Ministerul Tineretului si Sportului o premiaza pe Simona Halep cu 30.000 de lei

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 1 ianuarie 2015, 12:47 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Ministerul Tineretului si Sportului (MTS) a emis un ordin prin care jucatoarei de tenis Simona Halep i-a fost oferit Premiul national pentru sport in valoare de 30.000 de lei, "pentru rezultatele de exceptie obtinute in anul 2014", informeaza Agerpres.

Ordinul, emis in 13 noiembrie, a fost publicat in Monitorul Oficial de marti.

"Toti sportivii au excelat, dar Simona Halep este astazi pe buzele tuturor. Evolutia Simonei Halep a fost una extraordinar de frumoasa si de rapida. Vreau sa mai amintesc si gimnastica, scrima, boxul ori judo la fete. Sunt sportivi care au excelat si care, din pacate, nu au fost foarte mult promovati de presa din Romania. Dar, daca vorbim astazi de un simbol al sportului romanesc, care a excelat si care a avut o evolutie extraordinar de frumoasa si de rapida, acesta este Simona Halep", a spus ministrul Tineretului si Sportului, Gabriela Szabo, in cadrul unei conferinte la MTS.




















1954 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Bravo ei (Joi, 1 ianuarie 2015, 14:13)

    ic.ram1945 [utilizator]

    O apreciez pe Simona Halep pentru rezultatele obtinute in anul trecut, dar in esenta ea este o jucatoare profesionista care joaca 100% pentru buzunarul ei, dupa mine in prezent nefiind nici-o competitie sportiva feminina sau mixta, la care sa se joace tenis sub culorile tricolorului.Astfel, daca MTS are atatea bani de dat, puteau gasi vre-un spotiv(a),care lucreaza mult pentru Romania, cu venituri banesti relativ mici.
    • +7 (9 voturi)    
      . (Joi, 1 ianuarie 2015, 15:09)

      utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      Dacă ar fi premiat pe altcineva nu s-ar fi scris nimic in Hotnews.
    • +7 (9 voturi)    
      Mda (Joi, 1 ianuarie 2015, 15:32)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      La 5 mil euro din cont fix astia 30.000 lei ii lipseau .. un sportiv la inceput de drum care promite si nu are bani nici sa se antreneze nu gaseau...
      • +3 (3 voturi)    
        Ministra se baga in seama (Joi, 1 ianuarie 2015, 18:04)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

        Imi amintesc de o revenire in tara a Simonei dupa o victorie si a fost intampinata si de ministra sportului care a luat prima cuvantul si printra altele ne-a comunicat sloganul psd: mandri ca suntem romani. Apoi a vorbit Simona. Era inainte de campania electorala.
        Respectele mele pentru Simona si pentru toti cei ca ea.
      • +1 (1 vot)    
        Da... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 23:32)

        georgegeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

        Pai n-au premiat-o pt. ea. Ci pt. imaginea lor.
    • +5 (5 voturi)    
      nu. (Joi, 1 ianuarie 2015, 18:48)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      joacă pentru românia în fed cup. oricum, nu de banii ăștia avea ea nevoie...
  • +7 (7 voturi)    
    pe cand va premia guvernul (Joi, 1 ianuarie 2015, 14:58)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    si firmele private care fac export si prin asta aduc un aport la PIB ? de ce este premiata din bani publici o persoana care castiga bani din competitii private ?
  • +8 (8 voturi)    
    porcarie politica (Joi, 1 ianuarie 2015, 15:41)

    barbu007 [utilizator]

    n-are simona halep destui bani, castigati prin evolutia sa individuala?!
    de ce mai era nevoie de acest ciubuc de partid si de stat? oferit chiar cu 3 zile inaintea turului al doilea al alegerilor! au vrut sa-i cumpere like-urile ciordite de ponta? uite ca, acum, va juca meciul demonstrativ ci iohannis.

    asta ne facem sa ne aducem aminte ca si semnatara ordinului, dna. ministru gabriela szabo, a fost prinsa, in anii cand era inca in activitate si castiga enorm din propriile performante - incasa cate 400 de dolari /lunar de la ROMATSA, pitita acolo, discret, pe un stat de plata, fara sa fie prezenta o singura zi pe la job. ce-i drept, scandalul iscat a facut-o sa renunte la ciubucul de la stat.
    stupoare si rusine!
    • +4 (4 voturi)    
      mizerie politica ! (Joi, 1 ianuarie 2015, 20:17)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

      .
      • +4 (4 voturi)    
        asa e (Joi, 1 ianuarie 2015, 21:45)

        barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

        porcarie mizerabila sau mizerie porceasca?

        poate ca se face fifty-fifty...
  • +6 (6 voturi)    
    Whaaat? (Joi, 1 ianuarie 2015, 15:51)

    ciob [utilizator]

    as merge mai departe sa spun ca initiativa e o marlanie pentru n minister sarac. daca nu doneaza banii urgent e chiar revoltator. ca sa nu mai zic de datoriile pe care le are la stat prin firmele familiei. ok, puteau sa o omagieze cu un trofeu sau o diploma in conditiile in care castiga destul si din reclame. revin: o initiativa demna de traditia nesimtit-comunista de care credeam ca ne-am lepadat. in germania isi permit sa faca astfel de cadouri din BANI PUBLICI?
  • +7 (7 voturi)    
    Inca in purul stil comunist (Joi, 1 ianuarie 2015, 15:59)

    Wanheda [utilizator]

    Sper sa doneze banii aia....daca o lasa tacsu ofcors. Genie sau Raonic asa ar face deci aici se dau doar titluri onorifice, nu exista pomeni de genul asta, desi sunt bani destui.
    • +2 (2 voturi)    
      ii va dona?... (Vineri, 2 ianuarie 2015, 10:41)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      ... gabrielei szabo? nu toti, doar o parte din ei.

      pe cand inca 30 000 lei si lui ion tiriac, alti 30 000 lui ilie nastase? par excellence, bien sur!
  • +1 (1 vot)    
    Aveti idee . . . (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 17:57)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . cati bani castiga un modelist(auto,feroviar,navo sau aero) ? Va spun eu ZERO lei. Dar stiti cat munceste? Va spun tot eu din eperienta cam o treime din viata. Si reprezinta si el tara la concursuri de tot felul incepand cu bilateralele si terminand cu Campionatele Mondiale E si el Maestru al sporturilor sau Maestru international dar mai mult de diplome si strangeri de maiini nu prea primeste. Dar poate nu stiti cat cheltuieste un modelist pentru hobbi-ul sau? Va spun tot eu: o avere, de cele mai multe ori rupta de la gura copiilor sai Cei 30000 de lei ar fi ajutat al naibii de bine un club de modelism. Dar stiti cum se spune: Ban la ban si paduche la sarman