Beijing: Maria Sharapova s-a calificat in finala; Rusoaica o va depasi pe Simona Halep in ierarhia WTA

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 15:11 Sport | Tenis

Maria Sharapova
Foto: Facebook
Maria Sharapova a reusit sa se califice, sambata, in finala turneului de la Beijing, performanta care o va ajuta sa o depaseasca in clasamentul WTA pe Simona Halep (se afla in acest moment pe locul doi).

Cap de serie numarul patru, Maria a invins-o pe Ana Ivanovic (favorita numarul noua) in semifinale, scor 6-0, 6-4.

In urma calificarii in ultimul act la turneului asiatic, Sharapova o va depasi in clasamentul WTA pe Simona Halep.

In finala, Sharapova o va intalni pe Petra Kvitova (a invins-o pe Samantha Stosur). Sportiva din Cehia este cap de serie numarul trei. 

Care sunt calculele pentru Simona Halep

In cazul in care Maria Sharapova va castiga turneul, rusoaica va urca pe locul doi, Simona Halep va cobori pe trei, iar Petra Kvitova se va afla pe patru.

In situatia in care Petra Kvitova se va impune la Beijing, sportiva din Cehia va urca pe locul doi, Maria Sharapova se va gasi pe trei, iar Simona Halep va cobori pana pe patru.






















5866 vizualizari

  • -1 (29 voturi)    
    Sharapova (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 15:26)

    Electorul [utilizator]

    Este infioratoare. Doresc sa ia bataie numai pentru ca urla ca un monstru.
    • +4 (24 voturi)    
      Tipic romanesc (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 15:50)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Electorul

      Poate e bine sa mai inveti ceva bilogie ca sa intelegi niste chestii.
      • 0 (16 voturi)    
        Niste chestii domnulee ... (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 17:49)

        Electorul [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Esti destept. Cred ca are o durere in suflet cand loveste mingea de aceea urla.
    • -1 (13 voturi)    
      . (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 16:42)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui Electorul

      nu mai mesteca vorbe. sunt o grămadă de jucătoare care urlă/țipă. românașii sunt revoltați pe sharapova pentru c-a bătut-o halep pe unde-a prins-o.
      • +1 (3 voturi)    
        rahat cu apa rece (Duminică, 5 octombrie 2014, 12:21)

        Europiu [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

        La antrenamente nu urla ca vaca beata, atunci nu loveste mingea?
        Fantastic ce coincidenta, urletele incepe fix la prima lovitura pe teren.

        Din ce face ea, jumatate e show-off, cealalta jumatate e razbel pisicologic.
  • +15 (19 voturi)    
    Sharapova este ... (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 16:10)

    Marse [anonim]

    ... o scarba mare, dar merita sa fie in fata Simonei Halep din moment ce a invins-o de trei ori anul asta (in finale importante nu meciuri gen Cornet cu S Williams). Kvitova nu merita sa-i ia fatza Simonei - zic eu - nu doar ca a pierdut in meci direct mereu la Halep dar, la Wimbledon, a acces in finala invingand doua compatrioate. Cum ar fi fost sa fi jucat Simona cu Begu si Niculescu ? Ierarhia corecta in ajun de WTA Finals ar fi 1. Williams 2. Masha 3. Simona.

    Este doar o opinie, desigur.
    • +7 (15 voturi)    
      Kvitova nu merita? (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 18:12)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Marse

      Are you kidding me? Halep fara nici un GS merita locul 3???? Lasa ca a pierdut Kvitova in fata Simonei...ca asa si Simona n-are fata de top 50 la cata maciucareala a luat de la no name-uri ptin wta.
      Sa nu uitam ca o jucatoare de colegiu i-a luat un set.
      • 0 (2 voturi)    
        Critica lucida ... (Duminică, 5 octombrie 2014, 10:17)

        Marse [anonim] i-a raspuns lui Wanheda

        ... este binevenitaș incapatanarea bolnava cu care tu si altii loviti intr-una dintre cele mai valoroase sportive romane ever indica frustrari personale. Nu le mai aduce pe forumuri publice de dezbatere. Mai bine plateste un psiholog.
    • +4 (8 voturi)    
      suntem din ce in ce mai putini (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 18:59)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Marse

      cei ce pun pret pe cinste, valoare si demnitate
      Salutari...
      • +6 (6 voturi)    
        dixit (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 20:56)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui rov

        clasamentul WTA sa se faca pe meritocratie!
  • 0 (12 voturi)    
    iar Simona Halep..... (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 18:17)

    Bazil [utilizator]

    ....... va cobora pana pe patru. Cum este corect, "va coborâ" sau "va coborî"? Fara diacritice suna a limbaj haules-baules.
  • +6 (6 voturi)    
    gramatica (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 21:25)

    mircea_cjn [utilizator]

    @bazil
    Corect este " a coborî "

    "â" - nu se foloseşte la începutul sau sfârşitul cuvintelor. In astfel de cazuri se foloseşte "î".
    • +2 (2 voturi)    
      Multumesc clujene (Duminică, 5 octombrie 2014, 11:11)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Stiam. Intrebarea era retorica, pentru HN. In final au corectat in text.