 10:55)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui ete fleosc

      nu, ci din cauza ca are contract cu Porsche si e obligata sa participe la turneul de la Stuttgart. asta e cu sponsorii, dau, dar si cer.
      mie imi place ca vb Nastase, care multe a facut pentru tenisul romanesc dupa ce nu a mai jucat!
      A stiu sa se faca general si atat.
      • -14 (20 voturi)    
        Stuttgart (Luni, 6 aprilie 2015, 12:01)

        microbistu' [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        Turneul de la Stuttgart incepe in 20 aprilie. Ar fi avut timp sa se intoarca din Canada, ea oricum nu joaca in primul tur si primul meci l-ar fi avut in 22 aprilie. Daca vrei... poti!
        • +12 (12 voturi)    
          mdea...!! (Luni, 6 aprilie 2015, 14:51)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui microbistu'

          Incearca TU sa te adaptezi in 2 zile la o diferenta (negativa!!) de fus orar de vreo 7 - 8 ore!!
        • +7 (9 voturi)    
          @Microbistu' & restul (Luni, 6 aprilie 2015, 17:58)

          adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui microbistu'

          Ce i-a oferit statul roman (in afara locului de nastere) ca sa nu mai poata SH de patriotism ? Faptul ca DOAR o impoziteaza pe venitul obtinut ?

          Patriotismul asta de decor al unora devine mai mult decit scirbos. Pina la urma este dreptulei sa decida unde si cind va juca nu sa-i impuna altii (mai mult sau mai putin cunoscuti).
        • +2 (2 voturi)    
          te poti duce tu (Marţi, 7 aprilie 2015, 9:47)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui microbistu'

          daca esti asa bun si de adaptezi asa repede, du-te tu. in conditiile in care de cate ori a putut a jucat pt romania in fed cup, sa ii reprosezi ca nu vine acum, cand are motive intemeiate, mi se pare penibil. dar asa suntem noi, gasim motiv sa ne luam de orice.
      • +2 (2 voturi)    
        mai stia ceva: (si n-a uitat, se vede) (Luni, 6 aprilie 2015, 22:25)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        sa vocifereze, sa (se) agite, ..
        Gata sa-si dea jos si "echipamentul" pt tara lui..
        NASTY, nu?
        • +2 (2 voturi)    
          "Nasty" (Marţi, 7 aprilie 2015, 11:59)

          Close [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

          Si-aduce aminte ca pe vremea lui primea butelia. "Tara" ii dadea ceva in schimbul performantelor. Acum la Halep ajung doar aplauzele fanilor din tara.
    • +27 (31 voturi)    
      Las-o ma Ilie (Luni, 6 aprilie 2015, 11:53)

      SarbaLUIGhitza [utilizator] i-a raspuns lui ete fleosc

      Domnule Nastase....eu as fi votat pentru arestarea preventiva a ui Sova...tu ai votat impotriva ei.
      Cine esti tu sa dai lectii?
      Cu fiecare declaratie a lui Nastase mi se intareste convingerea ca e din ce in ce mai invidios (din pacate) pe faptul ca Simona e in centrul atentiei cand se vorbeste de tenis si el nu mai e. Am impresia ca ii e si frica ca pana la sfarsitul carierei Simona ii va depasi performantele si atunci nu va mai fi el in prim plan. In consecinta o ataca cu fiecare ocazie, in schimb nu am l-am auzit sa spuna un cuvintel frumos la adresa performantelor ei - asta e arma prostului, sa improsti cu noroi, crezand ca asa vei iesi tu la suprafata.
      • -5 (11 voturi)    
        Zi-le, mosu (Luni, 6 aprilie 2015, 15:26)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui SarbaLUIGhitza

        Improasca-l cu noroi pe Nastase, mai zi-i vrei doua.
    • +6 (6 voturi)    
      LOL...!! (Luni, 6 aprilie 2015, 14:50)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ete fleosc

      EXACT asta ma gandisem sa scriu si eu!! :))))))))))))
    • -5 (7 voturi)    
      est dragutz (Luni, 6 aprilie 2015, 17:25)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui ete fleosc

