Indian Wells: Finala dintre Simona Halep si Jelena Jankovic, duminica de la ora 20.00/ Simona: Pot castiga titlul, dar ma astept la un meci greu

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 martie 2015, 12:16 Sport | Tenis

Jelena Jankovic
Foto: Agerpres/Xinhua
Simona Halep (cap de serie nr. 3) si Jelena Jankovic (cap de serie nr. 18) se vor intalni duminica in finala turneului de la Indian Wells, de la ora 20.00 ora Romaniei.

Meciul va fi transmis de DolceSport.

"Este o jucatoare dificila, un adversar greu. Am jucat multe meciuri impotriva ei si fiecare a fost foarte dificil. Stiu ca trebui sa alerg mult, sa lovesc mingile cu putere si sa fiu agresiva. Trebuie sa fiu concentrata la fiecare minge, deoarece ea lupta pana la sfarsit. Dar sunt pregatita sa joc impotriva ei. Pot castiga acest titlu, dar ma astept la un meci foarte greu", a declarat Halep despre finala, citata de Mediafax.

Romanca a acces in ultimul act al turneului de la Indian Wells dupa ce americanca Serena Williams, numarul unu mondial s-a retras inaintea partidei directe, din semifinale, din cauza unei accidentari la genunchiul drept.

Halep si Jankovic s-a mai intalnit de patru ori pana in prezent, iar romanca a castigat ultimele trei partide, toate meciurile lor disputandu-se in trei seturi. Ultima lor intalnire a avut loc in optimile de finala ale editiei 2014 a Australian Open, cand Halep a castigat cu scorul de 6-4, 2-6, 6-0. Tot sportiva din Constanta a castigat si meciul din sferturile de finala ale turneului de la Roma, din 2013, cu scorul de 4-6, 6-0, 7-5, precum si pe cel din turul intai al turneului de la Bruxelles, din 2012, cu scorul de 6-2, 3-6, 7-6 (3).

Singurul succes al jucatoarei sarbe in varsta de 30 de ani a fost inregistrat in 2010, in turul intai al US Open, scor 6-4, 4-6, 7-5.

Calificarea in finala este recompensata la Indian Wells cu un premiu de 439.420 de dolari si 650 de puncte WTA. Invingatoarea va primi 900.400 de dolari si 1.000 de puncte WTA. La editia precedenta a turneului californian, Simona Halep a fost eliminata in semifinale.

Pana la finala, sportiva sarba a eliminat urmatoarele jucatoare:

Turul II - Lauren Davis (SUA), locul 55 WTA, scor 6-7 (5), 6-0, 6-4;

Turul III - Madison Keys (SUA), locul 18 WTA si cap de serie numarul 16, scor 5-7, 6-4, 6-3;

Optimile de finala - Belinda Bencic (Elvetia), locul 37 WTA si cap de serie numarul 31, scor 6-3, 3-6, 6-3;

Sferturile de finala - Lesia Turenko (Ucraina), locul 85 WTA, jucatoare venita din calificari, abandon la scorul de 6-1, 4-1;

Semifinale - Sabine Lisicki (Germania), locul 30 WTA si cap de serie numarul 24, scor 3-6, 6-3, 6-1.

Jankovic, antrenata in 2011 de Andrei Pavel, iar acum de fratele ei Marko, a ocupat locul 1 WTA in august 2008 si a castigat peste 17 milioane de dolari din tenis. Ea s-a impus in 2010 la turneul de la Indian Wells si mai are in palmares alte 12 trofee la simplu. De asemenea, sportiva sarba, in varsta de 30 de ani, a mai disputat 19 finale, una fiind la US Open, in 2008, iar ultima la Bogota, in aprilie 2014.

Jelena Jankovic a disputat 11 meciuri in 2015, obtinand sapte victorii. Inainte de acest turneu, ea nu trecuse de turul al doilea la niciuna dintre cele patru competitii la care a participat in acest an.























21892 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    . (Sâmbătă, 21 martie 2015, 12:21)

    Riegel [utilizator]

    Hai Simona!
  • -27 (27 voturi)    
    poate (Sâmbătă, 21 martie 2015, 12:35)

    xanti [utilizator]

    Doar daca e accidentata Jelena ,a fost nr.1 wta nu ai cum sa o invingi.
    • +19 (21 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 21 martie 2015, 15:00)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui xanti

      A bătut-o de fiecare dată când s-au întâlnit în ultimii 3 ani, bre. Mai ușor cu pesimismul pe scări, că te-mpiedici.
      • +12 (12 voturi)    
        Cosmin (Sâmbătă, 21 martie 2015, 17:12)

        Riegel [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

        Pontiac si alti cativa nefericiti de pe forum se mandresc ca-s hateri! Nu poti care prea mult de la ei. Cred ca au o viata tare nefericita si tin neaparat sa polueze si forumul cu nefericirea lor!
      • 0 (10 voturi)    
        Ba. tu nu pricepi??? (Sâmbătă, 21 martie 2015, 20:05)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

        Pontiac ti-a spus clar - Jankovic a fost #1 (acu' aproape sapte ani) si prin urmare Halep n-are cum s-o invinga, ea n-a ajuns niciodata #1 WTA. E foarte simplu, NU ARE CUM!
        La fel, Halep n-are cum s-o invinga nici pe Chris Evert, care tre' sa fi fost #1 ani de zile...

