Indian Wells: Simona Halep vs Carla Suarez Navarro 5-7, 6-1, 6-1/ Pentru a doua oara in semifinale

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2015, 21:23 Sport | Tenis

Simona Halep, la Indian Wells
Foto: Facebook
Simona Halep a reusit sa se califice (pentru a doua oara consecutiv) in semifinalele turneului de categorie "Premier Mandatory" de la Indian Wells, dupa ce a invins-o pe Carla Suarez Navarro. Dupa un prim set in care a avut o evolutie ezitanta (a pierdut cu 7-5), Simona si-a regasit ritmul in urmatoarele doua, castigate categoric cu un dublu 6-1. Victoria Simonei Halep a venit dupa un meci care a durat o ora si 54 de minute.

"Sunt fericita ca am castigat acest meci. Stiam ca va trebui sa lupt pentru fiecare punct in fata ei. Deschide unghiurile foarte bine si e foarte greu sa joci impotriva unei jucatoare cum e Carla (n.r. Suarez Navarro). Am avut emotii in primul set, insa am reusit sa imi revin la timp. Acum abia astept sa joc cu numarul unu in lume (n.r. Serena Williams)" - Simona Halep.

Statistica partidei Halep vs Navarro:

Asi: 2-0
Duble greseli: 3-2
Puncte castigate cu primul serviciu: 60%-50%
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 52%-41%
Puncte de break salvate: 6/10(60%) - 7/15(46%)
Total puncte castigate: 96/172(55%) - 76/172(44%).

  • Pentru calificarea in semifinale, Simona Halep va fi recompensata cu un premiu de 220.230 de dolari si cu 390 de puncte WTA.
  • Simona Halep o va intalni in semifinale pe Serena Williams (locul unu WTA).

Desfasurarea Live Text a partidei Simona Halep vs Carla Suarez Navarro:

6:1
Simona nu a lasat nimic la voia intamplarii, a presat-o pe Carla, iar dupa mai multe incercari a fructificat mingea de meci (cu un as). Dupa un prim set in care a avut o evolutie ezitanta, Simona Halep a dominat-o categoric pe Carla Suarez Navarro in celelalte doua si a obtinut biletul pentru semifinale

5:1
Cu toate ca si-a "permis" sa rateze doua mingi usoare (una de langa fileu), Simona a continuat sa se apropie de victorie. A bifat inca un break, iar scorul a devenit 5-1 in favoarea sa.

4:1
Simona este pe tot terenul, ii reuseste chiar si un contre-pied dintr-o pozitie incomoda. Halep o domina din toate punctele pe Carla, iar game-ul este castigat la zero: tabela arata 4-1 in favoarea Simonei

3:1
Dupa ce a condus in doua randuri, Simona a fost egalata la 30. Halep forteaza uneori loviturile, iar acestea ies putin in afara terenului (40-40). Primul serviciu se opreste in fileu, iar returul Simonei produce o lovitura castigatoare cu forehand-ul

2:1
Dupa o perioada foarte buna, Simona a dat unele semne de relaxare, iar Navarro a profitat de fiecare greseala. Sportiva din Spania a bifat rebreak-ul in setul decisiv, scorul s-a "strans" din nou (2-1)

2:0
Game-ul doi al setului decisiv a adus cea mai frumoasa minge de pana acum a partidei: plimbata dintr-un colt in altul, Simona a returnat incredibil si a gasit un passing senzational din apropierea fileului. Conform cursului jocului, Halep a reusit break-ul 

1:0
Setul decisiv a inceput cu Simona la serviciu. Halep a condus in permanenta, dar Carla a avut puterea sa returneze orice si sa revina de la 15-40. Jucatoarea noastra a gasit insa colturile, iar game-ul (unul echilibrat) i-a revenit in "prelungiri"

6:1
Simona joaca la un nivel mult prea bun pentru Carla, iar favorita numarul trei face break-ul la zero si castiga setul cu un categoric 6-1 (a durat 43 de minute)

5:1
Carla se apara cu disperare, dintr-un colt in altul. Din fericire, Simona are raspunsul perfect, iar dupa cateva puncte muncite se face 40-15. Halep greseste un lob, iar Navarro castiga un punct important (40-40). Se joaca intens, fiecare minge este trimisa de parca ar fi ultima. Cu un forehand inside-in de toata frumusetea, Simona reuseste intr-un final sa castige game-ul (5-1)

4:1
Carla salveaza doua mingi de break, Simona nu isi poate reprosa prea multe (serviciul a ajutat-o enorm pe Navarro). A treia minge de break a fost insa cu noroc pentru Halep: a inchis game-ul cu un voleu in cross. Tabela s-a modificat la 4-1 in favoarea Simonei

