VIDEO Monica Niculescu, punctul meciului cu Serena Williams - John McEnroe imita in tribuna slice-ul inconfundabil al Monicai

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 martie 2015, 9:39 Sport | Tenis

John McEnroe, contrariat de slice-ul Monicai Niculescu
Foto: Captura YouTube
Serena Williams a avut nevoie de doua ore si trei minute pentru a o invinge pe Monica Niculescu (7-5, 7-5, in turul doi de la Indian Wells). Liderul mondial a trebuit sa joace un tenis de calitate pentru a trece de Monica. In setul doi, la scorul de 3-2 pentru Serena si 40-40, Niculescu a reusit punctul partidei: un passing de toata frumusetea. In tribune, John McEnroe a imitat slice-ul inconfundabil al jucatoarei noastre.

  • Secunda 39: John McEnroe si  Larry Ellison (proprietarul turneului de la Indian Wells - om de afaceri american) discuta despre slice-ul Monicai Niculescu, dupa o scurta perfecta reusita de aceasta. Fostul campion american (n.r. McEnroe) pare sa nu inteleaga cum reuseste Monica o asemenea lovitura pe forehand.
  • 6:45 - In setul doi, la scorul de 3-2 pentru Serena si 40-40, Monica a bifat punctul partidei, reusind un passing de toata frumusetea. Finalul schimbului a gasit-o pe Serena Williams in genunchi.
  • A fost primul meci dintre cele doua jucatoare
  • Pentru prezenta in turul doi la Indian Wells, Monica Niculescu va primi 35 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 17.100 de dolari.

Vezi aici rezumatul partidei Serena Williams vs Monica Niculescu:

























28324 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Felicitari ! (Sâmbătă, 14 martie 2015, 10:58)

    jhonnyfirst [utilizator]

    Bravo Monica, felicitari.
    Un meci foarte bun, cu schimburi excelente.
    • +6 (14 voturi)    
      Prea mult respect (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:20)

      Koczka Gyorgy [anonim] i-a raspuns lui jhonnyfirst

      pentru Serena si folosirea obsesiva a slice-ului au dus la aceasta infrangere. Monica nu foloseste dreapta inversa de loc si nici prea bine voleul drive cand e in controlul mingii langa fileu.
      Cu un antrenor bun ar mai putea progresa ca joc si ca rezultate.
      Excelenta ca de obicei atitudinea si conditia fizica.
  • +8 (10 voturi)    
    Bravo Monica! (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:08)

    marcus61 [utilizator]

    Ai jucat admirabil, asa cum stii tu tenisul.
    Pacat ca a trebuit sa joci cu Serena in aceasta faza a turneului.
  • +10 (10 voturi)    
    foarte spectaculos (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:18)

    minos [utilizator]

    O partida foarte spectaculoasa, tenis de mare calitate.
  • -14 (14 voturi)    
    Au jucat ca amatoarele! (Sâmbătă, 14 martie 2015, 11:32)

    lopu [anonim]

    Asta e tenis? Au jucat ca cizmele...
  • +4 (4 voturi)    
    Faina lupta! (Sâmbătă, 14 martie 2015, 12:11)

    not_you [utilizator]

    .
  • +8 (8 voturi)    
    Monica jos palaria . Felicitari. (Sâmbătă, 14 martie 2015, 12:32)

    mnicku [utilizator]

    ti-a lipsit un antrenor bun si o tactica pe masura insa dupa mine ai fi meritat sa cistigi.
    Serena a avut doar avantajul experientei

    Felicitari.
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo Monica ! (Sâmbătă, 14 martie 2015, 14:34)

    Alexandru [anonim]

