Numarul 1 mondial in tenisul feminin, americanca Serena Williams, a castigat al 18-lea titlu de Grand Slam din cariera, dupa ce a trecut, duminica, in finala la US Open de daneza Caroline Wozniacki, scor 6-3, 6-3, dupa o ora si 15 minute de joc, anunta Mediafax. Cu al 18-lea titlu de Grand Slam, Williams le egaleaza pe Chris Evert si Martina Navratilova, doar germanca Steffi Graf avand mai multe trofee de acest fel, 22.

Serena Williams are 63 de titluri WTA in palmares, dintre care sase castigate in 2014.

La Flushing Meadows, Williams, antrenata de francezul Patrick Mouratoglou, nu a pierdut niciun set in sapte meciuri.

Wozniacki, 24 de ani, a jucat a doua finala de Grand Slam, dupa cea pierduta in 2009 tot la US Open.