      Nastase a fost numarul unu ceea ce Helep inca nue . Nastase a fost numarul unu cand mai erau inca 5-6 foarte foarte buni. La Halep in afara de Serena cre cu 5 clase peste restul sunt varza.
      Si sa zici ca Nastase e prost ca a jucat pentru nationala tine de nesimtire
    • +1 (1 vot)    
      Nastase (Miercuri, 8 aprilie 2015, 20:57)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui ete fleosc

      A venit sa joace pentru Romania si a ales sa faca sex in noaptea de dinainte de meciul cu Stan Smith si a luat bataie intr-o partida pe care putea sa o castige.
      Degeaba vorbesti domnule Nastase. In alta ordine de idei, pentru mine este mai important ca Halep sa castige un turneu de grand slem si pare ca Rolland Garos i-ar fi cel mai la indemana, asa ca urmatoarele saptamani sunt importante.
  • -22 (34 voturi)    
    Halep calca pe urmele lui Nastase (Luni, 6 aprilie 2015, 10:54)

    CititorulComentator [utilizator]

    La capitolul aroganta :( Pacat.
    • +9 (21 voturi)    
      ignorant (Luni, 6 aprilie 2015, 11:53)

      Floorin [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Ti-as da si 10 minusuri pt cat de ignorant esti. (ca sa nu-ti spun altfel)
    • +15 (17 voturi)    
      mintea lu tata mare (Luni, 6 aprilie 2015, 12:07)

      ViR [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      tot anul 2014 si pana acum s-au vaicarit postanacii ca Halep nu-i in stare sa joace doua turnee la rand, ba ca una, ba ca alta ... ! A jucat si a aratat ce poate si ce stie ! S-a ridicat stacheta si trebuie sa treaca si de Serena cand vrea muschii lor, ba sa mai joace si in FedCup ! a pierdut de doua ori si a fost bestelita cu varf si indesat ! Jobul ei este sa joace tenis, este platita doar daca joaca bine si are obligatia sa fie in cea mai buna forma la momentul necesar si Porsche , a carui imagine a devenit Simona, organizeaza si plateste turneul foarte important de la Stuttgart ! Ce vreti sa faca ? Sa le spuna oops, ma duc la botez la Bragadiru ? Echipa Romaniei este foarte buna si fara Halep, Niculescu nu a mai jucat si a pierdut Simona. Regretul de acum este ca lipseste Monica din lot, in rest, toate bune si cu Dumnezeu inainte se rezolva orice problema ! Bafta pentru fetele noastre cu care ne-am mandrit si mai-nainte ! "+"
  • +44 (48 voturi)    
    Ce tupeu (Luni, 6 aprilie 2015, 10:55)

    Mihai [anonim]

    Mai are tupeu să deschidă gura acest penal care a votat împotriva ridicării imunității lui Sova? Simona ne face mândrii, el ne face de rușine...
    • +8 (8 voturi)    
      Cum? (Luni, 6 aprilie 2015, 15:27)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Ne face 'mandrii'? Poate ar trebui sa ne simtim 'mandrii' invatand sa scriem corect romaneste.
  • -19 (41 voturi)    
    Corect (Luni, 6 aprilie 2015, 10:57)

    scg [anonim]

    Daca un sportiv, ajuns la o anumita cota international si anumita popularitate decide sa joace un turneu pentru interesul propriu si nu participa la un concurs , unde si0ar reprezenta tara, asta pune probleme de imagine.
    Luati exemplu pe Djokovic, care a declarant inainte de finala: E o ONOARE sa joc pentru echipa mea de Cupa Davis! Va fi mai greu ca trebuie sa merg in Argentina, nu e tocmai placut, dar asa e competitia!
    Simona, ai ajuns sus, fara sprijinul public, dar acum, porti, oriunde, si insemnele tricolorului si trebuie sa-l onorezi! Mai gandeste-te!
    • +7 (9 voturi)    
      Simona nu e Serena, daramite Djokovic (Luni, 6 aprilie 2015, 12:11)

