Simona Halep: "Am castigat cel mai important titlu al carierei fara sa joc tenisul meu cel mai bun. Asta imi da sperante ca voi castiga un Slam"

de Treizecizero.ro     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2015, 16:42 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Facebook
​Simona Halep spune că pleacă cu încredere sporită de la Indian Wells și că titlul câștigat în California fără să joace cel mai bun tenis îi dă speranțe că va putea să se impună și într-un turneu de Grand Slam. Despre primul Slam spune că este obiectivul pe termen lung al carierei.

Conferințele de presă de după un titlu sunt cele mai bune din lume. E plăcut să-i vezi pe jucători eliberați de toată presiunea, ușurați de greutatea imensă care i-a apăsat în timpul finalei, cum își trăiesc din plin bucuria trofeului. Momentele de fericire sunt puține, dar pure. Astfel de clipe nu durează mult, jucătorii de top nu-și permit extravaganțe dacă pentru ei urmează un alt turneu, așa că bucuria e scurtă, dar intensă. Și împărtășită cu toți cei prezenți.

Simona n-a făcut excepție. A venit radiind la conferință. A râs, a glumit, a uitat de toate durerile suferite în timpul meciului, expediindu-le cu un simplu "nu mai contează acum". A vorbit franc despre evoluția ei de azi, admițând că tenisul a fost departe de cel mai bun nivel al ei. Dar a scos în evidență esențialul, anume că are un alt trofeu de pus în colecție. Cel mai prețios al carierei. Și că, la finalul zilei, asta e tot ce contează. A analizat jocul, ca de obicei, foarte pragmatic și precis, identificând rapid momentele care au decis finala. Și s-a necăjit cu trofeul, atât de greu încât s-a ferit să-l ridice: "Nu mă forțez cu el, vreau să joc la Miami", a zâmbit Simona.

Discuția a început direct cu concluziile. Simona a fost rugată să spună cu ce a rămas după cele două săptămâni petrecute la Indian Wells.

"Întâi de toate, vreau să spun că nu știu cum am câștigat azi. Și asta pentru că nu am jucat tenisul meu cel mai bun. Nu am făcut un meci bun, dar mi-am dorit să lupt până la final, deoarece cred că asta e cel mai important lucru pentru mine acum, pentru felul meu de a fi".

Citește pe Treizecizero.ro absolut toate declarațiile făcute de Simona la conferința de după finală: ce spune despre meciurile viitoare cu Serena și Sharapova, despre faptul că e pe primul loc în Race to Singapore, la ce se gândea când era condusă în setul doi al finalei și cât de serioasă e accidentarea
























9516 vizualizari

  • -11 (21 voturi)    
    Estimarea ta e gresita !!! (Luni, 23 martie 2015, 17:17)

    polonyca [utilizator]

    Ai castigat acest titlu pt ca.......SW a abandonat !!!!! Nu te imbata cu apa rece.....te rog !!!!!!!!!!!!!:)
    • +9 (9 voturi)    
      Gresit! (Luni, 23 martie 2015, 17:50)

      gamoto [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Pai ce voiai, sa se retraga toate din turneu ca nu mai joaca SW? lol
      ''Ca asa-i in tenis!' spunea TOMA CARAGIU!
      • +3 (3 voturi)    
        Pai (Luni, 23 martie 2015, 20:18)

        xvlad [utilizator] i-a raspuns lui gamoto

        Pai cred ca vroia sa spuna ca daca ar fi jucat impotriva SW cu jocul din finala (nu cel mai bun tenis al ei, dupa cum zicea si Simona) n-ar mai fi ajuns in finala. Sau, cu alte cuvinte, tenisul asta "nu cel mai bun al ei" nu e suficient decat in conditii exceptionale (abandon SW si, as adauga, eliminarea timpurie a Sharapovei).
    • +8 (14 voturi)    
      accidentarile fac parte din joc (Luni, 23 martie 2015, 18:24)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      faptul ca serena nu poate juca pana la 40 ani nu inseamna ca titlurile Simonei sunt mai putin valoroase. esti penibil
      • -3 (7 voturi)    
        Ohhh.. ba da! (Luni, 23 martie 2015, 21:10)

        Cutezatorii2013 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Exact asta inseamna.
    • -2 (8 voturi)    
      asta zic si eu.. (Luni, 23 martie 2015, 21:23)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      e adevarat ca iti mai trebuie si noroc , dar daca a declarat asta , cred ca se insala....pt ca in primul rind , nu ea a cistigat ci a pierdut sirboaica....la 6-2, 5-4 si 30-0 aia a facut pe ea de frica ca poate cistiga..
    • +1 (5 voturi)    
      . (Luni, 23 martie 2015, 21:58)

      utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Ce comentariu marlanesc!
    • +4 (6 voturi)    
      Polonyca (Luni, 23 martie 2015, 22:14)

