WTA Shenzhen: Simona Halep - Annika Beck 4-6, 6-4, 6-3/ Start anevoios de sezon

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 5 ianuarie 2015, 8:01 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Andrei Alex. Moise/ HotNews.ro
Simona Halep (cap de serie numarul unu) a avut nevoie de o ora si 54 de minute pentru a se califica in turul doi al turneului WTA de la Shenzhen (China), sportiva din Romania invingand-o in trei seturi, scor 4-6, 6-4, 6-3, pe Annika Beck, din Germania (locul 53 WTA).

In urma acestui rezultat, Simona Halep conduce cu 3-1 la general.

Simona Halep va primi dupa acest succes 4.928 de dolari si 30 de puncte in clasamentul WTA. In turul doi, Simona o va intalni pe Natalia Vikhlyantseva (sportiva beneficiara a unui wild-card). Vikhlyantseva a trecut in trei seturi, scor 2-6, 6-3, 6-3, de Friedsam Anna-Lena (Germania).


Desfasurarea partidei Simona Halep - Annika Beck:


Set III

Setul al treilea a inceput, la fel ca si celelalte doua, cu Simona la serviciu. Halep s-a impus la 15 (1-0). Beck egaleaza la unu la capatul unui game in care Halep a comis mai multe erori si a dat si un prim semn de nervozitate (a dat usor cu racheta in suprafata de joc). Simona a trecut din nou in avantaj: 2-1, jocul pe propriul serviciu a fost la discretia ei. Beck egaleaza inca o data (2-2) - sportiva din Germania are un foarte bun joc defensiv. Simona face inca o dubla greseala, Beck simte momentul mai slab si reactioneaza: break la 15 (3-2 pentru sportiva din Germania). Simona revine inca o data: face rebreak-ul (3-3).

Halep joaca cu mai multa agresivitate, se desprinde la 40-0 si castiga pana la urma la 30 game-ul jucat pe serviciul adversarei (5-3 in favoarea ei). Simona incheie meciul pe propriul serviciu (6-3). A fost o partida complicata, in care Halep a aratat ca mai are multe de pus la punct in vederea participarii la Australian Open.

Set II

Simona a servit prima in setul al doilea si s-a impus fara emotii (1-0). Halep nu mai produce la fel de usor lovituri castigatoare in fata unei sportive care acopera foarte bine terenul. Jucatoarea din Germania da senzatia ca a studiat mult jocul Simonei (1-1). Halep nu pare intrata foarte bine in meci nici in acest moment: rateaza lovituri importante cu forehand-ul, iar Beck mai face un break: 2-1. Simona simte momentul dificil si reactioneaza perfect: reuseste rebreak-ul dupa un game in care a fost agresiva si a trimis perfect cu backhandu-ul (2-2). Au urmat doua game-uri in care ambele sportive nu au avut probleme la serviciu, iar tabela s-a modificat (3-3).

Simona comite doua duble greseli, iar la urmatorul schimb trimite dezamagitor cu backhandu-ul. Beck reuseste break-ul, cu largul concurs al jucatoarei noastre (4-3). Halep reactioneaza bine inca o data: se impune contra serviciului, la capatul unui game in care a lovit mult mai "ingrijit" (4-4). Din fericire, Simona nu isi mai complica existenta pe propriul serviciu: trece in avantaj (5-4), dupa un joc fara emotii. Dupa ce a ratat o minge de set (a trimis putin afara cu forehandul in cross), Simona a incheiat setul la urmatoarea sansa (6-4).

Setul I


Meciul a inceput cu Simona la serviciu, iar jucatoarea noastra a castigat game-ul fara mari emotii. La scorul de 2-1 in favoarea sa, Halep a ratat doua mingi de break. Scenariul s-a repetat si la 3-2, moment in care Simona a mai ratat doua sanse de break.

Din pacate, Simona si-a pierdut din concentrare pe propriul serviciu, iar Beck s-a impus la 15, reusind primul break al partidei (4-3 pentru sportiva din Germania). Numarul 53 WTA s-a desprins la 5-3, dupa un joc in care a servit destul de bine. Simona s-a impus cu emotii pe propriul serviciu, iar scorul a devenit 5-4. Beck a castigat cu 6-4 primul set, unul care a durat 40 de minute. Halep a comis multe erori nefortate, iar in plus s-a dovedit neinspirata in momente cheie.