      ViR [utilizator] i-a raspuns lui scg

      mintea lu tata mare ! 06 apr 2015 , 12:07
      tot anul 2014 si pana acum s-au vaicarit postanacii ca Halep nu-i in stare sa joace doua turnee la rand, ba ca una, ba ca alta ... ! A jucat si a aratat ce poate si ce stie ! S-a ridicat stacheta si trebuie sa treaca si de Serena cand vrea muschii lor, ba sa mai joace si in FedCup ! a pierdut de doua ori si a fost bestelita cu varf si indesat ! Jobul ei este sa joace tenis, este platita doar daca joaca bine si are obligatia sa fie in cea mai buna forma la momentul necesar si Porsche , a carui imagine a devenit Simona, organizeaza si plateste turneul foarte important de la Stuttgart ! Ce vreti sa faca ? Sa le spuna oops, ma duc la botez la Bragadiru ? Echipa Romaniei este foarte buna si fara Halep, Niculescu nu a mai jucat si a pierdut Simona. Regretul de acum este ca lipseste Monica din lot, in rest, toate bune si cu Dumnezeu inainte se rezolva orice problema ! Bafta pentru fetele noastre cu care ne-am mandrit si mai-nainte ! "+"
  • +23 (35 voturi)    
    pt ca pe vremea ta era altfel (Luni, 6 aprilie 2015, 10:57)

    sss [anonim]

    se duce acolo unde sunt bani si performanta. fed cup e un moft national. daca participarea la fed cup ii pericliteaza o parte din sezonul competitional, atunci nu participa si gata. si inca o data: e pe bani
    • -9 (21 voturi)    
      e pe bani OK , DAR... (Luni, 6 aprilie 2015, 11:07)

      titiacs [anonim] i-a raspuns lui sss

      ... atunci aum stam cu cei 1,5 milioane la care le-a facut vint ( cu racheta ) cind nu a pierdut cu 2-0 la Ivanovici ( remember ? turneul campioanelor ) ! Atunci parca era fair-play ?! Acum suma e mult mai mica si oricum deja e 75 % calificata la Turneul Campioanelor. Ar trebui sa rateze tot sezonul ca sa nu se califice , ea are deja 3 turnee castigate anul asta. " Deci " , e pe bani , e pe infatuare sau e " pe Ion Tiriac " care sta la pinda dupa colt si care i-a facilitat niste contracte de sponsorizare , dar mai ales care e cu VINATOAREA de la BALC , la care cam participa familia Porsche ?!
      • +9 (13 voturi)    
        Halep speranta multora, dar si a tarii ! (Luni, 6 aprilie 2015, 12:28)

        ViR [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

        si cum vreti de-alde matale sa poata castiga totusi cele 4 T de GS intr-un an ? Nastase s-a facut shparlamentar, Tiriac a vrut sa fie presedintele romanilor, vorba ceea , amandoi stie afacerile cum se face (doar pentru ei, ca bine zici). Ce a facut nastase Gura mare si deputat pentru romani sau RO ? a zis el, macar, la timpul potrivit, ca avem o campioana in devenire, a ajutat-o cu ceva, a deturnat fonduri de la Gov sa o sponsorizeze caci va lupta pentru RO ? ia sa va luati familia de mana cu tot cu rude sau prieteni si treceti pe la Kantina parlamentara si comandati meniu complet cu bauturile aferente, iar a doua zi sa postati nota de plata si BonF obligatoriu ca sa vedem si noi pe ce se golesc buzunarele tarii ! Toate cele bune va doresc !
        • -3 (7 voturi)    
          si eu iti doresc (Luni, 6 aprilie 2015, 14:49)

          titiacs [utilizator] i-a raspuns lui ViR

          SPOR la limba romana ! Ca de priceput vaz ca n-ai priceput " nemika " . Dar in primul rind mai treci pe la scoala , pina sa pricepi ceva...
          • 0 (2 voturi)    
            Ehe, ironia naibii :) (Marţi, 7 aprilie 2015, 12:02)

            Bibanski [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

            "Pana", nu "pina", dom' profesor!
  • +28 (38 voturi)    
    exact (Luni, 6 aprilie 2015, 10:59)

    gazpefoc [anonim]

    si de ce s-ar duce? ca sa se laude iar Monta cu performantele ei? in afara de comentarii, cu ce s-a ales Simona de la români?
  • +37 (39 voturi)    
    Nastase... (Luni, 6 aprilie 2015, 11:00)

    vezi [utilizator]

