Simona Halep, favorita numarul 3, a invins-o pe americanca Bethanie Mattek-Sands (258 WTA), scor 6-4, 7-5, si s-a calificat in optimile Australian Open alaturi de Irina Begu. Halep a dominat autoritar partida, a facut adesea spectacol, dar s-a relaxat prea usor in setul doi si i-a permis americancei sa revina de la 5-1, sa egaleze si sa puna presiune. Serviciul a fost insa la inaltime si Simona nu i-a mai dat nicio speranta lui Mattek-Sands pe final de set.

Simona Halep, la Australian OpenFoto: ausopen.com

Setul II

• 7-5 Halep. game, set si meci.
  • 6-5 Break Halep si un game spectaculos. Simona serveste pentru meci
  • 5-5 Mattek-Sands mai face un break. Jocul Simonei a scazut, prea multe mingi lungi imprecise.
  • Americanca loveste mai bine, dar greseste o minge simpla de 40-0. Simona este mai multa in defensiva
  • 5-4 Mattek-Sands castiga un game la 0
  • 5-3 Simona a servit pentru meci, dar a fost usor relaxata, a facut mai multe greseli nefortate si Mattek-Sands a reusit break-ul.
  • 5-2 Simona serveste pentru meci
  • 5-1 Spectacol facut de Halep. Atac din alergare si un stop superb la fileu. Game castigat cu un passing shot de efect.
  • 4-1 Simona mai face un break, domina autoritar si nu-i lasa nicio speranta adversarei
  • 2-1 Simona isi face serviciul, dar meciul este echilibrat in continuare. Bethanie are momente bune de joc, dar multele greseli nefortate tradeaza lipsa de experienta.
  • 1-0 Dupa un set lung si o lovitura superba de sub fileu, Halep face break-ul
  • 0-0 Serveste Bethanie. Cel mai lung game de pana acum. Simona mai are o sansa de break.

Setul I

Simona a inceput mai greu partida, dar, ajutata de un serviciu foarte bun si de greselile adversarei, a pus repede stapanire pe joc si a castigat primul set cu 6-4.

• Serviciul functioneaza excelent si Simona castiga primul set cu 6-4
  • Halep serveste pentru castigarea primului set
  • 5-4 Americanca isi face serviciul
  • 4-3 Simona este mai concentrata si reuseste breakul
  • 3-3 Meci greu pana acum pentru Halep. Americanca serveste bine, are lovituri puternice si a reusit sa o paseze spectaculos pe Simona de cateva ori. Jucatoarea noastra a fost salvata in doua randuri de serviciul puternic, dar si de greselile adversarei.
  • 2-2 Halep revine cu greutate gratie serviciului
  • 1-2 debut echilibrat, fiecare jucatoare castigandu-si serviciul