Serena Williams, forfait la Dubai - Simona Halep a devenit favorita numarul unu la castigarea turneului WTA

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 februarie 2015, 11:32 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Captura video
Serena Williams a anuntat ca nu va participa la turneul WTA de la Dubai, competitie care va debuta pe 16 februarie. Sportiva din SUA a pus acest abandon pe seama oboselii. In urma retragerii Serenei, Simona Halep a devenit cap de serie numarul unu.

Castigatoare la Australian Open, Serena a spus ca se simte obosita si ca prefera sa nu ia startul la turneul de la Dubai. In urma acestui anunt, Simona Halep a devenit principala favorita la castigarea competitiei, tinand cont de faptul ca nici Maria Sharapova nu va evolua in Emirate.

In urma cu un an de zile, Halep a abandonat in primul tur, la meciul cu Alize Cornet, din cauza unei accidentari.

Pe langa Serena, de la Dubai s-a retras si Eugenie Bouchard. Sportiva din Canada primise un wild-card, insa a renuntat in ultimul moment din cauza unei accidentari la umar. Favorita numarul doi este Petra Kvitova (Cehia), numarul trei este Caroline Wozniacki (Danemarca), iar numarul patru Ana Ivanovic (Serbia).

Competitia de la Dubai este dotata cu premii totale in valoare de 2,513 milioane de dolari si se va desfasura in perioada 16-21 februarie. Turneul va putea fi urmarit in direct pe Digisport.

Ultima castigatoare de la Dubai este Venus Williams (a invins-o pe Alize Cornet, scor 6-3, 6-0).
























9033 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    NICI O GRIJA... (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 12:29)

    schroedinger [utilizator]

    Nu o sa castige! E deja resemnata si are si probleme, cu stomacul, cu spatele, cu muschii abdominali, cu capu', etc.
    Nu intelegeti ca nu are psihic/mentalitate de mare campioana?
    • +3 (3 voturi)    
      ba din contra (Duminică, 15 februarie 2015, 10:03)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      daca nu avea psihic de campioana era pe locul 274.cand esti asa mic de statura trebuie sa "mori" pe teren pentru fiecare minge si sa compensezi cu efort si mentalitate lipsa centimetrilor.stii tu ...
  • +14 (14 voturi)    
    anunturile (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 14:16)

    victor L [utilizator]

    de genul asta, din care razbate bucuria, nu au pic de sportivitate in ele.
    Pai, Halep nu participa la turnee ca sa-si invinga advesarele si sa demonstreze ca e mai buna?
    Chiar asa? nu cumva se prefera sa participe singura si sa se claseze pe locul doi?

    Chiar e pacat ca Serena nu participa si, eventual, sa se intilneasca cu Halep; ar fi avut ce invata Simona, chiar in caz de infringere.
    Anuntul "Serena Williams, forfait la Dubai - Simona Halep a devenit favorita numarul unu" se aseamana perfect cu "sa moara dujmanii mei".
    • +5 (5 voturi)    
      "sa moara dujmanii lu' Simona Halep"! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 15:33)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui victor L

      Absolut de acord cu observatiile dumneavoastra!
    • +4 (4 voturi)    
      corect (Duminică, 15 februarie 2015, 10:04)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      ca sa aibe sansa sa castige vreodata un turneu de grand slam are nevoie de cat mai multe meciuri cu jucatoarele cu adevarat mari.altfel risca sa pateasca precum bute la box.
  • 0 (2 voturi)    
    meciul din Alize Cornet (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 14:34)

    MC [anonim]

    meciul din Alize Cornet?

    Cumva folositi Google Translate?
  • +11 (11 voturi)    
    Si de ce ne bucuram (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 15:34)

    a-politic [utilizator]

    ca este favorita numarul 1? De parca asta i-ar influenta cumva in bine valoarea. Dincolo de puncte si de trofee, in momentul asta Simona nu este numarul 1 WTA si pana nu gaseste o solutie pentru Sharapova si Williams nici nu va ajunge acolo prea curand. Sa fim sinceri, inca nu este de locul 1, desi cu totii ne dorim sa o vedem acolo.
    • 0 (10 voturi)    
      Orice jucatoare inalta o bate (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 16:42)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui a-politic

      pe Halep la ora actuala. Halep nu mai are serviciu si moralul...i l-a reperat Ionita.