    ...mare om, mare caracter....
    A incercat la primarie...dar n-a mers, asa ca s-a inscris la PSDi, ca ei au nevoie de "poze".
    A ajuns in Parlament, dar nu stie dece si pentru ce...
    A mai primit si niste grade...asa ca poate da din gura.
    Ce a facut Ro pentru Halep ?! Probabil ca o sa-i ia niste impozite pe venit (ca sa fie bine venit la fondul din care se alimenteaza cei ca Nastase).
    Nastase, mai bine ramanea ce a fost, adica un mare si talentat tenisman.
  • +31 (39 voturi)    
    păreri (Luni, 6 aprilie 2015, 11:00)

    NoFive [utilizator]

    Ilie Năstase nu pierde nicio ocazie pentru a dovedi cît de penibil a devenit pe măsura trecerii timpului.
  • +21 (25 voturi)    
    nastase (Luni, 6 aprilie 2015, 11:15)

    ilie [anonim]

    pana in '89, a stat mai mult pe afara
    sa inteleg ca pentru tara lui
  • +23 (29 voturi)    
    daca taceai... (Luni, 6 aprilie 2015, 11:18)

    Anita [anonim]

    filosof ramaneai ! Intr-adevar votand in senat impotriva unuia care a furat tara ,este foarte patriotic ! Ne intrbam ce face acolo pentru tara stimabilul ! Este bine inainte sa-ti deschizi gura ,sa gandesti,daca ai cu ce !
  • +3 (19 voturi)    
    Simona capul sus fa ce simti (Luni, 6 aprilie 2015, 11:29)

    gickhd [anonim]

    ce ati prefera rauciosilor sa participe la fed cup sau sa o vedeti pe simona pe locul 1 WTA,draga este munca ta fa ce stii ,orice ai face esti cel mai frumos lucru pentru noi romanii,SATEM MANDRII DE TINE
  • +26 (28 voturi)    
    exemplu de raspuns (Luni, 6 aprilie 2015, 11:31)

    Kpriciu [utilizator]

    Pentru ca plateste impozite prea mari unui stat (ne)guvernat de niste hoti, cu un parlament ai carui membri hoti sunt mai presus de lege in unele cazuri, stat care n-a contribuit cu nimic la formarea ei ca mare sportiva, samd!
    De-aia ar putea sa nu joace, pesedistule-ex-tenisman!
  • +18 (24 voturi)    
    Pana una alta (Luni, 6 aprilie 2015, 11:37)

    seth399 [utilizator]

    Votez pentru penalii mei si ii mangai pe frunte.
    Nici macar nu a fost vreun mare patriot, doar isi manifesta invidia de fost mare jucator ajuns intre timp bosorog decrepit
  • +10 (14 voturi)    
    Bai Nastase, (Luni, 6 aprilie 2015, 11:40)

    OmulNou [utilizator]

    Tu mai lasa vrajeala, ce, esti invidios?
  • -8 (12 voturi)    
    In principu face ce vrea (Luni, 6 aprilie 2015, 11:48)

    sile [anonim]

    Doar ca se da de nationalista de cate ori are ocazia (vezi declaratii gen "produs 100% romanesc"). Cand a venit vremea sa "put your money where your mouth is", a dat-o usor cotita.
    Repet, face ce vrea, nu-i ia nimeni dreptul asta. Eu remarc doar inconsistenta in declaratii.
  • +11 (15 voturi)    
    Nasti sa taca ! (Luni, 6 aprilie 2015, 11:58)

    tenis-zombie [anonim]

    Dom' jeneral ie bujetar, deci mucles si sari in prima linie pt. patrie daca ti-o cere, macar pentru stelele alea si locul moca in Sparlament... Fa ceva reclame pt. reimpaduriri, indiguiri, relansarea sportului romanesc, sa meriti cumva onorurile primite, dar mai ales nu te mai baga in seama cu privatii din sport, ca nu e treaba ta ! ;)
  • +12 (16 voturi)    
    Da ce a facut Ro pt Halep? (Luni, 6 aprilie 2015, 12:06)

    Je__ [utilizator]

    Ia dat ceva? A sponsorizat-o cu ceva?

