Un român a fost retinut in Israel dupa ce si-a lovit fiica, jucatoare de tenis, pentru ca a pierdut un meci

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 2 decembrie 2014, 14:45 Sport | Tenis

Andrada Surdeanu
Foto: Facebook
Jucatoarea de tenis Andrada Ioana Surdeanu, locul 249 in ierarhia junioarelor, a fost lovita de tatal ei, dupa un meci pierdut, joi, la turneul de la Kiryat Shmona, barbatul fiind retinut de politia israeliana pentru gestul sau, informeaza Mediafax.

Surdeanu a pierdut, cu scorul de 6-2, 7-6 (0), meciul cu Daria Krujkova din Rusia, ratand califcarea in semifinalele competitiei. Krujkova a declarat, pentru site-ul juniortennis.ru, ca nu a vazut momentul in care barbatul si-a lovit fiica, dar a auzit tipete si a observat ca adversara ei sangera la fata, incidentul fiindu-i povestit de alti martori, informeaza Prosport.

"Dupa ce am castigat meciul cu Ioana, ea a mai ramas pe teren cu tatal si antrenorul ei. Eu nu am vazut personal ca a lovit-o, dar au existat martori care mi-au spus ca a lovit-o de cateva ori. Ea a tipat, iar antrenorul a fugit sa aduca un prosop pentru ca avea sangerari nazale. Arbitrul mi-a spus ca politia l-a arestat pe tatal fetei. Ioana si unul dintre organizatori au mers la politie pentru a da declaratii", a spus sportiva din Rusia pentru sursa citata.

Andrada Surdeanu a confirmat incidentul, intr-o postare pe pagina ei de Facebook, insa a precizat ca a fost lovita o singura data si nu a avut nevoie de ingrijiri medicale. Jucatoarea si-a asumat vina pentru reactia tatalui si spune ca a meritat sa fie lovita pentru ca s-a comportat iresponsabil.

"Nu am avut fata plina de sange, nu am avut nicio fractura nazala si nu, nu a venit niciun medic la fata locului! Recunosc ca m-a lovit o data. Si ce? M-a lovit pentru ca meritam. Va spun eu: niciun parinte nu si-ar dori sa nu primeasca respect dupa atatea sacrificii si eforturi pentru copilul sau. Asta am facut eu, m-am comportat iresponsabil si tatal meu a avut un moment de ratacire pe care orice parinte sunt sigura ca l-a avut. M-am speriat, recunosc, dar stiu ca regreta ce a facut si ma iubeste la fel de mult cat il iubesc eu", a scris Andrada Surdeanu.

Lucian Gabriel Surdeanu, care ii este si antrenor fiicei lui, a comparut, marti, in fata unui judecator. Contactat de ProSport, consulul Adrian Adam a declarat ca tatal jucatoarei a primit un avocat din oficiu. "Deocamdata, domnul Surdeanu nu poate fi transferat in Romania, cel putin nu pana nu va fi o decizie a Curtii din Israel. Azi (n.r. - marti) era deja programata o prima infatisare a procesului. N-as vrea sa ma pronunt ce sanctiuni risca tatal fetei. In functie de sanctiunea pe care o va primi, Lucian Surdeanu va putea actiona insa in consecinta. O cerere de stramutare poate fi facuta doar in cazul in care vorbim de o sanctiune cu inchisoarea mai mare de sase luni", a afirmat Adrian Adam.
























6965 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    mentalitate (Marţi, 2 decembrie 2014, 14:53)

    spy [utilizator]

    "eu te-am facut, eu te omor"
    "pai ma faci asa de ras in fatza satului??"
    • +7 (9 voturi)    
      Aceasta este cultura (Marţi, 2 decembrie 2014, 18:21)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui spy

      care a făcut posibilă menținerea unuia ca ponta prim-ministru!
  • +7 (9 voturi)    
    ala (Marţi, 2 decembrie 2014, 16:03)

    gopo111 [utilizator]

    a uitat ca doar in Romania, mai poate sa isi bata copilul fara sa ii faca nimeni nimic, in alta parte intra la bulau, macar de nu era idiot , astepta si el pina in camera de hotel sa ii traga omor, ca a pierdut, da vezi Doamne ce antrenor bun e el si nasol ca ea a pierdut
  • +5 (7 voturi)    
    Nu știu ce e mai grav (Marţi, 2 decembrie 2014, 19:01)

    epishebe [utilizator]