      Riegel [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Ai o logica destul de stravezie! La turneul campioanelor Simona a castigat categoric un meci in fata Serenei. Faptul ca Serena a abandonat nu diminueaza cu nimic meritul Simonei. A muncit enorm pentru trofeul asta. Asa ca nu se imbata cu apa rece. Intr-o zi buna poate bate pe oricine!
    • +6 (8 voturi)    
      Judecata ta e gresita (Luni, 23 martie 2015, 22:49)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Simona a castigat acest meci pentru ca este foarte buna - stie si tenis, si are si puterea de revenire a unei campioane. E drept ca SW intr-o zi buna este, inca, mai tare decat Simona intr-o zi buna. Si, mai mult, probabil ca SW e cea mai mare campioana a ultimelor zeci de ani, si va ramane o legenda, chiar daca acum nu mai e la la nivelul ei maxim.
      Dar nici Serena, nici Simona, nici alti campioni nu au doar zile bune. Chiar nu poti sa stii ce s-ar fi intamplat - poate Simona ar fi fost mult mai concentrata stiind ca va juca impotriva Serenei, sau poate ca Serena nu ar fi fost in ziua ei cea mai buna, ..... Fiecare meci e diferit. Da, daca Simona ar fi jucat cum a jucat acum in fata unei Serene in forma, ar fi pierdut, dar ... asta e un truism - daca joci mai prost, cineva care joaca bine te poate bate. Uh ... da, e drept, dupa cum e drept si ca apa e uda, focul e fierbinte etc. Nu poti sa spui insa ca Simona automat ar fi jucat cum a jucat aseara, iar Serena indubitabil ar fi fost intr-o forma buna - repet, fiecare meci e diferit.
      Ce insa nu se poate nega este ca Simona dovedeste ca are tarie psihica, asta i-a permis sa nu renunte, sa isi revina si sa castige. Si ca are un joc destul de bun ca taria psihica sa ii poata servi la ceva - poate si eu as da dovada de o asemenea tarie, dar nu mi-ar fi folosit la nimic la Indian Wells: nu joc tenis :D
      Mi se pare deja rea-vointa si invidie genul asta de atitudine. Simona nu o fi ea cea mai mare campioana deocamdata (desi cred ca poate sa devina), dar deja a jucat destule meciuri care arata ca e o jucatoare de top.
    • +1 (1 vot)    
      i-a cedat fizicul = nu e cea mai buna (Marţi, 24 martie 2015, 10:35)

      OnePiece [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Așa ca să ști și tu: Și accidentările fac parte din caracterizarea unui sportiv! Dacă un sportiv se accidentează mai rar decât un altul înseamnă că are calități fizice superioare (suplinind eventual o tehnică mai slabă). E un sport în care-ți folosești fizicul, nu e șah. Deci "cel mai bun" ajungel cel mai bun nu doar cu ajutorul talentului, a tehnicii...
  • -15 (19 voturi)    
    adica (Luni, 23 martie 2015, 17:22)

    pontiac [anonim]

    a castigat ca sarboaica a fost batuta-n cap si a pierdut si asta ii da ei sperante la GS,lol...
    • +3 (5 voturi)    
      Of, pontiac! (Luni, 23 martie 2015, 22:20)

      Riegel [utilizator] i-a raspuns lui pontiac

      Nu intelegi nimic din sportul asta! Da' nu e grav! Neplacut este ca din pacate tot chinui forumul cu comentarii de astea rautacioase, care dezvaluie educatia cam rudimentara!
  • +3 (5 voturi)    
    poate mai asculti si de mosul (Luni, 23 martie 2015, 18:24)

    nico [anonim]

    poate mai asculti si de mosul Tiriac, ca multe mai stie. stim toti ca esti ambitioasa si te vei antrena si mai mult. dar ne produci pur si simplu infarct cand joci meciuri de astea. TE IUBIM asa de mult ca este ok.si uitam repede asta cu infarctul. Hai Simona
  • -5 (9 voturi)    
    SH (Luni, 23 martie 2015, 19:15)

    kronk [utilizator]

    Finala de ieri a fost o mizerie.Daca nu-i cedau nervii sirboaicei Halepova nu lua nimic.Asta-i realitatea.Ea viseaza la un mare slem dar asa cum joaca nu are nici o sansa.Se vede ca vine de la stina.Da cu bita cit poate.
    • +2 (4 voturi)    
      kronk (Luni, 23 martie 2015, 22:43)

      Riegel [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      Vad ca tu detii adevarul despre meciul de ieri. Ma mir ca nu apari prin staful vreunei jucatoare de tenis, la cat de profund intelegi fenomenul asta sportiv. Si daca Simona nu castiga ieri, ramanea cu o performanta notabila. Probabil tu, in domeniul tau de activitate, crezi ca ai ajuns de mult timp numarul unu in lume, si acuma orice alta incercare a cuiva de a ajunge prin munca cinstita acolo, este pur si simplu inacceptabila. Pacat ca nu a auzit nimeni de Kronk - nr. 1 mondial, poate ai fi fost un pic mai putin penibil. Pe partea de educatie in schimb, nu pot sa-ti gasesc nicio circumstanta atenuanta: chiar pare ca ai coborat de la stana!
    • 0 (0 voturi)    
      Halepova ... (Marţi, 24 martie 2015, 13:51)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      ... cu terminatia asta ai ramas din cauza faptului ca de fapt limba ta materna e rusa, corect?
  • +4 (8 voturi)    
    C'asa e in Tennis (Luni, 23 martie 2015, 19:37)

    Gigi marga [anonim]

    Un titlu castigat este totusi un titlu castigat si nimeni nu-ti poate lua din merit!