3:1
Simona a fost sigura pe ea, nu a gresit si a reusit sa castige fara nicio emotie pe propriul serviciu (3-1)

2:1
Halep si-a regasit jocul de picioare, a lovit puternic si a cautat liniile. Carla s-a aparat bine pana intr-un punct, dar nu a mai putut rezista. Break pentru Simona, iar jucatoarea noastra a trecut pentru prima data in avantaj pe tabela in acest meci

1:1
Simona a fost agresiva, a plimbat-o pe Carla pe tot terenul, iar rezultatul a fost clar: game alb (1-1)

0:1
Dupa un inceput bun de set doi, Simona a ajuns sa fie condusa cu 40-30. A trimis in afara terenului cu forehand-ul, iar Navarro a trecut in avantaj

In pauza dintre seturi, Simona a cerut sa discute cu Victor Ionita, antrenorul ei. Acesta i-a reprosat faptul ca este mult prea nervoasa si pasiva. Ionita i-a cerut sa fie calma si agresiva. Sa ia mingea din urcare si "sa castige meciul"

Dupa un inceput ezitant de partida, Simona a revenit de la 0-4, reusind sa egaleze (4-4). A alergat mult insa dupa egalare, iar acest lucru s-a simtit la nivel fizic. Navarro a castigat multe puncte cu reverul

5:7
Dupa o dreapta inversa superba, Simona greseste un voleu (0-15). Revine insa cu ajutorul forehand-ului la 30-15. Se face din nou egalitate, dupa ce Halep nu ajunge la un rever al adversarei. Halep anuleaza o minge de set cu un backhand in cross fantastic. Apare insa a doua minge de set, dupa o eroare nefortata. Navarro inchide setul cu un rever superb cu o singura mana: 7-5 (dupa 50 de minute de joc)

5:6
Navarro trece din nou in avantaj: loveste puternic cu dreapta, iar Simona returneaza mult pe centrul terenului, favorizand atacurile adversarei

5:5
Simonei nu ii intra primul serviciu, iar Navarro este necrutatoare la retur. 30-15 pentru jucatoarea din Spania. Schimburile devin lungi si intense, iar Simona este castigatoare. Tabela arata acum 5-5. A fost un game cu multa presiune pentru Simona

4:5
Navarro este mai atenta, loveste mai ingrijit, iar game-ul ii revine. Este primul castigat dupa ce a pierdut patru la rand. S-a putut observa o usoara relaxare in jocul Simonei, dupa ce a revenit incredibil pe tabela

4:4
Simona a trecut la conducerea partidei: gaseste colturile, trimite bine pe contre-pied, iar scorul devine 40-15 in favoarea ei. Din pacate, Halep se grabeste, iar Suarez Navarro egaleaza de la 0-40. Simona gaseste insa puterea sa inchida game-ul: se face 4-4, dupa ce Navarro a condus cu 4-0

3:4
Apar primele erori nefortate si pentru Carla, insa sportiva din Spania revine si egaleaza la 30 dupa o dreapta inversa (castigata cu ajutorul reluarii oficiale). Simona incepe sa returneze mult mai bine, iar Navarro trimite afara: break pentru Halep, scorul devine 4-3 pentru jucatoarea din Spania

2:4
Game-ul de pe propriul serviciu incepe cu o minge trimisa in fileu cu backand-ul: Simona nu simte aceasta lovitura, desi este una din armele sale preferate. Urmeaza o noua dubla greseala, dar game-ul ii revine Simonei dupa ce deplasarea a devenit mult mai buna, iar loviturile mult mai aspre

1:4
Din pacate, Simona ajunge mereu tarziu la mingi, iar asta numai pentru ca Navarro ia mingea devreme. Sportiva din Spania nu o lasa pe Halep sa isi faca jocul, insa un rever se opreste in fileu: doua mingi de break pentru Simona. Dupa ce Suarez castiga un punct, Halep castiga primul game cu un passing de manual

0:4
Navarro trimite impecabil atat cu forehandul, cat si cu reverul cu o singura mana. Carla loveste in permanenta din interiorul terenului, iar Simona nu are antidot. Se face rapid 15-40, iar tabela se modifica la 4-0

0:3
Game-ul al treilea incepe cu Navarro la conducerea punctelor. Sportiva din Spania loveste puternic si aspru, iar Simona este obligata sa loveasca numai din alergare. Se face rapid 40-0, iar dupa o minge castigata de Halep, Carla inchide game-ul cu inca o lovitura castigatoare