40105 vizualizari

  • -30 (38 voturi)    
    Diaspora vede realitatea (Luni, 5 ianuarie 2015, 8:49)

    unu_rt [anonim]

    In Romania este mult prea umflata aceasta Halep de presa pro-comunista. Insa noi, cei din Diaspora, care am salvat Romania, vedem adevarul: este o jucatoare mediocra, care a avut mult noroc sa ajunga numarul 2 mondial , insa care anul acesta nu va mai avea acelasi noroc.
    • +19 (31 voturi)    
      diaspora (Luni, 5 ianuarie 2015, 8:58)

      Teo [anonim] i-a raspuns lui unu_rt

      "noi,cei din Diaspora "
      Sa inteleg ca diaspora se scrie cu litera mare ?
      Si chiar voi ati salvat Romania ?
      Lol
      PS
      Dupa comentariu, esti mediocru.
      • +4 (12 voturi)    
        Cam ciudat.... (Luni, 5 ianuarie 2015, 10:12)

        math [utilizator] i-a raspuns lui Teo

        Acest postac face propaganda anti-diaspora, este de la Vocea Rusiei sau Romania TV. Asta e sigur.

        Nu stiu daca cei revoltati sunt "adevarati" sau tot la serviciu.

        Guitza TV contraataca pe internet, specialitatea lui ?
        Mai ganditi-va inainte sa dati cu pietre.
        • +3 (7 voturi)    
          math (Luni, 5 ianuarie 2015, 11:07)

          Teo [anonim] i-a raspuns lui math

          Acest postac nu face propaganda anti-diaspora. Are si diaspora meritul ei, dar sper ca nu vreti sa confiscati si salvarea Romaniei .
          Si de cand "diaspora" este substantiv propriu, ca sa trebuiasca sa fie scris cu litera mare ?
          Si apropo, cat o fi de medioacra ca jucatoare, nu cred ca a avut atat noroc sa ajunga pana pe locul 2.
          Sa fim seriosi si realisti.
          • +5 (5 voturi)    
            acest postac unu_rt (Luni, 5 ianuarie 2015, 12:19)

            math [utilizator] i-a raspuns lui Teo

            ...nu are legatura cu diaspora, nici cu tenisul. Este aberant tot ce spune.
            La fel de ciudate reactiile anti-diaspora de aici.
    • +14 (18 voturi)    
      nu generaliza, numeric esti neglijabil (Luni, 5 ianuarie 2015, 9:38)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui unu_rt

      E f simplu sa dai cu bota si sa critici insa in tenis cei mediocri nu ajung in top 3.
      .
      Da orisicum dupa atitea zile de chef si bautura si de lupte cu nenumarate spirtoase iti e greu sa-ti revii
    • -12 (20 voturi)    
      diaspora (Luni, 5 ianuarie 2015, 9:52)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui unu_rt

      Voi, cei din diaspora, care ati salvat Romania, l-ati facut presedinte numai pe Basescu.
      Iohannis iesea si fara voi.
      • +3 (5 voturi)    
        Nici atat (Luni, 5 ianuarie 2015, 10:34)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Cum l-au facut aia presedinte pe Basescu ?

        Faptul ca rezultatea s-au anuntat a doua zi dimineata n-are nimic de-a face cu influentarea finala.

        Ei au votat in acelasi timp cu cei din tara, mai mult, cei din Italia si Spania au votat chiar inaintea celor din tara.

        Sa zici ca Diaspora l-a facut presedinte pe Basescu e ca si cum ai zice ca Sectorul 2 l-a facut presedinte, sau Clujul.

        Voturile se contorizeaza per total, nu are nicio importanta ordinea in care se numera.

        Nu mai puneti botul la toate cretinismele, Diaspora nu a influentat niciodata alegerile.

        Ei nu sunt nici in stare sa iasa la vot, in 2009 au fost vreo 200.000, acum au fost vreo 500.000, din 5 milioane.

        A se scuti cu "Diaspora face si drege".
        • +1 (3 voturi)    
          Ca sa vezi (Luni, 5 ianuarie 2015, 15:34)

          Lime&Coconut [utilizator] i-a raspuns lui HP

          De-aia n-am putut vota toti de-au pus politia pe noi, ca am iesit prea putini la vot...