    Monica, ce mi-a placut cel mai mult este ca ai jucat cu ambitie! Cu multe schimbari de ritm si mingi destepte ai jucat un meci tare frumos. Cu ceva mai multa experienta si mai putine greseli o vei bate pe Serena. Daca castigai setul 2 cred ca Serena isi dadea duhul, o rapuneai.
    Era la un pas sa cedeze fizic si psihic si de acolo ai fi galopat. Esti buna si vei fi si mai buna, intr-atat incat camioana mondiala nu iti va mai fi o problema. Cheia e psihicul , ambitia si experienta care iti da acea incredere in tine sa nu cedezi in momente grele .
    Concluzia cu toata inima, bravo Monica! Ai ajuns sa joci de la egal ;a egal cu campioana mondiala!
  • -2 (10 voturi)    
    Monica Niculescu, punctul meciului (Sâmbătă, 14 martie 2015, 14:46)

    tzestosel [utilizator]

    FELICITARI MONICA pt inspiratie si tenacitate.
    Ghinionul vostru al fetelor contemporane cu Serena W.
    este ca natura a fost prea "darnica" cu ea. E mai mult barbat de cit femeie.
  • +7 (7 voturi)    
    deci, io zic asa (Sâmbătă, 14 martie 2015, 15:22)

    baimarean [utilizator]

    - una din cele mai grele partide din cariera lui Serena (scorul e putin inselator)
    - Desigur ca nu contest valoarea Serenei, dar azi Monica a fost aproape s-o bata cu putin mai mult noroc in cateva momente cheie. Cine vrea sa stie cum s-o incurce pe Serena ar trebui sa invete din acest meci pe care Monica l-a pregatit bine.......Nu cred ca cineva ii va mai lua zece ghemuri Serenei in acest turneu.
    -comentariu meciului a fost slab...nu ma voi mai uita la canale romanesti in astfel de evenimente sportive deosebite. Chiar , nu mai sunt meseriasi .....
  • +3 (5 voturi)    
    Felicitări (Sâmbătă, 14 martie 2015, 17:27)

    nick24 [utilizator]

    Un meci spectaculos!
    Fff interesant!
    Monica mai are puțin și trece în rândul jucătoarelor pe care greu poți să le bați.
    Sper să urce rapid în primele 10.
    • +1 (5 voturi)    
      Top 10??? Hahahaha, gluma zilei (Sâmbătă, 14 martie 2015, 19:53)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Jocul de slice tine pana se adapteaza adversarul si esti papat. Imposibil sa ajungi in top 10 cu abuz de slice.
  • 0 (0 voturi)    
    sunt mandru (Sâmbătă, 14 martie 2015, 22:48)

    vadin [anonim]

    dupa un astfel de meci. monica a luptat minunat cu serena..... daca halep ar lupta asa ar ajunge nr. 1.....poate insa ca ajunge monica !!! pentru amandoua e nevoie de mai multa incredere si tupeu in joc. asta inseamna si mai multe mingi pe unghiuri mai dificile pentru adversare. uitati-va si la acest meci si o sa vedeti prea multe mingi pe mijloc. in schimb serena, cum prinde momentul bun cum da mingea in colturile terenului....din pacate la fel face si simona.....
    o infrangere onorabila, dupa un meci fff palpitant....bravo moni !!! tot asa si vei mai urca !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Robotzel de antrenament... (Duminică, 15 martie 2015, 19:23)

    pinguinu [utilizator]

    Parerea mea, ca unul care nu se pricepe la tenis si a vazut doar rezumatul de mai sus, Monica a parut doar ca un robotzel de antrenament pt. Serena (nu ca i-as tine partea). Cel putin in setul intai, cu mingile alea inalte returnate in careul Serenei, era, cum se zice la noi la romani, "pită cu dulceață" pt. Serena!

    Impresia mea generala e ca, desi Serena parea epuizata in unele momente, si total surprinsa de jocul adversarei, Monica nu a fost decat un "antrenament"cu public pt. Serena!

    Evident, remarc lupta Monicai in acest meci, dar nu a lasat impresia ca ar putea castiga in fata Serenei! Cel mult a parut, ca de la un moment dat, Monica si-a zis "Totul sau nimic", fiind constienta ca nu are sanse in fata Serenei. Macar spectacol sa fie! Chestia asta i-a iesit! :)

    Oricum, toata stima pt. Monica si efortul ei! Succes pe mai departe! :)