Simona Halep: "Doamna Ruzici s-a ocupat de venirea lui Wim Fissette, eu habar nu aveam cine este"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 9 decembrie 2014, 13:09 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Simona Halep a incetat colaborarea cu Wim Fissette in urma cu cateva saptamani, iar numarul trei din ierarhia WTA a explicat pentru Dolcesport cine a avut ideea de a-l angaja pe antrenorul belgian. "Doamna Ruzici s-a ocupat de colaborarea mea cu dansul. Dansa mi l-a recomandat, eu habar n-aveam cine este", a precizat Halep.

"Doamna Ruzici s-a ocupat de colaborarea mea cu dansul. Dansa mi l-a recomandat, eu habar n-aveam cine este, nu vorbisem niciodata cu el. Mi-a spus sa incerc si i-am raspuns ca pana la Roland Garros vom face un contract.

S-a incheiat contractul si am dorit sa continuam apoi pana dupa turneul din Singapore. Nu eu l-am angajat, nu eu l-am concediat. Eu i-am dat un mesaj, in care i-am spus ca a fost un an bun, cu rezultate bune, iar el este un om OK, o persoana buna", a spus Simona Halep pentru Dolcesport.

Simona Halep are, incepand de pe 24 octombrie, un nou antrenor, acesta fiind Victor Ionita.

Echipa Simonei Halep:

Virginia Ruzici -  Manager
Victor Ionita - Antrenor
Theodor Cercel - Preparator fizic.

"De asemenea, incepand cu luna ianuarie 2015, pentru turneele de la Shenzhen, Sydney si Australian Open de la Melbourne, echipei i se va alatura, ca antrenor consultant, suedezul Thomas Högstedt", a anuntat Viginia Ruzici.

Despre despartirea de Wim Fissette

Simona Halep, locul 3 WTA, a anuntat ca a incheiat colaborarea cu antrenorul belgian Wim Fissette, cu care a lucrat de la inceputul acestui an. "Colaborarea mea cu antrenorul Wim Fissette se incheie la finalul acestui an, in urma unei decizii luate de comun acord. A fost un an bun si frumos. Ii multumesc si ii doresc succes in continuare", a anuntat Halep, pe contul ei de Facebook.

Sportiva din Constanta a devenit eleva antrenorului belgian la finalul lunii ianuarie, cand ocupa locul 10 WTA. In acest sezon, Halep a castigat turneele de la Doha si Bucuresti, a fost finalista la Madrid, la Roland Garros si la Turneul Campioanelor, semifinalista la Indian Wells si Wimbledon si a ocupat timp de opt saptamani locul 2 WTA.

In cariera lui, Wim Fissette le-a mai pregatit pe jucatoarele Kim Clijsters si Sabine Lisicki.
























6463 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    tot dezamagitor ramane (Marţi, 9 decembrie 2014, 13:30)

    Europiu [utilizator]

    Cu tot respectul pentru performantele sportive, raman la ideea ca Simona e cam Ponta la faza asta - refuza sa accepte si sa-si asume o greseala.

    Daca intreaga lor colaborare s-ar fi redus la schimburi de emailuri si/sau sms-uri, ar fi fost, probabil, OK despartirea.

    Sau, cine stie, poate fiind prea in varsta pun eu prea mult pret pe comunicarea personalizata.
    • +1 (1 vot)    
      Io v-am zis (Marţi, 9 decembrie 2014, 13:56)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

      Da' ați băgat repede minusuri...
  • +2 (2 voturi)    
    Cred ca asta e secretul (Marţi, 9 decembrie 2014, 14:01)

    sile [anonim]

    Sa colaborezi cu antrenorii prin proxy. Pacat ca-si pune singura piedici din astea gratuite.
  • +7 (7 voturi)    
    Discurs de tip Tiriac (Marţi, 9 decembrie 2014, 14:01)

    Cosmin [anonim]

    Parerea mea e ca se cam vede implicarea lui Ion Tiriac. Nu cred ca este de bun augur pentru Simona Halep. E o "asociere la succes" tipic romaneasca: nu a facut nimic pana acum, iar cand a observat cresterea, s-a bagat la felia de cascaval.
    Si asa-zisa idee de produs 100% romanesc e o ineptie. Talentul, daca este gasit in Romania, trebuie cultivat si fructificat de experti, indiferent de provenienta lor. Simona obtine niste performante ca jucatoare iar antrenorul ca antrenor. Este o situatie win-win pentru amandoi. In Romania insa, cultura nu este un participativa. Unul trebuie sa dea lovitura, sa ia toate meritele si tot cascavalul, iar cei din jur (din staff) trebuie sa fie recunoscatori ca au avut sansa de a ridfica statuie altuia.
    Ion Tiriac (si nu numai - vezi Ilie Nastase, Ghoerghe Hagi, Adrian Nastase, lotul din dosarul "transferurilor") pare ca se comporta ca un boier de pe la 1700, iar noi, restul, "muritorii", trebuie sa fim recunoscatori ca mama Rusie ne-a dat asa o personalitate luminata careia sa ii umplem buzunarele.
    Nu cred ca Simona Halep poate fi acuzata de ceva in toata aceasta afacere. Se vede ca declaratiile pe care le da nu sunt ale sale. Ea chiar vrea sa joace tenis, fara sa o intereseze parerile celor din jur (de ce ar trebui sa se simta onorata de declaratiile pe care le face un Ilie Nastase la adresa sa? Aceste declaratii sunt un balast, o presiune in plus inutila - tipic pentru societatea romaneasca?!). Comparativ cu Sorana Carstea sau Ciprian Marica, chiar e o persoana si sportiva autentica, concentrata pe treaba ei, nu pe marketing fara produs.
  • +3 (3 voturi)    
    Da,tu doar l-ai dat ..afara !..... (Marţi, 9 decembrie 2014, 15:51)

    gica43 [utilizator]

    ...drept multumire !!!!
    • +1 (1 vot)    
      2016 (Marţi, 9 decembrie 2014, 19:11)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      Sper să nu alerge după el în 2016...
  • -1 (1 vot)    
    Eu cred ca ... (Marţi, 9 decembrie 2014, 22:28)

    Marse [anonim]

    ... sunteti cam penibili.
    W Fissette nu a facut o treaba rea, doar ca, acolo unde ar fi contat, adica in meciurile absolut importante, Simona a piardut. Ea a spus adesea ca nu-si doreste in primul rand performantze statistice; vrea victorii in turnee importante. Fissette poate aduce o jucatoare f talentata sus, dar nu cel mai sus. Este firesc sa o consilieze cel care a sfatuit-o pe Sharapova. Chiar nu pricep care e problema voastra, amaratzilor. Ce-ar fi sa semnatzi si scrisoarea aia care-l invatza pe Johannis ce consilieri sa-si ia ?