Tennis World: Fanii se indragostesc de Simona Halep pentru ca reprezinta "razbunarea normalitatii"

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 februarie 2015, 10:23 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: ausopen.com
Portalul international de specialitate Tennis World incearca sa explice de ce fanii se indragostesc atat de usor de Simona Halep si a ajuns la concluzia ca senzatia de normalitate pe care o lasa jucatoarea romana poate reprezenta unul dintre motive, scrie Mediafax.

Intr-un material publicat, sambata, dupa finala castigata de romanca la turneul de la Dubai, autorul a remarcat valul de simpatie cu care a fost sustinuta Simona Halep in Emiratele Arabe Unite. "In tenis exista o regula nescrisa: intotdeauna fanii tin cu jucatorul mai slab cotat! Se intampla mereu, nu conteaza cat de mult este favoritul indragit de comunitatea iubitorilor de tenis. Este cum i-ai vedea pe David si Goliat luand loc intre liniile albe ale terenului. Stii ca Goliat ar trebui sa castige, dar intr-un fel vrei ca David sa tina pasul", noteaza sursa citata.

Surpinzator, aceasta situatie nu s-a intamplat la finala turneului WTA de la Dubai. "Favorita principala si cea mai indreptatita jucatoare sa castige titlul a fost in mod clar si cea mai ovationata, in comparatie cu adversara ei mai slab clasata. Poate ca Simona nu a aratat atat de mult ca un Goliat in comparatie cu uriasa ei adversara, Karolina, o frumusete blonda de 1,86 metri inaltime. Anul trecut, sezonul ei de exceptie, Simona a ajuns in finala la French Open si in semifinale la Wimbledon, terminand pe locul 3 WTA. Fanii tenisului s-au indragostit atat de mult de ea incat au votat-o jucatoarea anului. Mai mult decat Serena Williams, mai mult decat Maria Sharapova, cei care urmaresc tenisul au vrut ca Halep sa fie recunoscuta", a mai scris Tennis World.

Imbratisata de multime la Dubai, ovationata pana la ultima minge, Simona a sarbatorit victoria cu obisnuitul ei calm si cu o fata zambitoare, a notat sursa citata, care a incercat in continuare sa ofere raspunsul la intrebarea "de ce este atat de usor sa te indragostesti de Simona?"

"Ar putea fi simplitatea miscarilor ei. Mingea pleaca impecabil din racheta ei, in timp ce trimite lovitura favorita, forehand-ul. Nu exista niciun strigat, niciun mormait iesind din gatul Simonei dupa fiecare lovitura, nu prea face zgomot. Miscarile ei arata ca un mecanism perfect, o buna combinatie de forta si talent. Totusi, asta nu explica de ce este atat de iubita. Ar putea fi faptul ca nu arata ca noul prototip de jucatoare moderna de tenis. Nu este inalta, nu are umeri lati sau muschi mari. Simona arata ca o femeie normala si nu ai fi surprins sa o intalnesti pe un culoar de la supermarket facandu-si cumparaturile. Nu e snoaba, dar cel mai important este o visatoare. Este visatoare cand nu-si gaseste cuvintele pentru a exprima cat de fericita e la Paris ca a ajuns atat de departe, in finala. Isi gaseste greu cuvintele, iar engleza ei nu tine ritmul cu gandurile ei. Este zambitoare si simpla, arata ca o fetita in cel mai mare magazin de dulciuri din oras. Nu este deloc ca Eugenie Bouchard cand ajunge in aceeasi situatie, care este sigura de abilitatile ei, care nu crede ca o finala este suficient. De asemenea, Simona nu este blonda, nu este deosebit de frumoasa, nu este o "fashionista". O fata normala intr-o lume mare. O fata talentata care incearca sa-si indeplineasca visul. Si acum este usor sa intelegem de ce oamenii o iubesc atat de mult, acum cand probabil ca am vazut tot. Femeile o iubesc pentru ca se pot regasi in ea. Barbatii o iubesc pentru ca nu este o frumusete glaciala de neatins. Fanii tenisului o iubesc pentru ca are clasa si stie cum se joaca acest sport. Este razbunarea normalitatii. Daca cineva cu calitatile Simonei poate fi descris astfel...", a conchis Tennis World.

Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 1, a castigat al zecelea trofeu din cariera, al doilea de categorie Premier 5, dupa ce a invins-o, sambata, cu scorul de 6-4, 7-6 (4), pe jucatoarea ceha Karolina Pliskova, locul 18 WTA si cap de serie numarul 17, in finala turneului de la Dubai. Halep s-a impus dupa o ora si 46 de minute si, in urma acestui succes, romanca revine pe locul 3 WTA.
























22979 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Frumusete.. (Duminică, 22 februarie 2015, 10:51)

    EU-74-RON [utilizator]

    ..daca este ,,Karolina, o frumusete blonda de 1,86 metri inaltime'', nu vad de ce Simona nu e..In fine: Nu e frumos ce e frumos, ci e frumos ce-mi place mie! Dar opinez ca putine jucatoare sunt mai frumoase ca Simona (in nici un caz Bouchard - deh chestie de gust!) si oricum de la genunchi in sus Simona e mai sexy decat multe din jucatoare (ce vreti voi: ochi, fata simetrica si ovala, sani, bazin plat, fund, arcuirea coapselor - isi pune in evidenta (desi nu stiu daca asta urmareste) formele si prin tinuta aleasa. Mersul si picioarele de la genunchi in jos pot reprezenta ,,pacatele'' fotbalului. In fine: Serena e de departe cea mai frumoasa si mai sexy (pupa-i-ati buzitele...dulci)...Poate doar Sanchez sa fie mai tare...
    Ce dracu' tot scriu eu aici? Simona e cea mai tare, mai frumoasa, mai sexy, mai desteapta pentru cel mai simplu motiv din lume: e româncă ,,de-a mea''! Si dupa ea: Irina Begu..si dupa ea A.Dulgheru..si dupa ea Cirstea..si dupa ea...cine? A,da? bine...daca vrei tu...Sarapova..si dupa ea...
    • +2 (18 voturi)    
      Nici o rusoaica! (Duminică, 22 februarie 2015, 11:44)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      cui ii place o rusoaica nu mi-e prieten!
      • +4 (6 voturi)    
        Asa e! (Duminică, 22 februarie 2015, 12:38)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Sterge-l de pe facebook! Ai o mie de prieteni, iti permiti sa fii selectiv.
      • +1 (7 voturi)    
        Atunci ... (Duminică, 22 februarie 2015, 14:33)

        Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        ... ficiorash draga, eu cu tine nu sunt prieten! Dincolo de nationlisme ieftine, Sharapova este frumoasa, talentata si muncitoare. Mai ales frumoasa ... Are si defecte? Normal, ca orice om, si lipsa fair-play-ului este unul care, intr-adevar, deranjeaza pe toti iubitorii tenisului-sport ... Pacat.

        Marea, imensa dferenta dintre Simona si orice alta mare jucatoare este ca Simona iubeste tenisul. Sigur, si celelalte mari tenismene il iubesc - nu cred ca ajungi sa faci performanta daca nu-ti place ceea ce faci) dar nu atat de profund si adevarat precum Simona.
    • 0 (0 voturi)    
      halep (Luni, 9 octombrie 2017, 13:48)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui EU-74-RON

      bre,asa suntem noi romani pagubosi.
      cum iti explici ca e pe locul I in lume fara sa castige un grand slam,colac peste pupaza a doua zi o bate una de pe locul nu stiu care..
      nu punctele fac pe cineva mare jucator de tenis,ci marile turnee pe care le castiga,ori la capitolul asta ea este pe "dinafara".
      cinstit tot pe "dinafara" a castigat si locul I in lume.
      da,a castigat bani,dar banii nu o fac o mare jucatoare.
      bade,asta-i parerea mea ,in rest...pa si pu.
  • +7 (9 voturi)    
    multumim Simona (Duminică, 22 februarie 2015, 11:08)

    radu [anonim]

    ce frumos...acest articol subliniaza in modul cel mai fericit intelesul victoriei lui Simona, care poate fi considerat si ca o metafora pentru toti oamenii obisnuiti, normali, atunci cand cineva de-al nostru castiga o victoria in numele nostru, al tuturor...
  • +24 (26 voturi)    
    Cred ca Tennis World... (Duminică, 22 februarie 2015, 11:20)

    Observator roman [utilizator]

