UPDATE Simona Halep s-a calificat, joi, in sferturi la China Open. Romanca, locul 2 WTA, a invins-o pe nemtoaica Andrea Petkovic, cap de serie numarul 15, in optimile turneului WTA de la Beijing. Acesta este primul meci al zilei pe "Moon Court", a treia arena a complexului din Beijing. Simona Halep a luptat nu doar cu puternica sa adversara, ci si cu durerile sacaitoare la piciorul stang, romanca avand nevoie de ingrijiri medicale.

Simona Halep primind ingrijiri medicaleFoto: Captura Youtube.com

Acesta a fost primul meci al zilei pe "Moon Court", a treia arena a complexului din Beijing.

Meciul Simonei a durat doua ore si jumatate. In sferturile de finala, Simona o va intalni pe castigatoarea meciului Sabine Lisicki - Ana Ivanovic.

Pentru performanta de astazi, Simona Halep si-a asigurat 215 puncte WTA si un castig de apromimativ 100.000 de dolari.

Setul III:Scor 7-6

Setul II: Scor 5-7. Simona a condus cu 2-0, dar are probleme tot mai mari la coapsa si se sprijina greu pe piciorul stang.

Setul I s-a incheiat cu scorul 7-6. Halep a acuzat din nou probleme fizice. A cerut o pauza medicala, in care a primit ingrijiri de la fizioterapeut.

Meciul este transmis in direct pe DolceSport.

Halep si Petkovic s-au mai intalnit de-a lungul timpului de patru ori: scorul este 3-1 pentru Simona. Ultima data cand cele doua s-au aflat fata in fata a fost in semifinalele de la Roland Garros (de anul acesta).

A fost 6-2, 7-6 (4) pentru Halep.