Numarul unu mondial, Serena Williams a ajuns la un numar impresionant de 15 victorii consecutive invingand-o joi dimineata pe Timea Bacsinszky (7-5, 6-3), in sferturile de finala ale turneului WTA Indian Wells. In semifinale vineri, Williams o va intalni pe Simona Halep, numarul 3 WTA.

Simona Halep s-a calificat (pentru a doua oara consecutiv) in semifinalele turneului de categorie "Premier Mandatory" de la Indian Wells, dupa ce a invins-o miercuri pe sportiva spaniola Carla Suarez Navarro. Scorul a fost 5-7, 6-1, 6-1, dupa o partida care a durat o ora si 54 de minute.

Imediat dupa acesta victorie Simona Halep a declarat: Abia astept sa joc impotriva numarului 1 mondial, scrie Mediafax.

Simona Halep a jucat ultima data cu americanca in octombrie 2014, in finala Turneului Campioanelor. Atunci Serena Williams a castigat cu 6-3, 6-0.