    Si atunci de ce sa participe?
  • +13 (19 voturi)    
    nasty patriotu' (Luni, 6 aprilie 2015, 12:11)

    oldH [anonim]

    ...vorbește din puțul gândirii, el care a "dat" cadou două Salatiere de argint americanilor!
    ...Tiriac să povestească cum a tras ca un câine ca să recupereze meciurile pierdute cu cântec de Ilie în două finale de Davis!!!
    • +7 (13 voturi)    
      Nu pot sa-ti dau decat 1 plus (Luni, 6 aprilie 2015, 13:19)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui oldH

      Asa este, mi-aduc aminte cu ce sperante se uitau la tvr romanii cand juca Nastase in cupa Davis...
      Si cum se prezenta el, patriotul, duhnind a bautura, pe terenul de tenis.
      Mare patriot, da...
  • +14 (18 voturi)    
    Cainii latra... Simona lasa-i ca nu stiu ce fac (Luni, 6 aprilie 2015, 12:23)

    Laza [anonim]

    Nasty ai facut multe pt Romania, te admir numai pe partea de sport si ai face bine sa-ti vezi de laturile in care te-ai bagat in minunatul parlament, de adunatura de hoti si borfasi cu care te-ai facut coleg!!!
    In afara de faptul ca iti dai cu parerea si asculti de ordinele conducatorului tau aliat ce faci in parlament? Probabil te odihnesti ca toti ceilalti si mai luati si bani. Ce viata!!!
    Las-o in pace pe Simona , nu ai dreptul, esti prea murdar ca sa arati cu degetul. Cand mai imbraci hainele militare (arati ca un bufon) treci intai pe la frizer, asa scrie in regulamente.
    Apropo: ar trebui sa mai mergi pe la neuro, fara suparare...
  • +14 (20 voturi)    
    Tenismenul ofiter (Luni, 6 aprilie 2015, 12:34)

    Valentin [anonim]

    Vorbeste I. Nastase, care a jucat tenis ca ofiter (activ) al Armatei Romane, cu turneele platite de statul Roman. Adevarat ca i se cam luau banii castigati, pana-ntr-o zi cand "patriotul" nu s-a mai intors in tara si si-a adunat banii in conturi straine.

    Dupa '90 a fost facut din tradator, direct general. Iata cine vorbeste despre Halep care a devenit ceea ce este fara ajutorul statului Roman, ci doar prin forte proprii si cu sprijinul familiei.

    Ce zici nea Ilie? Nu mai bine taceai?
  • +6 (10 voturi)    
    avem inca valoare la tenis ! (Luni, 6 aprilie 2015, 12:59)

    ViR [utilizator]

    cred ca multi patrioti veterani au gandit la un moment dat ca Nasty si-a cam batut joc de ... cele trei finale de Cupa Davis, poate si Tiriac a avut acest gand, poate a fost blat cum se spune azi in orice sport ! a trecut, s-a dus, a fost de mult ! sa privim inainte cu mai multa incredere si cu ... sperante multe ! S-ar parea ca avem pentru ce ! o echipa de baieti si una de fete , care pot urca ceva mai sus ! Cu prioritate pentru Simona, care este acum varful de lance al tenisului romanesc, le doresc tuturor sa obtina succese memorabile si sa se bucure de munca lor - sprijinul din tara se rezuma doar la apluzele pentru finalele jucate ! la noi in tara se scrie sau se anunta doar victoriile, este imposibil sa urmaresti rezultatele si evolutia vreunui sportiv sau desfasurarea completa a unui eveniment spotiv de mai mare sau mai mica anvergura ! La bine, gasca e cu mine, cand dau si eu de greu ... valeleu ! se resimte dup-atata oboseala !
  • +1 (9 voturi)    
    prost si pc-ist -combinatia castigatoare... (Luni, 6 aprilie 2015, 13:16)

    deval [utilizator]

    Patriot in timpul liber si pe aratura ! General in general , tot atat cat generalii bocancilor , oprea sau iordanescu. Daca nu si-a protejat el numele, zestrea/vocatia sportiva (in numele careia nu ceream decat moralitate nu inteligenta) nu stiu de ce trebuie sa o fac eu ! Un zero absolut care nu a muncit o secunda nici pentru a valorifica talentul dat de Dumnezeu !
  • +13 (17 voturi)    
    Halep joaca pentru Romania (Luni, 6 aprilie 2015, 13:28)

    remus [anonim]

