Croatul Marin Cilic l-a invins in trei seturi (6-3, 6-4, 6-4), sambata seara, in semifinalele US Open, pe Roger Federer, intr-o partida ce a durat aproximativ doua ore. Primul serviciu a fost arma imbatabila a croatului care l-a pus sub presiune pe Federer si nu i-a permis sa fie ofensiv.

Marin CilicFoto: atpworldtour

In debutul setului doi, elvetianul a reusit breakul si, impulsionat fantastic de public, a dat impresia ca poate reveni, dar Cilic a reusit rapid rebreakul si s-a instalat la conducerea setului.

Serviciul puternic si precis a croatului, loviturile bune si calmul l-au facut sa castige si setul trei fara a-i da vreo speranta elevetianului, care a fost mult mai nervos in acest meci decat il cunosc iubitorii tenisului.

A fost a 6-a partida dintre cei doi adversari, elvetianul castigandu-le pe precedentele 5.

Daca Cilic a castigat relativ usor, in 3 seturi, sfertul cu Berdych, Federer a jucat o partida maraton si foarte spectaculoasa in fata lui Gael Monfils pe care l-a invins cu 3-2 la seturi, marele campion parand sa nu mai fie proaspat din punct de vedere fizic azi.

Cilic se califica asadar in prima sa finala majora unde il va intalni pe Kei Nishikori, japonezul reusind surpriza in fata numarului 1 mondial, Novak Djokovic.​