Simona Halep (cap de serie numarul unu) a avut nevoie de o ora si 54 de minute pentru a se califica in turul doi al turneului WTA de la Shenzhen (China), sportiva din Romania invingand-o in trei seturi, scor 4-6, 6-4, 6-3, pe Annika Beck, din Germania (locul 53 WTA).

Simona HalepFoto: Andrei Alex. Moise/ HotNews.ro

In urma acestui rezultat, Simona Halep conduce cu 3-1 la general.

Simona Halep va primi dupa acest succes 4.928 de dolari si 30 de puncte in clasamentul WTA. In turul doi, Simona o va intalni pe Natalia Vikhlyantseva (sportiva beneficiara a unui wild-card). Vikhlyantseva a trecut in trei seturi, scor 2-6, 6-3, 6-3, de Friedsam Anna-Lena (Germania).

Desfasurarea partidei Simona Halep - Annika Beck:

Set III

Setul al treilea a inceput, la fel ca si celelalte doua, cu Simona la serviciu. Halep s-a impus la 15 (1-0). Beck egaleaza la unu la capatul unui game in care Halep a comis mai multe erori si a dat si un prim semn de nervozitate (a dat usor cu racheta in suprafata de joc). Simona a trecut din nou in avantaj: 2-1, jocul pe propriul serviciu a fost la discretia ei. Beck egaleaza inca o data (2-2) - sportiva din Germania are un foarte bun joc defensiv. Simona face inca o dubla greseala, Beck simte momentul mai slab si reactioneaza: break la 15 (3-2 pentru sportiva din Germania). Simona revine inca o data: face rebreak-ul (3-3).

Halep joaca cu mai multa agresivitate, se desprinde la 40-0 si castiga pana la urma la 30 game-ul jucat pe serviciul adversarei (5-3 in favoarea ei). Simona incheie meciul pe propriul serviciu (6-3). A fost o partida complicata, in care Halep a aratat ca mai are multe de pus la punct in vederea participarii la Australian Open.

Set II

Simona a servit prima in setul al doilea si s-a impus fara emotii (1-0).Halep nu mai produce la fel de usor lovituri castigatoare in fata unei sportive care acopera foarte bine terenul. Jucatoarea din Germania da senzatia ca a studiat mult jocul Simonei (1-1). Halep nu pare intrata foarte bine in meci nici in acest moment: rateaza lovituri importante cu forehand-ul, iar Beck mai face un break: 2-1. Simona simte momentul dificil si reactioneaza perfect: reuseste rebreak-ul dupa un game in care a fost agresiva si a trimis perfect cu backhandu-ul (2-2). Au urmat doua game-uri in care ambele sportive nu au avut probleme la serviciu, iar tabela s-a modificat (3-3).

Simona comite doua duble greseli, iar la urmatorul schimb trimite dezamagitor cu backhandu-ul. Beck reuseste break-ul, cu largul concurs al jucatoarei noastre (4-3). Halep reactioneaza bine inca o data: se impune contra serviciului, la capatul unui game in care a lovit mult mai "ingrijit" (4-4). Din fericire, Simona nu isi mai complica existenta pe propriul serviciu: trece in avantaj (5-4), dupa un joc fara emotii. Dupa ce a ratat o minge de set (a trimis putin afara cu forehandul in cross), Simona a incheiat setul la urmatoarea sansa (6-4).

Setul I

Meciul a inceput cu Simona la serviciu, iar jucatoarea noastra a castigat game-ul fara mari emotii. La scorul de 2-1 in favoarea sa, Halep a ratat doua mingi de break. Scenariul s-a repetat si la 3-2, moment in care Simona a mai ratat doua sanse de break.

Din pacate, Simona si-a pierdut din concentrare pe propriul serviciu, iar Beck s-a impus la 15, reusind primul break al partidei (4-3 pentru sportiva din Germania). Numarul 53 WTA s-a desprins la 5-3, dupa un joc in care a servit destul de bine. Simona s-a impus cu emotii pe propriul serviciu, iar scorul a devenit 5-4. Beck a castigat cu 6-4 primul set, unul care a durat 40 de minute. Halep a comis multe erori nefortate, iar in plus s-a dovedit neinspirata in momente cheie.