    Ilie, am fost in tribuna pentru tine de la meciul cu Santana, dar Halep joaca pentru Romania cind este in finala la RG , finala la Singapore si semifinala la Wimbledon , joaca pentru Romania cind cistiga IW (cu tricolorul linga trofeu) si alte 9 turnee, reprezinta Romania cind comentatori TV , redactori din lumea selecta a tenisului se entuziasmeaza pentru "romanca Halep" , reprezinta Romania pe site-ul WTA in fotografia doar cu Serena ; Nick Bollettieri : "@simona_halep played like a giant against @serenawilliams last night. My compliments to her and her team, Virginia Ruzici, @DarinCahill" Pentru Romania important este impactul rezultatelor sportive : nu avem sanse sa cistigam Fed Cup , dar avem sanse sa avem o jucatoare in primele 3 din WTA , cu rezultate foarte bune in turnee mari. Daca este sa alegem , mai bine sa ne dorim ca o sportiva ce reprezinta Romania intr-o competitie WTA, foarte vizibila mediatic , sa ridice tricolorul , decit sa obtinem rezultate mediocre intr-o competitie intertari cu mediatizare redusa ! Este si o ocazie pentru ca alte jucatoare sa-si incerce puterile si sa capete experienta in competitii de tensiune maxima !
  • +4 (6 voturi)    
    Generanulu ! (Luni, 6 aprilie 2015, 14:21)

    dorin bretan [anonim]

    Simona este un exemplu de talent , vointa si bun simt . Tu nu ai avut decat talent.
    • -2 (4 voturi)    
      pacat (Luni, 6 aprilie 2015, 17:26)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui dorin bretan

      tu nu ai nici talent nici bun simt
  • 0 (8 voturi)    
    Aoleu, Ilie (Luni, 6 aprilie 2015, 15:37)

    muciflenduri [utilizator]

    Ce faci mosule, iti ridici aplaudacii in cap? Pai, bai invidiosule, ce mare smecherie ca ai jucat doua finale de Cupa Davis, pentru Romania? Tu cati bani ai platit impozit, ba? Ai tu idee cati euroi a castigat Halep? Tu esti doar un fraier, n-ai valoarea fetei, ea plateste 16% din meleoane si meleoane de euro, iti poate spune orice aplaudac de pe HN.
    Tu n-ai facut decat sa joci doua finale de cupa Davis, ea a luat 900 de mii de dolari la Indian Wells si apoi inca vreo 250mii la Miami.
    Asa ca Ilie, ciocul mic, nu te pune cu iubitorii de tenis daca n-ai castigat macar 8 milioane de euro.
    • -1 (5 voturi)    
      deci (Luni, 6 aprilie 2015, 17:26)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Nastase asta a insemnat in tenis mult mai mult decat te duce pe tine mintea. Cand juca el erau 5-6 foarte foarte buni. La Halep e doar Serena.
      Deci mai usor cu noroiul in omul asta. Are el bube dar nu bubele astea.
      • +4 (6 voturi)    
        Intre 1970 si 2015 (Luni, 6 aprilie 2015, 17:50)

        Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Tenisul s-a schimbat mult de tot. In bine in materie de rachete, in rau in materie de sport.
        Acum sunt prea multe turnee, plus obligatii de a merge acolo fata de sponsori, dar si fata de clasament, ca ai de aparat punctele de anul trecut.
        Iar Cupa Davis, sa fiu iertat, nu mai reprezinta nimic. O susa. La fel si FED Cup (o chestie aparuta mult dupa Cupa Davis ca o replica la Cupa Davis). Nu vezi aliniate in meciurile de cupa Davis cele mai bune rachete ale momentului din tarile respective. Si asta din cauza organizatiei tenisului profesionist.
        Chiar importanta turneelor s-a schimbat si se schimba enorm. Inca au mai ramas cele 4, dar pentru cita vreme?
        Acum toti o vor pe Halep sa si-o puna la butoniera ca pe o floare valoroasa si sustin ca re obligatii. Oare e chiar asa?
        • +1 (1 vot)    
          Clar (Luni, 6 aprilie 2015, 19:06)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

          Cupa Davis e fix pix... De asta a jucat Federer in cupa Davis timp de 15 ani, pana cand in sfarsit a castigat-o. De asta au jucat toti marii campioni, pentru tarile lor, pentru ca e o gaselnita irelevanta, iar ei erau toti prosti si odihniti.
        • 0 (0 voturi)    
          tu chiar crezi asta ? (Marţi, 7 aprilie 2015, 11:25)

          Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

          Adica vrei sa zici ca Halep joaca mai bine ca Nastase pentru ca acum organizarea e alta ? Ce logica e asta ?
          Tu ai vazut vreun meci din 70? cu Borg cu australianul ala ca nu mai stiu cum il cheama cu Smith si nu vorbim de Nastase ?
          Mai omule, daca ii intinerim pe aia nu sta in fata lor nici Federer cu toata serva lui ... Mai uitate putin in televizorul ala cum jucau aia pe vremuri ca le dadeau doar pe linie
          • 0 (0 voturi)    
            Ati inteles... (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 18:34)

            Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

            ...gresit. Poate n-am ales eu bine cuvintele.
            Sportul ca spectacol a pierdut enorm.
            Venir la fileu acum, mai deloc. Serviciile cu viteza asta uriasa termina punctul repede.
            Da, prin zecile de turnee inventate de federatia de tenis care e o mare afacere sportul pierde. Sportivii devin niste robotei, care n-au timp de altceva.
            Nu spun ca Halep joaca mai bine. N-am competenta asta.
            Ba pe atunci erau si niste prietenii fantastice legate intre ei, ceea nu prea e cazul acum.
            Tenisul are prea multa forta.
            Cam asta era ideea.
            Ba mai mult, pe atunci Cupa Davis era ceva si meciurile erau programate in afara turneelor de tenis, care turnee erau si mult mai putine.
            Evident si mai putini bani. (Oare? Ca daca iei inflatia... In fine) Nastase a fost primul nr.1 mondial ca pe atunci au facut clasamentul asta.
            Iar ei pe atunci plecau afara cu voie de sus, iar prezenta la echipa de Cupa Davis era ca un ordin.
      • +2 (2 voturi)    
        Lol (Luni, 6 aprilie 2015, 18:03)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Sarcasmul nu e chiar pentru toata lumea.
  • -4 (10 voturi)    
    Jenant, sa nu joci pt tara ta (Luni, 6 aprilie 2015, 18:20)

    Wanheda [utilizator]

    pentru un Porsche. Dar am uitat, e machidoanca....
    • 0 (0 voturi)    
      Cine? Genie e machidoanca??? (Joi, 9 aprilie 2015, 1:32)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      .
  • +2 (4 voturi)    
    Nastase...mda!!! (Luni, 6 aprilie 2015, 19:29)

    7cats [utilizator]

    Simona joaca pentru români(si pt ea normal)!!!
    Cu tara ne-am cam lămurit.
  • +4 (6 voturi)    
    off (Luni, 6 aprilie 2015, 19:58)

    alex [anonim]

    Cu tot respectul ptr domnul Nastase,ca tenismen,Remarc,ca de ceva timp sanatatea mintala lasa de dorit.Asa se explica actiunile dansulu,casatoria cu Brighite..care din pacate spune totul.Simona,a ales si alege cei mai bine ptr ea.Succes,Simo incontinuare.Felicitari ptr realizari.Este munca ta iar noi nu putem decat sa ne mandrim cu tine.In sport ca si in orice domeniu sunt urcusuri si coborasuri.Un om valoros e apreciat mereu,si cand castiga si cad pierde.
  • 0 (6 voturi)    
    Nasty are tot dreptul sa vorbeasca (Luni, 6 aprilie 2015, 22:02)

    Koczka [utilizator]

