Ascensiunea Simonei Halep nu a ramas fara ecou: Sportiva a fost testata intens antidoping in 2014

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 6 februarie 2015, 12:14 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: ausopen.com
Federatia Internationala de Tenis a prezentat bilantul programului antidoping din anul 2014, forul mondial realizand 3.529 de astfel de teste in anul recent incheiat. Simona Halep, jucatoare cu o asensiune incredibila, a fost testata intens in 2014, atat in timpul turneelor, cat si in afara competitiilor.
79% din probele de sange recoltate in 2014 au fost luate in afara competitiilor. In ceea ce priveste testele facute in timpul turneelor, 90% dintre acestea au fost facute prin probe de urina. 

Din cele 3.529 de teste efectuate in 2014, 1.925 au fost facute in circuitul ATP, iar 1.604 in circuitul WTA.

Interesant este faptul ca 56 de sportive au fost testate de cel putin sapte ori in afara competitiilor in 2014, fata de doar sapte cate fusesera supuse acestui tratament in 2013.

Simona Halep a fost testata de sapte ori in timpul competitiilor si de alte sapte ori in afara turneelor.

Din TOP 10 WTA, doar Simona Halep si Petra Kvitova au fost supuse de cate sapte ori testelor de sange. Serena Williams (locul 1 WTA): 4-6 testari in competitii si 7 in afara turneelor, Maria Sharapova (locul 2 WTA): 4-6 testari in competitii si 7 in afara turneelor.

Alti sportivi romani:

Irina Begu: 1-3 teste in competitii, niciodata in afara turneelor
Sorana Carstea: 1-3 teste in competitii, de 7 ori in afara turneelor
Horia Tecau: 1-3 teste in competitii, niciodata in afara turneelor
Monica Niculescu: 4-6 teste in competitii, niciodata in afara turneelor
Marius Copil: 1-3 teste in competitii, niciodata in afara turneelor.




















8858 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    daaa (Vineri, 6 februarie 2015, 12:06)

    srpc [utilizator]

    iar Seren Williams, flacaul acela voinic, a fost testat cel mai serios, asa-i? :))
    • +9 (11 voturi)    
      NUuuuuuuuuu! (Vineri, 6 februarie 2015, 12:40)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Bineinteles ca lumea are ceva cu Halep. Ce zic eu de Halep, au ceva cu noi, romanii in general....
      Flacaul ala mai negricios, s-o fi pregatit si o fi cistigat pe bune, mai stii? Unde mai pui ca are si un frate tot in top.
      Da ' las' ca stim noi, au dat spaga nu-i asa?
    • +6 (10 voturi)    
      sigur (Vineri, 6 februarie 2015, 12:55)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      românu clefăitor de semințe știe mai bine decât oricine să arunce cu gunoi. cel puțin 10 testări antidoping într-un an nu pot clinti convingerea că una ca serena nu se dopează.
      • +1 (7 voturi)    
        Cunoscătorilor (Vineri, 6 februarie 2015, 13:53)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui berenger

        Vedeți că și Armstrong era testat și trecea cu brio.
        • +2 (2 voturi)    
          măreață doză de inteligență (Vineri, 6 februarie 2015, 14:27)

          berenger [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

          dacă x a fost prins dopat, deci și y se dopează
          • 0 (0 voturi)    
            Nu, Einstein (Vineri, 6 februarie 2015, 14:56)

            OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui berenger

            Eu n-am spus că Serena se dopează, am spus doar că e posibil să te dopezi, fără să te prindă la teste.
            • 0 (0 voturi)    
              da? (Vineri, 6 februarie 2015, 18:24)

              berenger [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

              în cazul ăsta poți să spui așa despre oricine, deci nominalizarea făcută de tine e ce spuneam la început, o execrabilă aruncare cu rahat. total gratuită.
            • 0 (0 voturi)    
              Treaba e relativa (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 12:44)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

              Pe lista substantelor dopante se adauga in permanenta substante noi. Da' la un test anti-doping se controleaza doar ce e pe lista la momentul respectiv.

              Daca de ex. azi se adauga pe lista zeama de sfecla rosie (care cica mareste capacitatea de efort de durata), tu ai mancat ieri seara sfecla rosie, si maine te testeaza, poti iesi pozitiv. (Evident ca am exagerat - de cand se introduce o substanta noua pe lista pana cand se fac teste pt. ea trece ceva timp. Era doar spre exemplificare)

              Asa ca-s doua aspecte aici. Pe de-o parte, daca esti magar, poti cauta substante dopante care sa nu fie inca pe lista, si nici usturoi n-ai mancat nici gura nu-ti miroase, la controlul anti-doping, desi de fapt tu tot ai trisat. Pe de alta parte, lista devenind tot mai lunga, poti consuma anumite substante de buna credinta fiind, pur si simplu nefiind constient ce risti.

              Acuma, ca Serena foloseste sau nu ceva ce e pe lista e alta problema, pe care nu cred ca vreunu' din cei ce comenteaza aici o pot transa.

