​Clasamentul WTA: Simona Halep se mentine pe locul doi in lume

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 8 septembrie 2014, 10:41 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Facebook
Simona Halep se afla pe locul doi in clasamentul WTA, conform clasamentului dat publicitatii in cursul zilei de luni. Sportiva din Romania are 6.160 de puncte, aflandu-se la 3.270 de puncte distanta de Serena Williams, liderul mondial.



Jucatoare din Romania in clasamentul WTA:

2 Simona Halep 6.160
54 Irina Begu 966 puncte
60 Monica Niculescu 900
83 Sorana Carstea 674
98 Alexandra Dulgheru 576
161 Andreea Mitu 348
170 Alexandra Cadanţu 329
250 Ana Bogdan 187
270 Cristina Dinu 163 etc.



Clasamentul WTA, primele zece pozitii:


1 Serena Williams (SUA) 9.430 puncte
2 Simona Halep (Romania) 6.160
3 Petra Kvitova (Cehia) 5.926
4 Maria Sharapova (Rusia) 5.575
5 Agnieszka Radwanska (Polonia) 5.380
6 Na Li (China) 5.270
7 Eugenie Bouchard (Canada) 4.545
8 Angelique Kerber (Germania) 4.400
9 Caroline Wozniacki (Danemarca) 4.305
10 Ana Ivanovic (Serbia) 3.855






















5613 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    pe locul 2.... (Luni, 8 septembrie 2014, 10:56)

    vio [anonim]

    Pentru cata vreme...ca nu prea mai face mare branza...o aparitie meteorica, nu cred ca va mai face mare senzatie, atata i-a fost....
    Parerea mea, din pacate.
    • 0 (6 voturi)    
      te-ai gasit tu sa dai cu pietre (Luni, 8 septembrie 2014, 11:18)

      dovlecel [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Citeste aici te rog
      http://www.contributors.ro/societatelife/mea-culpa-simona-halep/
  • +4 (6 voturi)    
    Mai vedem! (Luni, 8 septembrie 2014, 11:41)

    tenismenul [utilizator]

    Clasamentul nu este relevant, dupa parerea mea. Intr-un turneu conteaza foarte mult forma fizica de moment, usurinta de adaptare la conditiile acelui turneu. Sa speram ca Simona va face treaba buna la Turneul Campionilor. Succes Simona!
  • +1 (1 vot)    
    Diferenta uriasa (Luni, 8 septembrie 2014, 12:13)

    Bogdan_100 [utilizator]

    peste 50 % intre locul 1 si 2 apoi pluton comp[act cu punctaje foarte apropiate.
  • +2 (4 voturi)    
    să fim realiști (Luni, 8 septembrie 2014, 12:22)

    periscop [utilizator]

    Simona este a noastră, o iubim și o susținem pentru că e o luptătoare. Cât privește însă poziția a doua în clasamentul WTA, aceasta e conjuncturală. Când o va bate pe "Urlatova", ca să nu vorbim de Serena Williams, când va câștiga un turneu de Mare Slam, atunci da, o să fie cu adevărat printre învingătoare...
    • +1 (3 voturi)    
      . (Luni, 8 septembrie 2014, 17:18)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      asta cu „urlatova” e deja un clișeu răsuflat. în circuit sunt foarte multe jucătoare care „țipă”, și nimeni nu face un caz din asta. caz concret, azarenka. ne place să vorbim la modul peiorativ despre sharapova doar pentru că e o jucătoare mai valoroasă decât simona și doar pentru că destinul a făcut ca cele două să se întâlnească de mai multe ori până acum. nu țipetele au făcut-o pe simona să piardă, ci lipsa de valoare.
      • +1 (1 vot)    
        Fii serios, nu fan boy (Luni, 8 septembrie 2014, 21:03)

        Cosmin [anonim] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

        Draga Haralambie, lasa-ne tata cu Sharapova asta a ta, ca nu te poti uita ca la un meci de-al ei cu sonor! Zici ca e gestanta si naste la fiecare lovitura, asa urla. Serios, e dizgratios ce face fata asta. Si da, toate care fac la fel sunt in egala masura dizgratioase si lipsite de fair-play.

        Tenis-ul e un sport de maxima concentrare, nu degeaba e liniste mormantala in tribune in timpul schimburilor de mingi. Bine ca tace publicul, ca urla nebuna si te deconcentreaza total, nu-i problema :)