WTA Kuala Lumpur: Alexandra Dulgheru, invinsa in finala de Caroline Wozniacki

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 8 martie 2015, 16:25 Sport | Tenis

Alexandra Dulgheru la US Open
Alexandra Dulgheru, locul 94 WTA, pierdut finala turneului WTA de la Kuala Lumpur, fiind invinsa de Carolina Wozniacki (favorita unu) in trei seturi, 6-4 2-6 1-6.

Meciul a durat o ora si 50 de minute, insa a fost intrerupt inainte de finalul primului set de o repriza de ploaie.

In urma calificarii in finala turneului cu premii in valoare totala de 250.000 de dolari, Dulgheru va urca pana pe locul 72 WTA si va primi un cec de 21.000 de dolari.

3870 vizualizari

• 0 (4 voturi)
    A cedat prea usor dar merita felicitata (Duminică, 8 martie 2015, 17:37)

Comentatorul-x [utilizator]

Dupa primul set, efectiv s-a prabusit.
    Daca ieri a rezistat foarte bine anuland 17 mingi de break , in ultimele doua seturi, astazi a cedat. De exemplu in setul 2 a pierdut doua ghemuri pe serviciul propriu cu duble greseli. Mult prea usor, inteleg ca era epuizata fizic dar la nivelul asta nu cedezi, lupti pana la capat.
    Am avut impresia ca in setul 3 la 3-0 pentru adversara a vrut sa abandoneze (in ultimul meci cu Wozniaki a abandonat) dar cred i-a fost rusine de public, care o incuraja in continuu.
    Una peste alta e Alexandra Dulgheru care o batea in finala de la Varsovia pe Na Li cu niste ani in urma, arata bine in teren si cred ca e o chetiune de timp pana va intra in top 50.
    As avea un sfat, asa de la un amator, sa se antreneze cu un baiat la primire serviciu. A tocat-o astazi cu serviciul, si e pacat sa pierzi un meci din cauza asta. tehnic a fost peste Wozniaki.
      Nu a fost Na Li (Duminică, 8 martie 2015, 20:47)