    despre tenis si despre jucatorii de tenis pentru ca el, in vremuri mult mai dificile decat in prezent ( si material si politic) a reusit sa ajunga pentru un an numarul unu mondial, ceea ce Romania nu cred ca va mai avea vreodata. El nu a avut un tata proprietar de fabrica de lactate care sa-l sponsorizeze. Tatal sau a fost ingrijitor la complexul Progresul actualmente Arenele BNR. Iliuta al nostru a fost si baiat de mingi pe terenurile pe care jucau stabii. Sansa lui a fost mai tarziu, Ion Gheorghe Maurer, lider comunist emancipat care l-a protejat si la o varsta nu prea frageda l-a ajutat pe Nasty ca si pe Tiriac sa poata juca peste hotare si chiar in Statele Unite. Pentru a intelege cariera fulminanta in tenis a lui Nasty ganditiva ca a ajuns sa joace in SUA la turnee mai de doamne ajuta pe la 20 de ani avand deci o intarziere de cam 4-5 ani fata de juniorii americani, britanici sau australieni care cam de pe la 15-16 ani intrau in turnee profesioniste. Datorita talentului sau cu totul neobisnuit a reusit sa intre in elita tenisului mondial care incepuse sa se dezvolte si sa se globalizeze. In acei ani un turneu WTC ( initiat de miliardarul texan Lamar Hunt ) avea ca premiu pentru castigator intre 5000 si 10 mii USD. Primul turneu al campionilor castigat de Nasty al nostru a insemnat un premiu net de vreo 10 mii de USD. Cu acesti bani in 1971 puteai sa-ti cumperi o vila cu piscina in California sau Florida. Revenind la subiectul dezbaterii, Ilie Nastase va ramane in memoria colectiva a lumii ca un jucator de legenda a tenisului iar numele lui va ramane pe veci legat de Romania. Pana in 1976 cand la Olimpiada de la Monreal a aparut un alt fenomen sportiv Nadia Comaneci, numai Ilie Nastase era in mod organic kegat de numele Romaniei si credeti-ma ca tzara noastra era mult mai mult respectata mai ales in SUA decat alte tzari din Estul Europei. Deci in materie de tenis ii acord tot creditul lui Nasty care are tot dreptul sa o critice pe Simona.
    • +4 (4 voturi)    
      Extremistan vs Mediocristan! (Luni, 6 aprilie 2015, 23:15)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Din emisferele astea doua sunt majoritatea comentariilor, inclusiv cel al d-lui Nastase..

      Apreciez comentariul dvs., pentru ca reprezintă in mod autentic o referire la cariera unui om, dar vremurile se schimba si noi odată cu ele. Ne adaptam, mergem mai departe ...exact ca atunci cand menajera l-a întrebat pe Karl Marx care sunt ultimele sale cuvinte: "Mergi mai departe! Ultimele cuvinte sunt pentru prosti care nu au spus destule in timpul vieții"

      ...fiind deja pe panta gaussiana de final a vieții sale, dl. Nastase mai bine tacea...as fi apreciat mai mult!

      Normalistanul nu prea mai e la moda ...trist!
  • +2 (4 voturi)    
    Ce a facut Romania pentru Simona? (Luni, 6 aprilie 2015, 23:19)

    Mirceaio [anonim]

    Federatia Romana de Tenis cred ca nu a cheltuit nici un banut pentru Simona Halep. Ce sa spun acum ne suparam ca nu particpa cu echipa Romaniei. Fata se duce dupa puncte WTA si bani. Sa traversezi Atlanticul doar pentru ca vrea Nastase e ...greu. Pentru Ilie Nastase tara a facut mult mai mult. El era sarac cand a inceput sa joace. A fost sprijinit enorm de tara. E o mare diferenta!!??
    • 0 (0 voturi)    
      pai bine jmechere (Marţi, 7 aprilie 2015, 11:22)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Mirceaio

      Ce a facut tara pentru Sova ? Pai atunci de ce sa faca el ceva pentru ea ... cu logici de-astea murim noi cu rusii pixxx pe noi
  • +1 (1 vot)    
    Chiar asa Nasty? (Marţi, 7 aprilie 2015, 3:45)

    nucaura [utilizator]

    Cred ca a cam sarit calul Nasty, pai, pe el tara l-a facut general, l-a trimis la turnee, castigul era al lui....
    Pentru Simona, parintii si-au vandut o afacere prospera numai si numai ca fica lor sa-si urmeze visul.

    <p><a href="http://forajeputuri.hol.es" style="text-decoration: none">Nucaura</a></p>
  • 0 (0 voturi)    
    Nasty (Marţi, 7 aprilie 2015, 14:22)

    gigi [anonim]

    Daca iti respecti tara o reprezinti oricum.In meciul cu Serena am suferit alaturi de toti romanii iar ILIE NASTASE cred ca a suferit mai mult ca toti.Sa ne traiesti ILIE si tu HALEP care esti la inceput de drum.Te rog nu te rataci in aceste victorii.Multumesc!