          Las-o jos ca macane, postac de Latrina 3.
    • -3 (11 voturi)    
      Diaspora (Luni, 5 ianuarie 2015, 9:52)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui unu_rt

      Diaspora nu a salvat nimic, niciodata.

      Nici in 2009, nici in 2014.

      Daca vrei revin cu cifre, dar in principiu cand iesiti 10% la vot nu prea ai dreptul sa emiti pareri.

      Hasta luego !
      • +3 (7 voturi)    
        in principiu (Luni, 5 ianuarie 2015, 10:21)

        Lime&Coconut [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Daca am iesit la vot am dreptul sa emit ce pareri vor muschii mei, si-asa nu e decat un vot de persoana. Sau esti unul din aia care in tara au votat in mai multe locuri de te crezi mai cu mot?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu mai spune (Luni, 5 ianuarie 2015, 10:25)

      Lime&Coconut [utilizator] i-a raspuns lui unu_rt

      In primul rand vorbeste pentru tine - nu te-am votat sa ma reprezinti.

      In al doilea rand nu ajungi numarul 2 mondial la NIMIC doar din noroc si intamplare. Ajungi prin munca. Cine a muncit pentru ceva o data in viata stie acest lucru.
    • +7 (7 voturi)    
      Stimate unu-rt (Luni, 5 ianuarie 2015, 11:03)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui unu_rt

      si eu tot din diaspora sunt, dar imi pare rau ca din acest punct de vedere suntem in acceasi categorie. Nu avem nici un motiv sa facem doua tabere separate, cei de acasa si cei din diaspora, ne separa destul altii.
      Ai vrut doar sa ne spui ca locuiesti in strainatate? Sau sa declansezi polemici aiurea? Pacat.
      E doar o stire sportiva, trateaz-o ca atare. Daca nu stii, invata de la cei printre care locuiesti.
    • +4 (6 voturi)    
      esti varza (Luni, 5 ianuarie 2015, 11:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui unu_rt

      Off topic: un_rt vive de la un ratat?

      On topic: daca tu crezi ca in actualul sistem WTA o jucatoare mediocra poate ajunge "cu mult noroc" numarul 2 WTA, inseamna ca nu pricepi nimic din tenis. Aici nu-i ca la cupa romaniei la fotbal unde prinzi 3 meciuri norocoase si ajungi in finala. Cind joci 70 de meciuri intr-un an si iesi numarul 2 mondial, cind joci finala la turneul campioanelor, norocul n-are mare merit.

      Da' spargatorii de seminte n-au de unde sti fineturi din astea.
  • +11 (13 voturi)    
    ... (Luni, 5 ianuarie 2015, 9:50)

    The Blizzard [anonim]

    Hai Simona...!!!
  • -10 (16 voturi)    
    Diaspora mananca ce nu trebuie (Luni, 5 ianuarie 2015, 9:55)

    Stefan [anonim]

    Diaspora cand nu culege capsuni si cand nu spala closete, da lectii fraierilor care au ramas acasa si nu s-au dus ca ei in paradis.
    • +12 (16 voturi)    
      Nu judeca diaspora (Luni, 5 ianuarie 2015, 10:19)

      Lime&Coconut [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      Dupa nivelul social al prietenilor tai. E plin afara de programatori, medici, oameni care vor pur si simplu sa incerce si un alt mediu. Dar la cum te exprimi probabil ca nu ai asemenea cunostinte.

      In orice caz ce-are Halep cu diaspora? A castigat meciul. Ce conteaza ca a fost usor sau greu? E plin site-ul asta de frustrati care daca nu castiga Simona 6-0 6-0 nu e destul de bine pentru ei, si chiar daca invinge tot nu e destul de bine fiindca e scunda/macedoneanca/tarancuta according to Banciu etc. Mai mergeti frate la psiholog sa va rezolvati complexele si lasati fata in pace.
      • -1 (7 voturi)    
        Lol (Luni, 5 ianuarie 2015, 10:36)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Lime&Coconut

        Unde e "plin" de programatori si medici ?

        Du-te in Spania sau in Italia, unde sunt 2 milioane de romani, 80 la suta lucreaza in constructii sau in menaj.

        Restul stau pe somaj sau lucreaza ca PFA/autonomi in spalatorii, firme de curatenie sau restaurante.