0:2
Navarro este mai agresiva, iar Simona este pasata destul de usor (30-30). Jucatoarea noastra rateaza un smash din apropierea fileului, iar Carla a beneficiat de o mingea de break. Apare si a doua dupa inca o eroare nefortata a Simonei. Halep inchide un punct echilibrat cu un rever in lung de linie, insa la urmatoarea minge greseste inca o data inexplicabil. Apare si o dubla greseala (prima a Simonei). Dupa mai multe mingi de break, Navarro se desprinde la 2-0

0-1:
Meciul a inceput cu Navarro la serviciu - primul punct castigator al partidei i-a apartinut Simonei: forehand in cross de toata frumusetea. La 40-15 pentru Carla, Halep castiga primul punct si cu backhandul. Game-ul a fost insa castigat de Navarro

Ani: 23-26
Locul nasterii: Constanta - Las Palmas de Gran Canaria, Spania
Inaltime: 1,68 metri - 1,62 metri
Greutate: 60 kg - 62 kg
Ambele sunt jucatoare de mana dreapta
Executa backhandul: cu doua maini - cu o mana
Titluri in 2015: 2-0
Titluri in cariera: 10-1
Bani castigati din tenis in 2015: $854,471 - $253,202
Bani castigati din tenis: $7,413,879 - $4,506,430
Locul in clasamentul WTA: 3-13
Intalniri directe: 5-4.

Intalniri directe:

Simona Halep a castigat cinci intalniri:

Indian Wells 2015: 5-7, 6-1, 6-1
New Haven 2013 (3-6, 6-4, 6-1)
'S-Hertogenbosch 2013 (6-3, 6-2)
Tokyo 2012 (6-2, 6-3)
Miami 2012 (6-7(7), 6-3, 6-3)

Carla Suarez Navarro a castigat patru dispute:

Roma 2014 (abandon Halep)
Roland Garros 2013 (3-6, 6-2, 6-2)
Barcelona 2012 (6-4, 6-1)
Barcelona 2010 (6-4, 3-6, 6-3).




















64592 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    live (Miercuri, 18 martie 2015, 22:20)

    calin [anonim]

    Transmite cineva cumva live? :)
    • +1 (3 voturi)    
      Asta e tot ce-am gasit deocamdata (Miercuri, 18 martie 2015, 22:20)

      tytire_recubans [anonim] i-a raspuns lui calin

      http://www.livestream365.com/nl/atp-wta-indian-wells-halep-suarez-navarro
    • 0 (6 voturi)    
      follow ... (Miercuri, 18 martie 2015, 22:39)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui calin

      http://live.drakulastream.eu/players/free-live-video-streaming-halep-suarez-navarro-wta-indian-wells-tennis-wta-31114.html
  • +1 (3 voturi)    
    live (Miercuri, 18 martie 2015, 22:22)

    grants [anonim]

    http://www.fixalen.tv/20150310/vv-1022921-tennis-54ff71264db1f5.50190895.html
  • -3 (17 voturi)    
    bai johnitza miunune ... devii enervant (Miercuri, 18 martie 2015, 23:17)

    mnicku [utilizator]

    prin incompetenta afisata. Chiar nu stiu ce a gasit Simona la tine.
    Dai sfaturi consistente Simonei daca tot esti antrenor si nu doar bla, bla, bla...... fii agresiva.
    Ce tactica de joc ati pregatit ? Adversara Simonei e accidentata la glezna dreapta, Carla are si ea minusuri pe backhand . Exploateaza-le !!!!!!!! Da' am uitat, ti-ai pus ochelari de smecher defect si dormi in tribuna

    Daca tot ataca Simona pai atunci sfatuieste-o sa atace constant, pina cistiga punctul, ea ataca dupa care trimite moale pe centrul terenului si pierde punctul.
    Ce naiba, ca se vede din satelit habarnistule
    • +3 (5 voturi)    
      Sfaturi (Miercuri, 18 martie 2015, 23:32)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Pentru a o bate pe Navarro nu e nevoie de cine stie ce sfaturi, iar Halep nu ar trebui sa aiba nevoie de sfaturi, pentru un astfel de meci.
      A fost o pauza de respiro, iar individul i-a spus bine sa nu se mai enerveze aiurea la fiecare punct si sa isi castige meciul, nu sa il astepte pe tava.
      Navarro joaca la fel cu unul sau mai multe picioare accidentate. Incetineste jocul pana la limita imposibilului, iar daca ii intri in joc, urmeaza o tacaneala eterna, cu mingi incete si pe centru.
      E un razboi de uzura menit sa-si exaspereze adversarul, pana cand acesta isi baga picioarele si se duce acasa.
    • -5 (7 voturi)    
      ...uitasem johnitza.Nu-ti bate joc de munca (Miercuri, 18 martie 2015, 23:54)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      efortul si talentul Simonei, asa cum ai facut cu Sorana.
    • +7 (11 voturi)    
      Tenisul mondial e pierdut... (Joi, 19 martie 2015, 0:07)

