Simona Halep a fost invinsa, marti dimineata, in turul doi la Wuhan de catre Garbine Muguruza in trei seturi 6-2, 2-6, 3-6.

Simona HalepFoto: wtatennis.com

Totul parea perfect pentru Simona in primul set: serviciul, deplasarea pe linia de fund si loviturile puternice. Inexplicabil insa, calitatea serviciului a scazut mult in setul secund, iar numarul erorilor nefortate a crescut. Jucatoarea noastra nu a reusit sa-si ridice prea mult nivelul jocului nici in setul decisiv, iar Muguruza reuseste supriza si se califica in turul trei al turneului de la Wuhan.

Halep se calificase direct in turul al doilea.

Garbine Muguruza a obtinut, luni, calificarea, dupa un meci de trei seturi cu Torro-Flor (tot din Spania), scor 4-6, 6-4, 6-4. Demn de mentionat este faptul ca Simona si Garbine nu s-au intalnit niciodata pana acum in circuitul WTA.

Turneul de la Wuhan este dotat cu premii totale in valoare de 2.440.070 de dolari.

LIVE TEXT

Setul III

Inca un break pentru Muguruza care se califica in turul 3

5-3 Muguruza care isi face lejer serviciul. Simona serveste pentru a ramane in meci

4-3 pentru Muguruza care reuseste break-ul si este la serviciu. Moment greu pentru Simona

3-3, desi Simona a lasat impresia ca poate reusi break-ul

3-2 pentru Halep care da semne ca revine la forma aratata in debutul jocului. Primul game castigat fara emotii de Simona dupa mai bine de o ora aproape

Simona reuseste rebreak-ul imediat si egaleaza, 2-2. Partida este aprig disputata, aprope fiecare game fiind impins dupa 40-40

Muguruza reuseste break-ul, 2-1, si situatia pare tot mai grea pentru Halep care a coborat mult nivelul jocului.

Muguruza isi castiga serviciu 1-1

Simona este la serviciu. 1-0 cu emotii

Setul II

Muguruza castiga clar al doilea set, 6-2. Simona a servit si a returnat slab

Comback Simona care recupereaza un break 2-5

4-0 pentru Muguruza. Simona a avut sansa de a recupera un break dar a irosit-o

Muguruza reuseste breakul chiar in debutul setului si conduce cu 2-0. Simona serveste slab acum si returneaza tot mai prost

• 87% dintre puncte au fost castigate de Simona pe primul serviciu. Procentul a scazut la 36% in setul secund

Setul 1

6-2 Jucatoarea noastra castiga relativ lejer primul setdupa 35 de minute. Primul serviciu, jocul de picioare si deplasarea pe fundul terenului au fost principalele arme ale Simonei in fata jucatoarei care a eliminat-o pe Serena Williams la Roland Garos.

4-2 si Simona este la serviciu

3-1 Muguruza isi castiga serviciul

3-0 Misiune indeplinita. Simona loveste castigator cu primul serviciu

2-0 Simona reuseste rapid breakul si serveste pentru 3-0