        Ce e asa de greu de priceput??? Potoleste-te, ca acu' il chem pe Direwolf sa-ti explice!!!
        • +1 (1 vot)    
          Greu cu simtu' umorului ... (Duminică, 22 martie 2015, 12:21)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          ... la romanii de moda noua, educati in scoli de doua parale. De-aia cre' ca ti-ai luat atatea minusuri.
          • +1 (1 vot)    
            E greu, intr-adev ar... (Duminică, 22 martie 2015, 19:17)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            ... da' prefer sa gandesc pozitiv, asa incat ma bucur ca aproape jumatate din cei care m-au onorat cu votul lor au totusi simtul umorului ;-)
      • +9 (9 voturi)    
        nu cred ca este coplesit de pesimism! (Sâmbătă, 21 martie 2015, 20:38)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

        Poate de rautate nejustificata..
        Bafta Simona!! Iti preluam noi toate emotiile. Doar fa-ti jocul, asa cum doar tu stii sa o faci!!
        Pentru noi, si pentru majoritatea lumii care te cunoaste, vei fi mereu .."Wow"!! Te iubim!
  • -6 (6 voturi)    
    finala (Sâmbătă, 21 martie 2015, 14:24)

    spectatorul [anonim]

    Nu are cum sa fie la ora 20:00 ora Romaniei. Ar insemna sa fie la ora 11:00 ziua ceea ce e f putin probabil.Mai documentati-va domnilor zizristi
    • +2 (2 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 21 martie 2015, 15:25)

      alex [anonim] i-a raspuns lui spectatorul

      11:00 am
      Novak Djokovic (SRB) VS Andy Murray (GBR)

      Meci de azi, vezi ca se poate?
    • +4 (6 voturi)    
      urmareste link-ul. (Sâmbătă, 21 martie 2015, 15:27)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui spectatorul

      http://www.bnpparibasopen.com/en/schedules/match-schedule

      Doar ca duminica la aceeasi ora sint trecute ambele finale , o greseala de tipar.

      Oricum Simona va cistiga titlul .
    • +5 (5 voturi)    
      Mai greu cu documentatul (Sâmbătă, 21 martie 2015, 16:42)

      dan [anonim] i-a raspuns lui spectatorul

      Nu stiu cine trebuie sa se documenteze: http://www.bnpparibasopen.com/en/schedules/match-schedule
    • +7 (7 voturi)    
      Spectatorule (Sâmbătă, 21 martie 2015, 17:15)

      Riegel [utilizator] i-a raspuns lui spectatorul

      Pe pagina oficiala asa scrie. Mai se precizeaza acolo ca programul se poate schimba. :)
    • +3 (3 voturi)    
      asa pare (Sâmbătă, 21 martie 2015, 17:51)

      schedule [anonim] i-a raspuns lui spectatorul

      http://www.bnpparibasopen.com/en/schedules/match-schedule
    • +3 (3 voturi)    
      este, totusi, corect (Sâmbătă, 21 martie 2015, 18:10)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui spectatorul

      La aceeasi ora au loc si meciurile de azi ale baietilor.
    • +2 (4 voturi)    
      Ora desfasurare (Duminică, 22 martie 2015, 8:52)

      spectatorul [anonim] i-a raspuns lui spectatorul

      S-ar parea ca aveti dreptate, desi e oarecum nefiresc sa programezi o finala la ora 11:00.Vad ca pe la 13:00 incepe si finala masculine.La GS din USA finalele se joaca normal: la ore mici ptr Romania. Scuze ca am provocat asa reactii vehemente...
  • +7 (7 voturi)    
    Mult succes, Simona! (Duminică, 22 martie 2015, 9:44)

    tenismenul [utilizator]

    Felicitari, Simona, pentru faptul ca ai ajuns in finala! Iti doresc sa fii calma si sa-ti faci jocul, cum stii mai bine! Fa abstractie de comentariile rautacioase ale unor postaci frustrati. Au sufletul incarcat de invidie si rautate. Fii increzatoare in fortele tale.