        Faptul ca tu esti programator sau medic nu inseamna ca toti sunt ca tine.
        • +2 (4 voturi)    
          Este! (Luni, 5 ianuarie 2015, 12:14)

          Lime&Coconut [utilizator] i-a raspuns lui HP

          In Spania si Italia sa te duci tu, eu ma duc in tari mai civilizate si nu-mi amintesc sa-ti fi cerut sfaturi de calatorie.

          Eu nu spun ca toti sunt ca mine, sunt insa destul de multi romani in joburi calificate si bine platite. Si cum cine se aseamana se aduna, si comunitatile de romani din strainatate se formeaza pe baza nivelului de educatie. Daca nu te socializezi cu lucratori la camp, femei de serviciu si muncitori de pe santier in Romania, n-o sa te socializezi cu ei nici in strainatate.

          Ca tu si altii ca tine vreti sa vedeti doar partea goala a paharului e altceva. Iar pe site-uri ca acestea n-ai sa prea gasesti persoane necalificate sa comenteze, sau daca sunt si se exprima ca pe santier nu trec de cenzura. Asa ca daca ti-e dor de ei, pe-aici ii vei gasi mai rar.
          • 0 (2 voturi)    
            Nu este nimic (Luni, 5 ianuarie 2015, 15:18)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui Lime&Coconut

            Atunci de ce mai comentezi, daca nu vrei sa pricepi care e realitatea ?

            Cui ii pasa de teoriile tale legate de socializare si culturi diferite ?

            "Eu nu spun ca toti sunt ca mine", atunci nu te mai baga in seama prost, pentru ca sunt foarte putini ca tine, nu "e plin afara".

            Nu e "plin" deloc, e plin doar de ce ti-am spus inainte.

            Si asta nu e "jumatatea goala", e adevarul gol-golut, venit din partea unuia plecat de 10 ani dincolo si care face parte fix din categoria pe care o mentionezi.

            Crezi ca daca ai plecat la studii doi ani sau stii ceva programare sau retelistica esti brusc "cineva" ?

            Nu esti fratioare, esti doar un neica-nimeni de 25 de ani care nu a realizat nimic pana acum si face impresii de neam prost pe un forum.

            Habar n-ai ce inseamna Diaspora, asa ca nu mai insista in cretinism, tu si "muschii tai".
            • 0 (2 voturi)    
              LOL (Luni, 5 ianuarie 2015, 15:39)

              Lime&Coconut [utilizator] i-a raspuns lui HP

              In primul rand sunt femeie. In al doilea rand sunt plecata de mai multi ani decat doi. Si in al treilea rand comentez daca mi se publica, iar cum tu nu ai autoritatea sa-mi opresti publicarea comentariilor n-ai decat sa faci spume la gura din bucataria restaurantului unde speli vasele sau ce faci tu acolo.
      • 0 (0 voturi)    
        un singur lucru deranjeaza.... (Luni, 5 ianuarie 2015, 14:14)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Lime&Coconut

        cred ca i-a picat greu cei 30.000 lei primiti de la federatia romana....
        sincer, la cate milioane de dolari a castigat pana acum , avea nevoie de 30.000 lei? acesti bani se putea folosi mai cu folos in sportul romanesc...
        caiac canoe, scrima, handbal, sai altceva..
        • 0 (0 voturi)    
          Poti fi mai explicit? (Luni, 5 ianuarie 2015, 14:48)

          Lime&Coconut [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

          Pe cine deranjeaza suma de bani si pe cine consideri tu vinovat de acest lucru?

          Nu Simona a decis daca si cat sa primeasca, ci federatia, din care inteleg. Tu probabil ca ai fi decis sa i se ia Simonei din castiguri, nu0i asa, ca tot a castigat destul, iar banii sa fie redistribuiti catre alte sporturi, asa-i? Wow ce veritabil Robin Hood al sportului romanesc avem pe hotnews!

          Stimabile, nu asa se promoveaza performanta, dand in cei care au ajuns in top prin forte proprii si sprijinind mediocritatile. Asta-i mentalitate comunista.
    • +7 (7 voturi)    
      Spal WC (Luni, 5 ianuarie 2015, 11:06)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      Da, acasa spal toaleta ori eu ori sotia si nu imi e rusine de asta, chiar daca sunt seful catedrei de retele in cea mai veche universitate tehnica din Europa Centrala si cea mai veche non-militara din Europa, actualmente in Top 200.