      FlorinC [anonim] i-a raspuns lui mnicku

      Tu trebuia sa fii acolo... Gica Contra!
      Vezi ca a castigat!
      Da! Chiar a castigat!
      Te oftici?
      Hai, zi ceva inteligent! Ca tot zici de Ionita ca-i habarnist, desi Simona castiga constant de cand e antrenata de el.
      Tare sunt curios cine esti tu, mare somitate a tenisului mondial. Tu, Agassi, Federer si Djokovici all rolled into one! Tu, care ai antrenat nume mari ale tenisului feminin, precum Serena, Sharapova, Azarenka...
      Numa' genii in spatele tastaturii... Mi-e scarba de voi!
      Ia fa un efort si zi: "Bravo, Simona!"
      Incearca!,
      Nu doare, promit!
      • -3 (3 voturi)    
        nu confunda fotbalul cu tenisul (Joi, 19 martie 2015, 8:45)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui FlorinC

        una e sa joci bine si sa pierzi si alta e sa nu joci bine si sa cistigi. Nu trebuie sa fii o mare somitate in tenis ca sa vezi ca Simona nu joaca la nivelul ei anterior si ca a scazut in joc. Intimplator am asistat la meciuri internationale si l-am auzit pe "marele johnitza " ce sfaturi poate sa dea .
        Nu-l cunosc ca si jucator, a fost un sub-mediocru , dar ca si antrenor e departe de cea ce inseamna antrenor de tenis .
        Nu am vazut-o jucind atit de slab pe Simona de mult ani in primul set, a pierdut in primul set 4 game-uri la rind si era cit pe ce sa il piarda si pe al 5-lea.
        Pai de ce a cistigat te-ai intrebat. In primul rind o ajuta experienta acumulata , nu joaca din primele tururi cu jucatoare de top .....samd
        Daca nu iti plac comentariile mele , e simplu Florin, nu le citi.
    • +11 (13 voturi)    
      Chiar (Joi, 19 martie 2015, 0:13)

      trandafil [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      nu stiu de ce trebuie sa-i dea banii lui johnitza asta, cand adevaratii antrenori profesionisti, liberi de contract, stau in fotoliu si comenteaza pe HN.
      Succes Simona in confruntarea cu Serena!
    • +6 (6 voturi)    
      Re: mnicku (Joi, 19 martie 2015, 0:34)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Eu nu stiu tenis, da` daca tot vrem sa-i certam pe altii, n`ar fi mai bine s`o facem si corect?!
      „Dai sfaturi consistente Simonei”…cui sa-i dea? Simonei! …adica ei, ii-i,..da-i, recte..conjunctie (dar)+verb/pronume personal.. dă-i/dă lui, da ei..tot ce are nevoie sa stie ..sau… E frumoasa, da-i cam guraliva!

      Ps: iti recomand cartea Open, a lui Andre Agassi…s`apai te astept la comentarii…asha ca de la o mediocra`n tenis…si nu numai.
      • -3 (3 voturi)    
        ............... (Joi, 19 martie 2015, 8:51)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui srah

        Multumesc de recomandare , cartea citeste-o tu, dupa 10 ani de jucat tenis cred ca stiu acest sport

        . Nu-i contest calitatile dar mie personal nu mi-a placut A Agassi, nici ca si om si nici ca si jucator.
        • +4 (4 voturi)    
          Intrebare si urare (Joi, 19 martie 2015, 10:25)

          Engel [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          Tie, in afara de fenomenalul jucator mnicku, neinvins in epice lupte cu nenumarate fotolii si canapele, devenit apoi inegalabilul antrenor cu acelasi nume, avand in palmares diverse tipuri de seminte si bere la pet duse la bun sfarsit, ti-a placut cineva?
          Felicitari Simona, sanatate si bafta mai departe!
          • -1 (1 vot)    
            relax tinere, am pierdut si eu (Joi, 19 martie 2015, 16:12)

            mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Engel

            partide de tenis . Confunzi si tu atmosfera de la fotbal cu cea din tenis .
            Acum doi ani dupa ce o vazusem pe viu pe Simona la un turneu o incurajam si o laudam pe HN . Rezultatul minusuri la greu
            Acum cind spun iarasi adevarul sint apreciat cu minusuri .
            Se pare ca tenisul a devenit sport periculos
            dar ma bucur ca cei ce misuna pe aici sint constanti si chiar din ce in ce mai multi dupa ce fotbalul a intrat in eclipsa partiala.
  • +11 (11 voturi)    
    bravo (Joi, 19 martie 2015, 0:06)

    aaa [anonim]

    putere mare de revenire: unul dintre cele mai mari puncte forte ale Simonei. Nu am crezut in revenire dupa primul set dar uite ca a revenit.
    Impresionant!
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Joi, 19 martie 2015, 0:06)

