Simona Halep: "Serena Williams este mai buna ca mine. Am de invatat multe lucruri de la ea"

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 3 aprilie 2015, 12:26 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: wtatennis.com
Simona Halep a tinut-o pe teren doua ore si opt minute pe Serena Williams in semifinalele turneului Premier Mandatory de la Miami. In cele din urma, jucatoarea noastra a fost invinsa cu 7-5 in decisiv. "Serena Williams este mai buna ca mine. Am de invatat multe lucruri de la ea. Sunt o fana a Serenei de mult timp. Ii respect cariera si o respect pe ea", a precizat Simona dupa infrangerea de vineri.

"Sunt o fana a Serenei de mult timp. Am invatat multe lucruri de la ea. Cand castiga turnee de Grand Slam eu eram un copil, imi placea sa o urmaresc, sa vad cum joaca si cum lupta pana la final. Este inca numarul unu si castiga titluri, ceea ce este extraordinar. Ii respect cariera si o respect pe ea ca persoana.

Cred ca acum stiu cum sa joc impotriva ei, acum am mai multa experienta, deoarece am jucat de multe ori impotriva ei. La fiecare meci cu ea am invatat multe lucruri. Acum am aflat ca pot fi aproape de ea, pot fi sus, in frunte. Am fost aproape, am vazut ca pot castiga in fata ei, ca pot juca pana la sfarsit, dar este mai buna ca mine. E mai buna pentru ca este numarul unu in lume si pentru ca este Serena" -  Simona Halep.

"Nu mi-am dat seama ca s-a terminat setul al doilea. Nu stiu de ce. Nu am jucat pentru scor. Am incercat sa joc cel mai bun tenis al meu, sa tin aproape de ea, sa lovesc bine si sa lupt pentru fiecare minge. A fost foarte ciudat acest moment pentru mine" - Simona Halep, citata de tennisnow.com.

Parcursul Simonei Halep la Miami (turneu din categoria Premier Mandatory) s-a oprit in semifinale, faza a competitiei unde a fost invinsa de Serena Williams. Dupa un meci in care a avut puterea sa revina senzational in doua randuri (3-4 cu break in setul doi si 2-5 in decisiv), Halep a fost nevoita sa se recunoasca invinsa la capatul unei partide care a durat doua ore si opt minute.

Simona Halep vs Serena Williams: 2-6, 6-4, 5-7.























12089 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    Bravo Simona! (Vineri, 3 aprilie 2015, 12:19)

    slakeritul [utilizator]

    Asta e declaratie de sportiv de top. Si nu-ti fa griji, vei reusi s-o intreci pe Serrena in curand.
  • +16 (18 voturi)    
    bravo simona (Vineri, 3 aprilie 2015, 12:19)

    zigot [utilizator]

    cu o asemenea mentalitate cred ca o sa ajungi unde iti este locul, ca sportiva si mai ales ca OM: nr 1
  • +16 (16 voturi)    
    Respect (Vineri, 3 aprilie 2015, 12:34)

    7cats [utilizator]

    Am stat pana la 7 dimineața !!!
    Am fost singura data fericit cand ai pierdut !!!nu din caza ca ai pierdut !!!
    Din cauza ca esti o luptătoare
    Ai jucat foarte bine!!!
    Succes!!!
    Stai liniștita !!!
    Cu mentalitatea ta,o s-o bati si pe Serena!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Meci greu (Vineri, 3 aprilie 2015, 13:34)

    OmulNou [utilizator]

    Lasa ca te-ai luptat bine, o sa mai ai ocazii pe viitor.
  • +17 (17 voturi)    
    bravo (Vineri, 3 aprilie 2015, 14:27)

    claudiub [utilizator]

    19 titluri de grand slam la single, 13 titlul de grand slam la dublu, 4 medalii de aur la olimpiade etc
    Nimeni din generația actuală sau din viitorul apropiat nu poate egala performanțele Serenei Williams.

    Simona are însă locul ei asigurat în topul acestui sport.
    Să fii locul 3 în lume într-un sport atât de competitiv este o performanță muncită și imensă. Greu de înțeles cum unii o jignesc mereu pe această fată.
  • +3 (7 voturi)    
    Felicitari Simona pt jocul facut (Vineri, 3 aprilie 2015, 15:49)

    mnicku [utilizator]

    Insa daca vrei sa cistigi in fata Serenei ai nevoie de staff cu adevarat profesionist tot timpul. O ai pe d-na Ruzici, pe d-nul Tiriac, dar ai nevoie de un antrenor profesionist si nu de un amator linga tine. Nu trebuia sa intre in teren la inceputul ultimului set cind erai concentrata in meci si ai pierdut 3 ghemuri consecutiv.
    La nivel de top 1-3 detaliile fac diferenta intre tine si Serena. Ea nu a fost mai buna decit tine dar a stiut mai bine ce sa faca pe teren in primul si ultimul set. Parerea mea.

    A fost vizibil la ultimele doua turnee ca Ionitza nu e capabil sa iti dea sfaturi care sa faca diferenta pe teren. Sfaturi tactice ioc; In afara de " hai, picioare, picioare " sau ' ai jucat bine pina acum dar....." nu stie ce sa iti spuna.

    Daca nu ai fi avut mentalitatea de invingatoare nu ai fi reusit . Jocul tau spectaculos nu iti aduce tot timpul punctele asteptate

    Mult succes iti doresc . Sigur, va veni curind si ziua cind vei cistiga in fata Serenei.
    • +3 (7 voturi)    
      Total de acord cu tine! (Vineri, 3 aprilie 2015, 18:00)

      tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Frumos si la obiect comentariu! Sfaturile tale si altele de genul asta trebuiau mai de mult puse in practica, dar nici acum nu-i tarziu. Trebuie neaparat schimbat antrenorul. Ionita e aerian, pur si simplu e in afara meciului. Am dorit tare mult s-o vad pe Simona in finala. Sper , ca intr-un viitor apropiat, s-o bata pe Serena. Felicitari, Simona! Schimba antrenorul cat mai curand!
    • +3 (5 voturi)    
      Serena nu a fost mai buna? (Vineri, 3 aprilie 2015, 21:28)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      hahaha, gluma zilei.
  • -8 (10 voturi)    
    SH (Vineri, 3 aprilie 2015, 17:48)

    kronk [utilizator]

    O s-o bata pe Serena cind o sa iasa la pensie.Pina atunci mai are de invatat:slice,lob liftat,cross etc.E mult pina departe.
  • +4 (4 voturi)    
    Serena Wlilliams (Vineri, 3 aprilie 2015, 21:48)

    coco04 [utilizator]

    este mai buna decat Simona.
    Deocamdata!
  • -4 (4 voturi)    
    halep ar (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 7:46)

    andrew [anonim]

    fi trebuit sa faca aceasta declaratie dupa ce castiga meciul.

    este o jucatoare f buna insa fiind mai putin dotata fizic nu poate sa o incurce pe wiliams.

    prea mult fair play strica. ar trebui sa fie mai obraznica si sa incerce sa o destabilizeze pe wiliams.

    hai nea tiriac fa ceva!