Simona Halep a reusit, inca o data, sa fie trecuta de site-ul WTA la sectiunea "lovitura zilei". In meciul cu Carla Suarez Navarro, Simona a castigat "un punct ireal", dupa titreaza site-ul oficial al WTA.

Simona Halep la Indian WellsFoto: wtatennis.com

Simona Halep a reusit sa se califice (pentru a doua oara consecutiv) in semifinalele turneului de categorie "Premier Mandatory" de la Indian Wells, dupa ce a invins-o pe Carla Suarez Navarro. Dupa un prim set in care a avut o evolutie ezitanta (a pierdut cu 7-5), Simona si-a regasit ritmul in urmatoarele doua, castigate categoric cu un dublu 6-1. Victoria Simonei Halep a venit dupa un meci care a durat o ora si 54 de minute.

Pentru calificarea in semifinale, Simona Halep va fi recompensata cu un premiu de 220.230 de dolari si cu 390 de puncte WTA.