    ...a reusit sa o descrie pe Simona Halep mai bine decat... CTP!!! :-)))))))
  • +1 (3 voturi)    
    Noi suntem Romani (Duminică, 22 februarie 2015, 12:32)

    iliepintilie [anonim]

    Simona a fost incurajata de romani, nu de altcineva. Autorul articolui nu a inteles nimic. Normal ca au incurajat-o pe Simona ar fi fost culmea sa strige "hai karo".
  • +1 (5 voturi)    
    belissima, ma' il gusto non discutando (Duminică, 22 februarie 2015, 12:41)

    mnicku [anonim]

    desi tin cu ea totusi ai lipseste ceva ca sa devina no 1WTA. Ceva mai multa determinare pe teren, poate mai multa rautate , concentrare maxima in momente cheie ....Sper sa ajunga no 1WTA intr-o buna zi batindu-le si pe Sharapova si Serena.

    Cit despre fanii RO din Doha sau Dubai; era normal sa fie multi romani acolo asa cum sint mult britanici in Palma de M. Asa se explica numarul mare de romani din tribune.
  • +2 (6 voturi)    
    Ma intreb ... (Duminică, 22 februarie 2015, 13:00)

    gamoto [utilizator]

    ... ce ar spune Radu Banciu despre acest articol? Ca i se da dreptate atunci cand o facea pe SH taranca? Ca capul de porc, cacofonie intentionata, pe care il poseda a dejectat o idee pe care altii au preluat-o?
    Normalitatea, draga Radule, este in totala contradictie cu acea ''lady'' Sharapova pe care cu drag in cacofanie o pupi, normalitatea inseamna SH, o fata simpla, o ''taranca'' cu mult mai mult profesionalism decat orice rahat de lider de opinie ce crezi ca esti!
  • +6 (6 voturi)    
    articol corect (Duminică, 22 februarie 2015, 13:55)

    clint [anonim]

    Halep e frumoasa, nu e in topul frumusetilor de coperta gen Sarapova sau Wozniacki dar nici urata nu e. Are o alura de fotbalista ce-i drept, dar in nici un caz nu e barbateasca ca a Serenei care, excepand partile de jos care sunt o exacerbare a feminitatii sexy pentry unii, are totusi umeri si brate de barbat.

    Da, Simona e o fata normala careia inca nu i s-au urcat la cap fitele de mare campioana. In functie de trofee si de bani, acest lucru se va intampla probabil. Chiar daca nu va fi imaginea unor branduri de top, probabil ca nici reclame cu mama ei gatind cozonaci nu cred ca va mai face.
  • +5 (5 voturi)    
    Cu ce m-a impresionat pe mine Simona (Duminică, 22 februarie 2015, 14:32)

    dana dumitrache [anonim]

    Hai sa va spun cu ce m-a cucerit pe mine Simona... In primul rand cu felul in care joaca tenis... apoi cu raspunsurile sale impevizibile .... cu modestia sa ... m-a impresionat cum gestioneaza insuccesele dar si bucuriile ... si madria ei de a fi de aici ... din Romania, dar si diplomatia ei m-a impresionat .... Acum cand fata timida .... a capatat incredere in fortele sale si nimic si nimeni nu o mai poate impiedica sa-si implineasca visele( pentru care a muncit si la care a visat ...o v i a t a....) o apreciez mai mult decat oricand .... si peste toate chipul sau angelic ..cu o frumusete naturala, care este binecuvantat de zambetul acela .... Si mai cred ceva..... comportamentul ei de la Turneul Campioa- nelor .... a impresionat o lume intreaga .....Frumos dar pacat ca rar apar astfel de articole si de multe ori mult prea tarziu.... Felicitari ca l-ati facut cunoscut.
  • +8 (8 voturi)    
    Foarte frumos articolul (Duminică, 22 februarie 2015, 14:39)

    SKBjull [utilizator]

    Deși o văd în continuare pe Simona în rolul lui David de fiecare dată când joacă cu câte un animal de 1,80+ care lovește mingea ca bărbații.

    Poate și fiindcă nu lovește nici tare, nici extrem de precis, sau foarte imprevizibil, ci câștigă meciuri punct cu punct, muncind pentru fiecare minge. Până la urmă strămoșii noștrii au fost "persistence hunters", exact asta e și Simona și asta e esența umanității ei, pe care ea o emană prin fiecare por. Câștigă deși natura nu a fost darnică cu ea.