    Sa vorbim deschis, asa cum ai facut-o tu:
    - jocul din finala a fost de un nivel relativ scazut, de acord ca te-am vazut si stim ca poti juca mai bine!
    - rezultatele bune sunt de multe ori datorate si unui preparator fizic de calitate; uitati-va la Federer ca exemplu: foarte rar s-a retras din meciuri sau competitii in intreaga sa cariera si foarte rar a stat mult pe tusa din cauza accidentarilor.
    - nu stiu cum s-a simtit Jankovic dupa declaratiile tale: am fost accidentata, n-am jucat bine si totusi am castigat! Ai nevoie si de un bun consultant de imagine, sau cum naiba s'o numi, din nou, uitati-va la declaratiile marilor jucatori dupa castigarea unui turneu, Federer de exemplu! Personal, nu cred ca trebuia sa faci astfel de declaratie...
    - ai avut si ceva noroc pe traseu: Serena s-a retras, Sharapova a fost batuta de detinatoarea trofeului (Pennetta) care a facut un meci de zile mari, apoi Lisicki a jucat excelent si a reusit s-o elimine pe italianca, dar a intrat pe teren din nou dupa mai putin de 24 de ore si oboseala si-a spus cuvantul.

    Mult success mai departe!
  • -2 (6 voturi)    
    I have power (Luni, 23 martie 2015, 19:46)

    muciflenduri [utilizator]

    Poate nu ar strica sa isi faca timp si pentru niste lectii serioase de limba engleza.
    Absolut toate declaratiile sunt intr-o cumplita limba de lemn, de parca ar spune o poezie invatata in ultimul moment.
    Daca isi propune sa faca parte din tenis inca vreo 7 ani, ar putea face un efort sa vorbeasca engleza mai bine decat jucatoarele din China.
  • +5 (5 voturi)    
    Pentru toti stiutii de mai sus (Luni, 23 martie 2015, 21:14)

    averageJoe [utilizator]

    ma bucur ca va antrenati la critici,. O sa ajungeti pe tabloul principal in curand. Iar Simonei ii doresc sansa si sanatate(i.e. fara accidentari). Restul e doar treaba ei sa rezolve si cred ca a ajuns unde a ajuns pe munca ei din teren. Daca e sa mai castige ft bine, daca nu la fel de bine. Suntem un popor care abia reuseste sa scoata capul in lume cu niste varfuri si cand se vede acolo.. tot carcoteste.
  • -4 (4 voturi)    
    Doar ca la un GS poti juca extrem de bine (Luni, 23 martie 2015, 23:02)

    Wanheda [utilizator]

    si tot te bate Sharapoiul sau Serena. Motivul? Serva. Prima ta serva e 2nd serve la alte jucatoare.
    • +4 (4 voturi)    
      .. (Marţi, 24 martie 2015, 0:23)

      Riegel [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Hai, mai cu optimism un pic, direwolf! Am inteles-o pe asta cu prima serva! Poate reuseste pana la urma sa creasca si cu primul serviciu! Inainte e vremea! Pe Serena a batut-o deja o data! Dar eu sper sa vad si comentarii mai relaxate si fara rautati de astea ieftine de la tine. Nu de alta, dar sunt cam imature! :)
  • +2 (2 voturi)    
    La rece, încă o dată (Marţi, 24 martie 2015, 4:09)

    nick24 [utilizator]

    f frumos meciul, prin dramatismul lui, dar și multe mingi frumoase:

    http://youtu.be/STHU4mFLiXw
  • -1 (3 voturi)    
    Ulciorul nu merge de multe ori... (Marţi, 24 martie 2015, 7:50)

    bogdan [anonim]

    ... parca asa zice un vechi proverb romanesc...
    Daca pleci de la premiza enuntata:
    "Am castigat cel mai important titlu al carierei fara sa joc tenisul meu cel mai bun. Asta imi da sperante ca voi castiga un Slam"
    nu cred ca vei castiga nici un turneu de mare slam.

    Ai avut mare bafta.

    Bafta in continuare...
  • -1 (3 voturi)    
    Nu se stie (Marţi, 24 martie 2015, 8:09)

    Gogu [anonim]

    Daca iti vor da voie sa castigi brokerii de la pariuri. Rezultatele "dubioase" pe care le-ai avut anul trecut ma fac sa cred ca sponsorizarea pe care ai anuntat-o la un moment dat anul trecut este de la o astfel de firma. Faci 5-2 (cota 1,05 !!!) in primul set si apoi pierzi meciul... Pleci ca in acest meci cu 80% sanse de castig, ajungi la 15% sanse de castig si apoi castigi meciul. Nu imi aduc aminte de un jucator mare de tenis care a facut asa.