      Lectii? Cu toata modestia dar lectii unuia ca Dvs v-as putea da si dormind. Si nu numai de retele ci si de bun simt.
  • +4 (8 voturi)    
    Cum puteti critica Diaspora? (Luni, 5 ianuarie 2015, 10:26)

    Miky60 [utilizator]

    Intr-adevar, Diaspora a adus "numai" 400k voturi din cele 1500k diferenta, INSA daca nu ar fi fost marea mobilizare a Diasporei, nu s-ar fi mobilizat cei din tara sa stopeasca ciuma rosie, iar acum am fi fost sub comunism.
    Iar nu toti din Diaspora sunt capsunari! Sunt multi medici (cum sunt si eu), informaticieni, arhitecti.

    Asa ca numai criticati Diaspora!
    • -1 (3 voturi)    
      Lol (Luni, 5 ianuarie 2015, 15:21)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Bai Gigi, diaspora a adus 400k in total, nu din diferenta. Diferenta a fost de vreo 200k, iar in turul doi se prezinta mai multa lume dintotdeauna.

      Dar na, e la moda vrajeala cu "diaspora face diferenta", desi nu au facut niciodata diferenta la nimic.

      Ce "ciuma rosie", ce "comunism" visati ba ?

      Luati iohannis cu pita, cu peneleul si pedeleul in spate, fosti pucisti partasi la lovitura de stat din 2012.

      Ar fi trebuit sa le iei modelul celor 90% de romani de dincolo care au stat acasa - macar ei recunosc cinstit ca li se rupe, spre deosebire de doar 50% de la noi.
  • +7 (7 voturi)    
    Atentie la trolli (Luni, 5 ianuarie 2015, 10:44)

    alecu [anonim]

    Nu mai marsati la cei care au scopul de a invrajbi pe cei ramasi acasa impotriva diasporei.
    Sa fim mai atenti la manipulatori si deasemenea sa nu mai facem generalizari.

    Totusi Simona a castigat. Felicitari! Incet o sa-si reintre in forma.
  • +3 (3 voturi)    
    Pierdeti timpul (Luni, 5 ianuarie 2015, 11:18)

    batmanss [utilizator]

    judecandu-l pe mediocrul care vb in numele diasporei . Nu-mi amintesc să-l fii angajat pt a vb in numele meu . Nu mai generalizati , nu mai jigniti . Despre domnișoara Halep nu comentează nimeni ?
  • +4 (4 voturi)    
    Greu,greu !!! (Luni, 5 ianuarie 2015, 11:19)

    gica43 [utilizator]

    Sarmale ? Carnati ? Piftie ??
  • +2 (2 voturi)    
    Vedeti ca mergeti pe langa cerc (Luni, 5 ianuarie 2015, 12:48)

    John Doe [anonim]

    Nu mai faceti politica toata ziua.
    Voi chiar nu aveti de munca?!
  • -1 (1 vot)    
    comunism:)))) (Luni, 5 ianuarie 2015, 15:32)

    alex [anonim]

    Copilasi lui taica comunismul s-a stins in 1989...altfel n-ati fi existat in Diaspora...

    Pacat de voi, v-ati trezit anti-comunisti prea tarziu s-au spune o vorba romaneasc Dupa razboi multi viteji se arata!
    • +2 (2 voturi)    
      ia uite la el (Luni, 5 ianuarie 2015, 16:00)

      Lime&Coconut [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Da' de unde stii tu cati anisori avem noi?

      Iar cu vorbea romaneasca mai usor pe scari, in fraza ta "sau" se scrie legat. Oi fi tu viteaz, da' ortografia te omoara.
  • +1 (1 vot)    
    adriane, adriane!!! (Luni, 5 ianuarie 2015, 18:35)

    eli.the.gambler [utilizator]

    ai ceva personal cu Simona? nu inteleg cum poti sa scrii asa ineptii.... poate Simona a prins o zi mai proasta.... sau poate prestatia ei se datoreaza faptului ca a fost primul meci dupa o lunga pauza....chiar nu poti avea putintica rabdare? si nu poti da dovada de ceva decenta in ceea ce scrii? de curiozitate, ai citit comentariile pe wta sau tennis.com? si nu e vorba de compatriotii Simonei acolo.... sau.... poate tocmai de aceea.... hmmmm.....:-(
  • 0 (0 voturi)