    Nu-i înțeleg pe conaționalii mei care nu se pot bucura că avem o jucătoare de top 5. Eu nu am îndrăznit să sper să prind așa ceva în timpul vieții mele.
    • 0 (0 voturi)    
      Loveste foarte precis (Luni, 23 februarie 2015, 11:18)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui SKBjull

      dragă Dana. Are o îndemânare ieșită din comun. Și uneori, în momentele cănd pare că pierde mingea, lovește imprevizibil, reușind să câștige punctul în extremis.
  • +5 (5 voturi)    
    De ce-o iubim pe Simona? (Duminică, 22 februarie 2015, 15:14)

    Gabu [utilizator]

    Pentru ca da încredere! Încrederea ca mingea se va duce acolo unde parca ar pune-o cu mana, mereu in teren, încrederea ca va întoarce rezultatul, încrederea ca va da tot ce poate, încrederea ca, in definitiv, suntem ce-am fost si vom fi poate, mai mult!
    Intr-o societate bolnava, ea este încrederea ca, poate, ne vom face cândva bine.
  • +1 (1 vot)    
    HALEP (Duminică, 22 februarie 2015, 17:06)

    AVP [utilizator]

    Marele secret al popularitatii Simonei se afla ascuns in numele ei de familie: „HALEP”. Simona are un nume de mare vedeta, croit parca de un genial expert in naming. Am spus lucrul acesta inca de acum un an, atunci cand am auzit de ea: „Simona Halep are toate datele spre a deveni un brand care va incanta ani si ani publicul : are un nume croit parca de un mare maestru in naming, are şarm, are o ambitie imbatabila si are - iata - din ce in ce mai multe rezultate. Norocoasa fata.” (https://www.facebook.com/ViorelPadina/posts/639828112732104:0)
  • +4 (4 voturi)    
    Articol frumos si nefardat.. comentarii excelente (Duminică, 22 februarie 2015, 17:39)

    Inna100 [utilizator]

    .. Chiar le multumesc celor ce au postat inaintea mea, pentru caldura si frumusetea gandurilor lor pentru Simona.
    Sunt total de acord cu tot ce s-a scris! Si eu o iubesc pe Simona. Este speciala, si cred ca prin ceea ce este, prin frumusetea sufletului ei curat, prin jocul excelent, ofera ceva extraordinar. Ne ofera incredere in noi prin propriul ei exemplu! Acest mesaj " daca vrei cu adevarat, se poate" este fantastic!
    Si sunt sigura ca si ea ne iubeste pe noi, si cateodata am sentimentul ca joaca atat de dragul tenisului, cat si de dragul Romaniei.
  • -4 (4 voturi)    
    Nu e cazul să o ridicăm în slăvi pe Simona Halep (Duminică, 22 februarie 2015, 20:59)

    Mihai [anonim]

    Ok, Simona Halep a câştigat al doilea turneu Premier 5 din cariera ei. A bătut pe traseul către finală două jucătoare importante: Makarova şi Wozniacki. Este bine, bravo ei, dar nu e cazul să o ridicăm în slăvi. Să fim mai temperaţi, nu e cazul să o comparăm cu Serena Williams (care practic strică tot circuitul feminin prin forţa pur masculină pe care o aduce, ucigând competiţia, deci şi spectacolul sportiv) şi nici cu Maria Sharapova care este un fenomen, atât pe teren, cât şi în afara lui. Simona este o jucătoare ok, dar este departe de cele mai bune.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu a ridicat-o nimeni (Duminică, 22 februarie 2015, 23:58)

      Alexandrs [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Una e ce scrie in articol si total altceva e ce spui tu. Nu spune nimeni ca e cea mai buna sau sa o ridicam in slavi (desi, nu stiu ce vrei sa spui cu asta, sa lauzi pe cineva cand munceste mult si se vad rezultatele mi se pare un lucru uman si normal). Autorul articolului spune pur si simplu ca e o persoana care, prin munca, pasiunea si felul ei de a fi atrage fani care o iubesc tocmai pentru asta, pentru ca este ea.
      As spune sa-ti versi frustrarile in alta parte.
    • 0 (0 voturi)    
      Este pe locul 3 (Luni, 23 februarie 2015, 11:21)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      tocmai pentru că reprezintă "normalitatea".