Australian Open Simona Halep trece de Bethanie Mattek-Sands 6-4, 7-5/ Simona a dominat autoritar, dar s-a complicat pe final

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 23 ianuarie 2015, 5:58 Sport | Tenis

Simona Halep, la Australian Open
Simona Halep, favorita numarul 3, a invins-o pe americanca Bethanie Mattek-Sands (258 WTA), scor 6-4, 7-5, si s-a calificat in optimile Australian Open alaturi de Irina Begu. Halep a dominat autoritar partida, a facut adesea spectacol, dar s-a relaxat prea usor in setul doi si i-a permis americancei sa revina de la 5-1, sa egaleze si sa puna presiune. Serviciul a fost insa la inaltime si Simona nu i-a mai dat nicio speranta lui Mattek-Sands pe final de set.

Setul II
  • 7-5 Halep. game, set si meci.
  • 6-5 Break Halep si un game spectaculos. Simona serveste pentru meci
  • 5-5 Mattek-Sands mai face un break. Jocul Simonei a scazut, prea multe mingi lungi imprecise.
  • Americanca loveste mai bine, dar greseste o minge simpla de 40-0. Simona este mai multa in defensiva
  • 5-4 Mattek-Sands castiga un game la 0
  • 5-3 Simona a servit pentru meci, dar a fost usor relaxata, a facut mai multe greseli nefortate si Mattek-Sands a reusit break-ul.
  • 5-2 Simona serveste pentru meci
  • 5-1 Spectacol facut de Halep. Atac din alergare si un stop superb la fileu. Game castigat cu un passing shot de efect.
  • 4-1 Simona mai face un break, domina autoritar si nu-i lasa nicio speranta adversarei
  • 2-1 Simona isi face serviciul, dar meciul este echilibrat in continuare. Bethanie are momente bune de joc, dar multele greseli nefortate tradeaza lipsa de experienta.
  • 1-0 Dupa un set lung si o lovitura superba de sub fileu, Halep face break-ul
  • 0-0 Serveste Bethanie. Cel mai lung game de pana acum. Simona mai are o sansa de break.

Setul I

Simona a inceput mai greu partida, dar, ajutata de un serviciu foarte bun si de greselile adversarei, a pus repede stapanire pe joc si a castigat primul set cu 6-4.

• Serviciul functioneaza excelent si Simona castiga primul set cu 6-4
  • Halep serveste pentru castigarea primului set
  • 5-4 Americanca isi face serviciul
  • 4-3 Simona este mai concentrata si reuseste breakul
  • 3-3 Meci greu pana acum pentru Halep. Americanca serveste bine, are lovituri puternice si a reusit sa o paseze spectaculos pe Simona de cateva ori. Jucatoarea noastra a fost salvata in doua randuri de serviciul puternic, dar si de greselile adversarei.
  • 2-2 Halep revine cu greutate gratie serviciului
  • 1-2 debut echilibrat, fiecare jucatoare castigandu-si serviciul

15063 vizualizari

• -4 (14 voturi)
    ingrijorator modul cum a jucat in set-ul 2 (Vineri, 23 ianuarie 2015, 7:30)

mnicku [utilizator]

4 game-uri pierdute consecutiv la 5-1, lipsa concentrare in timpul meciului , mingi in fileu cu duiumul si brusc si-a pierdut energia .

sa fie oare invataturile lui victoras minune ????

ar fi pacat sa piarda acum prosteste cind are un culuoar bun spre finala.
    • +2 (6 voturi)
      Bravo Simona, lasa antrenorii din fotolii/canapele (Vineri, 23 ianuarie 2015, 11:13)

Engel [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

mnicku-le iarasi antrenezi din fotoliu? chibiteala asta de doi bani si bagarea in seama n-are nicio utilitate! pana una-alta Simona e in turul 4, si in 2015 n-a luat bataie. Ia fa un joc de glezne pana la baie si limpezesteti ochii!
      Bravo Simona&Irina, sanatate si bafta ca sa puneti de-o semifinala 100%romaneasca!
  • +2 (4 voturi)
    Felicitari Simona! (Vineri, 23 ianuarie 2015, 9:28)

NikosGalis [utilizator]

Iti doresc sa te opresti in finala si sa ridici trofeul de campion.
    Sa te concentrezi Mai mult si sa fii increzatoare in șansa ta.
    Bafta!
  • +4 (6 voturi)
    A fost f cald (Vineri, 23 ianuarie 2015, 9:55)

bradut [utilizator]

Cel putin asa a explicat la interviul dat dupa meci - ca s-a simtit obosita in setul doi, din cauza caldurii. Federer chiar a pierdut.
    • -2 (8 voturi)
      Dar (Vineri, 23 ianuarie 2015, 10:41)

batmanss [utilizator] i-a raspuns lui bradut

adversarei nu ia fost cald ?
  • 0 (4 voturi)
    Nu prea inteleg.... (Vineri, 23 ianuarie 2015, 11:29)

gica43 [utilizator]

...cum poti domina autoritar si sa castigi cu 6-4,7-5 ,dar,in fine,bine ca a castigat.
    Este foarte interesant.... (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 5:50)

...cum numerosii "patrioti romani" nu iti permit nici un cuvant critic fata de vreun "mare campion",chiar daca ai cele mai bune intentii atunci cand o faci !!!