Meci dramatic la Beijing: Simona Halep a invins-o pe Andrea Petkovic cu 7-6, 5-7, 7-6 dupa ce a avut dureri la piciorul stang

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 2 octombrie 2014, 7:48 Sport | Tenis

Simona Halep primind ingrijiri medicale
UPDATE Simona Halep s-a calificat, joi, in sferturi la China Open. Romanca, locul 2 WTA, a invins-o pe nemtoaica Andrea Petkovic, cap de serie numarul 15, in optimile turneului WTA de la Beijing. Acesta este primul meci al zilei pe "Moon Court", a treia arena a complexului din Beijing. Simona Halep a luptat nu doar cu puternica sa adversara, ci si cu durerile sacaitoare la piciorul stang, romanca avand nevoie de ingrijiri medicale.

Acesta a fost primul meci al zilei pe "Moon Court", a treia arena a complexului din Beijing.

Meciul Simonei a durat doua ore si jumatate. In sferturile de finala, Simona o va intalni pe castigatoarea meciului Sabine Lisicki - Ana Ivanovic.

Pentru performanta de astazi, Simona Halep si-a asigurat 215 puncte WTA si un castig de apromimativ 100.000 de dolari.

Setul III: Scor 7-6

Setul II: Scor 5-7. Simona a condus cu 2-0, dar are probleme tot mai mari la coapsa si se sprijina greu pe piciorul stang.

Setul I s-a incheiat cu scorul 7-6. Halep a acuzat din nou probleme fizice. A cerut o pauza medicala, in care a primit ingrijiri de la fizioterapeut.

Meciul este transmis in direct pe DolceSport.

Halep si Petkovic s-au mai intalnit de-a lungul timpului de patru ori: scorul este 3-1 pentru Simona. Ultima data cand cele doua s-au aflat fata in fata a fost in semifinalele de la Roland Garros (de anul acesta).

A fost 6-2, 7-6 (4) pentru Halep.

39406 vizualizari

• -24 (32 voturi)
    Hai Andrea! (Joi, 2 octombrie 2014, 9:03)

muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

Macar de ai fi un fan al ei, dar cel mai probabil esti doar troll.
  • +16 (26 voturi)
    Hai Simona (Joi, 2 octombrie 2014, 9:31)

calin22 [utilizator]

Hai Simona. Se poate castiga acest meci. Chiar daca nu vei castiga tu ramai campioana noastra si te sustinem!
  • +11 (11 voturi)
    Ce-i cu durerile astea ? (Joi, 2 octombrie 2014, 10:07)

adrian88000 [utilizator]

Se repeta cam des. Daca sunt reale trebuie o pauza lunga si tratament serios. Daca nu sunt reale....nu e de bine pentru Simona. Dar nu-mi vine sa cred ca se preface.
  • +17 (17 voturi)
    Bravo, Simona! (Joi, 2 octombrie 2014, 10:19)

OzzyO [utilizator]

Chiar dacă în continuare nu pare în apele ei, e bine că reușește să câștige meciuri grele chiar și așa. Până la urmă asta fac campioanele.
  • +18 (18 voturi)
    admirabila fata (Joi, 2 octombrie 2014, 10:20)

hh276 [utilizator]

Bravo Simona pentru spiritul de lupta de care ai dat dovada ! E bine ca ai castigat evident dar in primul rand este admirabil modul in care ai luptat accidentata. Nu te lasa si succes mai departe.
  • +15 (15 voturi)
    Bravo Simona! (Joi, 2 octombrie 2014, 10:37)

XeniaRo [utilizator]

Asta arata ca esti o mare campioana!
  • +12 (12 voturi)
    Bravo, fetito!! (Joi, 2 octombrie 2014, 11:27)

Metec [utilizator]

O mare campioana se vede atunci cand lupta in conditii grele, iar Simona este o mare campioana! Nu numai pentru ca a castigat, ci pentru ca a luptat si a castigat, in ciuda problemelor de sanatate.
    Am vazut multi "dastepti" care s-au gasit sa-i conteste valoarea dupa cateva infrangeri... Dupa ce ca neam de neamul nostru nu a mai stat atata vreme pe locul 2 in lume la tenis feminin, in ultimii 30 de ani, dupa ce ca biata fetita (pentru ca asta e, in definitiv, o pustoaica de 20 de ani!) joaca toate turneele dintr-un an (cu o exceptie, parca...) si rezista eroic, intr-un peisaj dominat de masini de tenis si de facut bani ca Sharapova si Serena, se mai gasesc unii neispraviti s-o critice dupa cate-o infrangere, dupa cate un accent stalcit in engleza s.a. Bai, neam carcotas si de nimic, voi n-ati facut nimic in viata asta, decat ati dat din clont aiurea sau ati scris tampenii! Respectati elitele voastre, putine cate sunt, altfel veti disparea ca popor!
  • -11 (15 voturi)
    vrajeala (Joi, 2 octombrie 2014, 11:40)

K.V [utilizator]

besini...aere si multa vrajeala.asa e cand urci atat de sus peste noapte.daca nu isi revizuieste comportamentul o sa cade de la inaltime si o sa se loveasca rau de tot,dar nu are nimic si-a facut plinul cu cateva milioane $$.bravo
    • +2 (6 voturi)
      Tu pe ce lume trăiești?!? (Joi, 2 octombrie 2014, 13:56)

qazpl [utilizator] i-a raspuns lui K.V

De ce e mai ușor să urăști?
      Simona Halep s-a retras din competiție după ce a câștigat acest meci. Cred că n-a fost o decizie ușoară.
      Dar nu mai joacă niciun turneu înainte de WTA Finals și, probabil, vrea să aibă o formă fizică bună acolo.