    Riegel [utilizator]

    Frumos! Bravo Simona!
  • +3 (5 voturi)    
    felicitari (Joi, 19 martie 2015, 0:11)

    alex [anonim]

    Mai are de trecut o singura bariera (victorii cu Serena W si Sharapova). In urmatorul meci vedem daca a atins nivelul pentru a fi numarul 1 mondial.

    Mult succes!
  • +9 (11 voturi)    
    În fine (Joi, 19 martie 2015, 0:18)

    radu [anonim]

    am aflat de ce a câștigat Simona. Ne spune Mnicku: Nu a îndrumat-o cum trebuie Ioniță
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo Simona! (Joi, 19 martie 2015, 2:17)

    coco04 [utilizator]

    Felicitari!
  • -1 (1 vot)    
    mental mai bun (Joi, 19 martie 2015, 6:55)

    Kpriciu [utilizator]

    De data asta Simona are resurse sa castige turneul. Hai Simona!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo simona (Joi, 19 martie 2015, 8:15)

    OnePiece [utilizator]

    tine-o tot asa si succes in meciul cu Serena, bate-o iar !
  • 0 (0 voturi)    
    Respect!!! (Joi, 19 martie 2015, 8:43)

    7cats [utilizator]

    Ai jucat extraordinar Simona!!!
    Asa se joaca tenis!!!
    Pana la ultimul punct!!!!
    Never give up!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Interesant..... (Joi, 19 martie 2015, 8:47)

    Sergiu [anonim]

    Ce scriu unii aici, nici macar nu realizeaza ca Simona in fata jucatoarelor mai slabe castiga in 3 seturi pt a se acomoda sa joace 3 seturi, bai fratilor anul trecut castiga toate meciurile in 2 seturi sii cand ii venea timpul sa joace 3 seturi le pierdea.... asta e strategia ei acuma.... primul set I-a fst dat de pomana uite cum a castigat etul 2 si 3 daca era meci serios poate se vedea siu un 6-3 6-4 in seturile 2 si 3 .....asta e numai strategie....oricum ce ma ingrijoreasa e procentajele ei ...pai de exemplu intr-un meci de 3 seturi numai 2 asi ?

    Per sa castige in fatalui Williams dar statisticele astea arata jale .... II urez success.
    • 0 (0 voturi)    
      re: Sergiu (Joi, 19 martie 2015, 10:31)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Sergiu

      m-am gandit si eu la ce spui tu...dar, nu stiu ce sa zic referitor la meciul cu CSN.., sunt atatea variabile care pot schimba definitiv soarta unui meci, incat nu stiu daca isi permitea SH strategia asta, mai cu seama cand se afla la o aruncatura de bat de o semifinala (unde procentajul era destul de mare sa dea de Serena; putina odihna nu strica, zic..)...plus ca, aceasta CSNavarro a cam batut si ea niste jucatoare intresante anul asta, se zicea ca e in forma...iar in timpul unui meci se pot intampla multe..e suficient o contractie musculara (la Halep) care sa-i dea tot "feng shui-ului" peste cap...nu stiu daca-ti permiti astfel de strategii inainte de o semifinala...cu Serena:))

      totusi, revenirea a fost intr-un fel.....sa speram ca o sa castige si meciul urmator..so far, so good :)
  • +3 (3 voturi)    
    Simona (Joi, 19 martie 2015, 9:59)

    Ilenuca Mamii Bune [anonim]

    SIMONA JOACĂ TENIS
    2015, Indian Wells, sferturi de finală, feminin. Condusă cu 4-0 în primul set, Simona nu renunță, egalează, dar pierde în cele din urmă, pe propriul serviciu, cu 7-5. În setul II, Simona o ia de la capăt. Văzând că româncei îi merge jocul, partenera sa (Carla Suarez Navarro) nu se mai întrebuințează, ”economisindu-se” pentru setul decisiv - scor 6-1 pentru Simona. Dar, calculul spanioloaicei se vădește greșit, Simona câștigând și setul III, tot cu un sec 6-1. Orice va fi mai departe, o respect pe Simona Halep pentru felul în care respecă jocul de tenis. Excelsior, luptătoareo!