Novak Djokovic (favorit unu) s-a calificat, vineri, in semifinalele Turneului Campionilor de la Londra, dupa ce l-a invins, fara drept de apel, pe Tomas Berdych (cap de serie numarul sase). Sarbul a castigat Grupa A, cu trei victorii din tot atatea meciuri. In penultimul act al turneului, "Nole" il va intalni pe Kei Nishikori.

"Nole" si-a respectat statutul de lider mondial si a dominat de-o maniera categorica meciul cu Berdych. Sarbul a avut o deplasare perfecta, a returnat aproape tot, a lovit precis cu backhandul si s-a folosit din plin de asprimea forehandului sau.

Primul set a fost castigat cu 6-2 dupa doar 31 de minute, in timp ce al doilea a durat 38 de minute si s-a incheiat cu acelasi scor (6-2).

Djokovic a aratat o forma incredibila la Londra, "Nole" fiind fara adversar pana in acest moment al competitiei.

In urma acestui succes, Djokovic conduce cu 17-2 in intalnirile directe cu Berdych. De asemenea, Novak va incheia anul pe locul 1 in clasamentul ATP, indiferent de ceea ce se va intampla la Turneul Campionilor.

Despre Turneul Campionilor

Competitia se disputa, la fel ca si ultimele cinci editii, in Arena "O2" din Londra. Ultimul castigator este Novak Djokovic: l-a invins pe Rafael Nadal, scor 6-3, 6-4.

Turneul de la Londra este dotat cu premii totale in valoare de 6,5 milioane de dolari si se disputa in perioada 9-16 noiembrie.

Competitia a luat fiinta in anul 1970, iar primul castigator a fost Stan Smith (SUA). Ilie Nastase s-a impus de patru ori la Turneul Campionilor (1971, 1972, 1973 si 1975).

Din 2009, turneul are loc in "O2 Arena", cu o capacitate de 17.500 de locuri. La Londra au castigat pana acum Nikolay Davidenko (2009), Roger Federer (2010), Roger Federer (2011), Novak Djokovic (2012) si Novak Djokovic (2013).