Presa australiana a notat, vineri, dupa ce Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului Australian Open, ca romanca a avut dificultati in fata americancei Bethanie Mattek-Sands, dar pana la urma s-a impus datorita fortei si consistentei sale.

Simona HalepFoto: Captura video

"Halep a fost prea buna pentru Mattek-Sands", a notat site-ul sportal.com.au, citat de Mediafax, mentionand ca romanca a avut dificultati spre finalul meciului cu Bethanie Mattek-Sands. "Forta si consistenta lui Halep au fost decisive - in ciuda faptului ca romanca a avut probleme in a decide meciul in setul 2, in care a condus cu 5-2", adauga sursa citata.

"Halep a avut dificultati in a se impune in meciul cu Mattek-Sands", a scris si AFP. "Romanca a condus cu 5-1 in setul secund inainte de a se cufunda intr-o gaura neagra, in care adversara ei a depus eforturi pentru a reveni la 5-5. In cele din urma Halep si-a reluat bunele momente pentru a inchide partida", a adaugat sursa citata.

Simona s-a plans la randul sau de caldura si de oboseala in setul al doilea, cand a avut sansa sa incheie meciul pe serviciu la 5-2 pentru ea, insa si-a pierdut serviciul astfel ca setul s-a prelungit.

Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, a invins-o, vineri, cu scorul de 6-4, 7-5, pe americanca Bethanie Mattek-Sands, locul 258 WTA, calificandu-se in optimile de finala ale Australian Open, faza in care Romania mai este reprezentata de Irina-Camelia Begu, locul 42 WTA.

Evoulutia Simonei Halep a avut o scadere in setul secund, dupa ce a condus cu 5-1. Adversara ei a egalat la 5, dupa singurele doua break-uri pe care le-a reusit in acest meci, dar in cele din urma Halep s-a impus dupa o partida care a durat o ora si 32 de minute.

Rezumatul meciului:

Halep va juca in faza urmatoare cu sportiva belgiana Yanina Wickmayer, locul 80 WTA, care a trecut, tot vineri, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-3, de italianca Sara Errani, locul 14 WTA si cap de serie numarul 14.

La editia precedenta a competitiei gazduite de Melbourne Park, Simona Halep a atins faza sferturilor de finala.