WTA Beijing: Simona Halep s-a calificat in turul 2

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 28 septembrie 2014, 16:23 Sport | Tenis

Simona Halep, la China Open
Foto: www.chinaopen.com.cn
Jucatoarea de tenis Simona Halep (favorita numarul doi) s-a calificat duminica in turul 2 la China Opena, dupa ce a invins-o pe sportiva ceha Barbora Zahlavova Strycova, locul 32 WTA, cu scorul 6-1, 6-4. Halep va juca in turul secund cu chinezoaica Lin Zhu, locul 168 WTA.

Simona Halep a jucat in al patrulea meci al zilei de pe terenul principal, "National Tennis Stadium". Partida a durat o ora si 27 de minute.

In turul doi, Simona Halep o va intalni pe chinezoaica Lin Zhu, beneficiara unui wild card, care a acces in turul doi in urma abandonului rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, la scorul de 3-6, 3-3.

Lin Zhu ocupa locul 168 WTA si nu s-a mai intalnit pana acum cu Simona Halep in circuit.

In varsta de 28 de ani, Barbora Zahlavova Strycova a mai intalnit-o pe Simona Halep o singura data, in 2010, la Paris, iar sportiva din Cehia s-a impus in doua seturi, scor 6-1, 6-4.

Simona Halep a fost eliminata in turul trei la US Open (de o jucatoare care se afla pe locul 121 WTA - Mirjana Lucic-Baroni), in timp ce la Wuhan a parasit competitia in turul doi, fiind invinsa de Garbine Muguruza.

Numarul doi mondial va lua parte si in competitia de dublu, urmand sa faca pereche cu Raluca Olaru.

Turneul de la Beijing face parte din categoria "Premier", fiind dotat cu premii totale in valoare de 5.427.105 dolari.


Citeste mai multe despre   























8059 vizualizari

  • -8 (22 voturi)    
    Ce dezamăgire! (Duminică, 28 septembrie 2014, 17:07)

    OzzyO [utilizator]

    Câte ironii fine și critici avizate erau pregătite...Nu-i nimic, băieți, păstrați-le, că sigur va mai pierde la un moment dat.
    • +4 (10 voturi)    
      josanic ce faci; (Duminică, 28 septembrie 2014, 17:23)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      presupui ca altii ar face tocmai ce gindesti si nu ai curajul s-o spui.
    • -13 (15 voturi)    
      Doar la Serena (Duminică, 28 septembrie 2014, 17:29)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      Doar la Serena Williams mai poate pierde, pentru ca aia e un barbat ce se dopeaza. In rest, meciul de azi a demonstrat ca nu are adversar in lume! Ole, Ole!
      • -1 (9 voturi)    
        N-a zis nimeni că nu are rival (Duminică, 28 septembrie 2014, 17:47)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Dar de aici până la a o bălăcări că mai pierde și ea din când în când la adversare mai slabe e cale lungă
        • -1 (3 voturi)    
          Ati ajuns.. (Luni, 29 septembrie 2014, 2:54)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

          ca la o trecere de primul tur sa sarbatoriti ca la castigarea unui Open.
    • +2 (2 voturi)    
      În plan mental (Duminică, 28 septembrie 2014, 19:15)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      Simona a fost mai tare reușind astfel să suplinească pierderea de teren de pe finalul jocului când Strycova se suise peste ea forțând-o să lovească mai mereu din afara terenului.
  • -6 (16 voturi)    
    In sfarsit a batut un no name (Duminică, 28 septembrie 2014, 18:05)

    Wanheda [utilizator]

    Sa vedem ce face cand o sa dea piept cu greucenele.
  • +6 (18 voturi)    
    E vreo modă nouă... (Duminică, 28 septembrie 2014, 19:09)

    qazpl [utilizator]

    Faza asta cu comentariile negative la adresa Simonei?
    Nu putem doar să ne bucurăm când câștigă și să ne pară rău când joacă slab și pierde?
    De ce atâta ură?!?
    De ce primește voturi negative un fan optimist?
    • +5 (11 voturi)    
      yep (Duminică, 28 septembrie 2014, 20:20)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui qazpl

      si stii de ce? vorba cantecului: "c-asa-i romanu'" muhahahaha.

      Am citit recent un comentariu legat de Contador: "cand castiga, e dopat. cand pierde, tocmai s-a lasat".

      Asa si cu ageamii de comenteaza vis-a-vis de Simona; cand castiga, "eh, un noname" sau "oh, era de asteptat", cand pierde "eh, nu e de top".
      • -1 (1 vot)    
        Pai cam ia bataie de la no name-uri (Duminică, 28 septembrie 2014, 21:36)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        si de batut din alea mari nu poate bate...asta e FACT man.; a batut jucatoare din zona gri prin turnee mititele si ia bataie de la no name-uri prin GS-uri; aaahhh, a ajuns la RG in finala si cum a dat de Masha...kaput.
      • -1 (1 vot)    
        Era de asteptat.. (Luni, 29 septembrie 2014, 2:55)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        ...sa treaca de turul 1, macar atat. Daca nici asta nu e de asteptat, atunci de naiba sa mai astepti? Cand o sa castige un Open, atunci o sa fie si de top.
    • +1 (1 vot)    
      Bun venit în club (Duminică, 28 septembrie 2014, 20:46)

      SKBjull [utilizator] i-a raspuns lui qazpl

      Capra, capra, arz-o jaru'.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-ti incurajezi performerii (Luni, 29 septembrie 2014, 12:14)

    alter_ego2013 [utilizator]

    si atunci cand pierd, e un semn de civilizatie. Oricine poate sa umfle pieptul 'mandru ca e roman', (sau burundez sau uzbek, for that matter) cand un sportiv castiga o medalie, dar nu oricine intelege cat de greu se ajunge acolo. Cat de greu e sa ajungi in top, ce presiuni fizice si psihice enorme au de sustinut sportivii in ziua de azi, ce eforturi si sacrificii presupune performanta. Adevaratii suporteri se vad si cand echipa pierde, nu doar la victorie.
  • 0 (0 voturi)    
    cine transmite? (Luni, 29 septembrie 2014, 12:39)

    greezly [utilizator]

    Stie cineva ce televiziune transmite open-ul chinei?
    • 0 (0 voturi)    
      antena 3 (Luni, 29 septembrie 2014, 14:11)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui greezly

      zilnic, live coverage