    1. Că mulți încă mai consideră, că "bataia e ruptă din rai", că așa se educă copiii.
    2. Că și-a bătut fata barbaric (până la sânge), în public și pentru un astfel de motiv: nu a câștigat un meci. Nu pentru că făcuse ea ceva rău, doar pentru că a fost altă fată mai bună într-un moment.
    3. Că fata asta l-a apărat ulterior pe Facebook și l-a cerut acasă, considerând că nu a fost OK dar a fost totuși "doar o greșeală" Este clar că ea este obișnuită cu astfel de comportament, dacă a ajuns să nu i se pară o problemă prea gravă. Sindromul Stockholm.
    4. Că mulți părinți văd în copii lor niște investiții. Când nu se ridică la așteptări sunt pedepsiți și marginalizați, chiar dacă sunt așteptările părinților, nu ale lor. Nu i-a păsat de cât de tare și-a dorit fata să câștige, i-a păsat doar de cât de mult și-a dorit el. Succesul vine cu sacrificii, dar fiecare face în viață câte sacrificii vrea el!

    În orice țară normală, ar fi fost suficient ca să piardă custodia fetei! Nu contează numai succesul în carieră, contează și sănătatea și dezvoltarea psihică a fetei.
    • +1 (1 vot)    
      grav (Miercuri, 3 decembrie 2014, 11:14)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui epishebe

      Cel mai grav mi se pare a fi ca ta'su, am inteles, e ofiter de cariera in rezerva, fost pilot militar. Mai mare rusinea...
      • +2 (2 voturi)    
        E grav, dar normal (Joi, 4 decembrie 2014, 15:14)

        M. G. [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

        Majoritatea militarilor au o gandire cazona, in care isi imagineaza ca ei sunt conducatori de oaste si ceilalti sunt ienicerii lor devotati. Apucaturile deprinse in armata se vad si in civilie.
        Cel mai grav este ca un parinte isi bate copilul. De ce il bate, e alta discutie.
    • -2 (2 voturi)    
      gravitate (Miercuri, 3 decembrie 2014, 16:05)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui epishebe

      Daca tot numerotam...

      1. Fata a pierdut un meci de tenis.
      2. Tac-su s-a suparat si a vrut sa o pedepseasca luandu-i telefonul mobil.
      3. Fata a fost obraznica si a aruncat telefonul (bine, stiu ca nu te intereseaza partea asta, important e sa iti dai cu parerea)
      4. Tac-su a palmuit-o, iar ei i-a curs sange din nas.

      Mai grav decat o palma data de un parinte mi se pare modul in care fiecare e dornic sa arunce primul piatra.
      Sindromul Stockholm? Serios? O palma nefericita data, atunci cand fiica-ta e obraznica, e 'bataie barbarica'? Tu gandesti inainte de a scrie?
      Ar insemna ca maica-mea, care m-a batut cu coada maturii de vreo 5 ori in viata, e criminal de razboi, ar trebui judecata pentru genocid.
      M-a batut cand m-a prins fumand, m-a batut cand am mintit-o in legatura cu o nota mica, m-a batut cand era sa dau foc la o sura. Cred ca ar trebui sa discut cu un psiholog, cele 5 abuzuri fizice la care m-a supus sunt greu de suportat, chiar si dupa 30 de ani.

      Da, nu e ok sa iti lovesti copilul, chiar daca esti tentat atunci cand acesta e nesimtit, dar sa ajungi de la o palma la sindromul stockholm si pierderea custodiei e o aberatie cat URSS.
      • 0 (0 voturi)    
        Și toate astea într-un minut (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 21:28)

        epishebe [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        cât au mai rămas pe teren? Hai să fim serioși, chiar dacă acțiunile s-au întâmplat cum zici tu, tot nu-i o scuză. Se presupune că părintele e ăla mai matur și care știe să se controleze, chiar când copilul nu a învățat încă.
        Nu răspunzi agresiunii cu agresiune sau nesimțirii cu nesimțire, pentru că nu-l înveți pe copil că agresiunea sau nesimțirea sunt rele ci doar că nu e el încă șeful.
  • +2 (4 voturi)    
    Din tribune cineva intreaba (Miercuri, 3 decembrie 2014, 7:39)

    John M. [utilizator]

    "De unde e, dom'le, animalul ala?!
    "Din Romania"-vine raspunsul.
    Ah, asa da...Puteam sa pun pariu..."
    Si uite asa se formeaza un stereotip despre o anumita cultura pe care nu o mai poti sterge cu nimic.