              Pe de alta parte insa tre' sa fim constienti ca dopajul nu-ti creste atat de nemaipomenit de mult performantele incat sa te faca sa sari 100 de locuri in clasamentul ATP. Te face poate putin mai rapid sau mai puternic sau mai rezistent decat altii - da' altii cu care tu oricum tre' sa fii comparabil ca sportiv. Cine crede ca daca io ma apuc sa ma dopez maine pot juca fotbal ca Messi crede profund gresit.

              Pe de inca o parte, daca io as fi printre aia care fac controalele anti-doping, nu le-as face la intamplare. As face mai multe controale alora la care probabilitatea de dopaj e mai mare - cei care au avut o crestere de performanta spectaculoasa semnificativa in trecutul apropiat, celor care incep sa imbatraneasca, celor care au performante peste asteptari in comparatie cu fizicul.

              Halep e mica de statura, printre jucatoarele cu care se bate in mod regulat, si-a avut o crestere spectaculoasa pe parcursul ultimilor ani. Factori de risc ...
      • 0 (0 voturi)    
        nu vorbiti vorbe necenzurate (Vineri, 6 februarie 2015, 14:45)

        ViR [utilizator] i-a raspuns lui berenger

        probabil ca ne dopam noi doar uitandu-ne la ea - dupa cum s-a confirmat de mai mult de 7 - 10 ori , toti politicienii erau cinstiti in declaratiile pe propria lor raspundere si chiar si dupa testul final !
  • -5 (5 voturi)    
    cititi d.lor redactori pe site-ul lor (Vineri, 6 februarie 2015, 12:43)

    costea [anonim]

    Serena Williams 4 la 6 testari in competitii si +7 in afara competitiilor ( pag. 33 din fisierul PDF )

    Maria Sharapova la fel : 4-6 testari in timpul competitiilor si +7 in afara lor

    acu' ... in principal sunt teste de urina care de multicel nu prea mai spun multe
  • 0 (0 voturi)    
    PDF'u (Vineri, 6 februarie 2015, 12:45)

    costea [anonim]

    http://www.itftennis.com/media/195833/195833.pdf
  • +2 (2 voturi)    
    Nerabdare de fan! (Vineri, 6 februarie 2015, 13:00)

    hotnewsfil [utilizator]

    Care este urmatorul turneu la care va participa Simona? Antwerp?
    • -1 (1 vot)    
      participare Halep - februarie (Vineri, 6 februarie 2015, 14:57)

      ViR [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      http://www.digisport.ro/Sport/TENIS/Luna+aglomerata+pentru+Simona+Halep+Va+juca+in+Fed+Cup+Doha
  • -3 (7 voturi)    
    intrebare? (Vineri, 6 februarie 2015, 14:20)

    Ditian [anonim]

    Dar jucatoarea "barbat in carcasa de femeie" care serveste constant cu peste 200 km/h de cate ori o testeaza. Tot timpul ea e gripa si joaca cu febra, oare de ce? Parca vad un nou episod Armstrong peste cativa ani.
    • +5 (5 voturi)    
      ai vazut, (Vineri, 6 februarie 2015, 14:30)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui Ditian

      ca să dau doar un exemplu, ultima minge din finala de la australian open. serviciu - as, anulat de arbitru. serena a servit a doua oară în același loc, și mai bine decât prima oară și a câștigat. crezi că pentru așa ceva (și sunt mii de alte exemple) te ajută în vreun fel dopajul?
      • -3 (3 voturi)    
        raspuns (Vineri, 6 februarie 2015, 15:13)

        Ditian [anonim] i-a raspuns lui berenger

        Corect!
        Eu daca m-as dopa nu inseamna ca il bat Nadal. Exista si talentul dar ca sa poata sa serveasca asa dupa un meci solicitant de finala cine oare sa o ajute, talentul?
        • +1 (1 vot)    
          Sa servesti bine e nevoie de talent (Vineri, 6 februarie 2015, 21:02)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Ditian

          si tehnica...nu de forta. Uita-te la Raonic, n-are statura lui Isner sau Delpo si totusi asta nu-l impiedica sa servesca constant 240 la ora. Un alt muschiulos, Nadal...e jalnic la servit, doar plasament si slice, forta canci.
        • 0 (0 voturi)    
          Sa servesti bine e nevoie de talent (Vineri, 6 februarie 2015, 21:02)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Ditian

          si tehnica...nu de forta. Uita-te la Raonic, n-are statura lui Isner sau Delpo si totusi asta nu-l impiedica sa servesca constant 240 la ora. Un alt muschiulos, Nadal...e jalnic la servit, doar plasament si slice, forta canci.
  • -1 (1 vot)    
    Tenis (Vineri, 6 februarie 2015, 16:46)

    Tupsieu [anonim]

    Nu cred ca tenisul este un sport in care dopingul sa fie la mare cautare, nu au de ce sa se dopeze, in acest sport se alearga 4- 5 km in 4-5 meciuri, dopingul se foloseste in sporturile cu cunsum mare de energie.
    In tenis mai mult se sta decat se joaca, exista pauze destul de mari intre mingii...etc , efortul fizic este mult prea mic pt a necesita doping.
    Este doar o parere!