VIDEO Imagini incredibile la US Open: Shuai Peng a parasit terenul in scaunul cu rotile, din cauza problemelor fizice

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 10:03 Sport | Tenis

Shuai Peng, in scaunul cu rotile
Foto: Facebook
Shuai Peng a fost nevoita sa abandoneze din cauza problemelor fizice in timpul semifinalei de la US Open cu Caroline Wozniacki. Dupa o ora si 50 de minute de joc, jucatoare din China a suferit puternice crampe musculare, fiind nevoita sa renunte. Peng a avut dureri groaznice si a parasit arena in scaunul cu rotile...

La scorul de 7-6(1), 4-3 pentru Caroline, Peng s-a simtit foarte rau si nu a mai putut sa stea in picioare din cauza problemelor fizice. A fost dusa pe brate in vestiare pentru a primi ingrijiri medicale, iar la revenirea pe arena centrala a mai disputat doar doua puncte. S-a prabusit din nou pe suprafata de joc, dupa ce a suferit un atac de insolatie.

Peng a fost pusa cu dificultate in scaunul de rotile, parasind cu lacrimi in ochi arena Arthur Ashe.

Vezi aici momentul in care Shuai Peng a avut probleme:


























7558 vizualizari

  • -14 (22 voturi)    
    așa zisul sport (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 10:20)

    Daniel-Octavian Niculescu [anonim]

    Greu să ai compasiune față de oameni care au făcut din sport o manie și o nebunie.

    Sportul pe stadion nu este sport, ci spectacolul grotesc al unor ambiții sterile și găunoase.

    Dar atâta timp cât se vor găsi fraieri care să se uite la ei mâncând mici/ pop-corn/ chipsuri și bând bere... "sportivii de televizor" își vor imagina chiar că reprezintă ceva.

    Dacă Leonardo da Vinci sau Einstein ar fi jucat birboncul pe un stadion nu ar mai fi ajuns umanitatea nicăieri...
    • +4 (8 voturi)    
      confunzi ceva (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 11:42)

      Mgbuntu Licurici [anonim] i-a raspuns lui Daniel-Octavian Niculescu

      Prima mea impresie a fost ca da, din cauza dopajului. Apoi m-am gandit, poate nu, se poate intampla si fara dopaj, daca sportivul depune un efort sustinut mai mare decat capacitatea ei. Prin proces anaerob (producere de energie in lipsa sau sub necesarul de oxigen pentrul respectivul proces metabolic) s-au acumlat produse intermediare, cum ar fi acidul lactic, plus hipertermia din cauza eforului fizic si radiatii solare, toate astea ducand la crampe musculare si incapacitatea de a mai coordona miscarile.

      Revenind la ceea ce am vrut sa spun, cred ca tenisul nu-i ca fotbalul sau boxul, nu prea cerd ca ai vazut tu in meci de tenis unde publicul se comporta astfel cum ai descris. Cum zicea cineva, iarna nu-i ca vara si nu confunda mere cu pere sau nuci cu gutui.
    • +4 (6 voturi)    
      Cu respect (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 13:05)

      OctavianTodirut [anonim] i-a raspuns lui Daniel-Octavian Niculescu

      Compari mere cu pere!

      Apreciez geniile dar asta nu inseamna ca trebuie sa hulesc sportul, din respect pentru geniile iubitoare de sport.

      Nu toti oamenii vad corpul doar un suport pentru creier, unii oameni prefera sa armonizeze mintea cu trupul si sa le duca la extrem.

      Daca oamenii nu s-ar fi miscat, migrat, alergat, nu erai azi aici. Pana la genii au existat niste oameni care faceau asta ca tu acum sa stai la caldurica, bine mersi. De aici, sportul a fost o evolutie fireasca, atat ca entertainment cat si ca forma de socializare si intretinerea unui corp sanatos, impingerea lui la extrem.

      Olimpiada e tot popcorn si seminte pentru tine? Singura ocazie cand vezi toate natiunile impreuna?
      Sau asta "nu se pune"?
    • +1 (3 voturi)    
      Joci tenis? Nu cred. (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 16:11)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Daniel-Octavian Niculescu

      Asa ca daca nu cunosti pasiunea pt acest sport, taci naibii din gura si lasa-i pe cei carora le place.
  • -15 (17 voturi)    
    alcoolul nu e bun în combinație cu soarele (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 10:48)

    visio [utilizator]

    oricum, scanul cu rotile e pentru cei care au deficiențe majore, nu pentru cei care caută simpatia publicului și a presei!
    • +4 (6 voturi)    
      daca nu stii, nu vorbi (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 12:23)

      VelociRaptor [anonim] i-a raspuns lui visio

      fata chiar juca foarte bine la US Open si se misca foarte bine. sincer imi pare rau ca i s-a intimplat accidentul asta. dar, asta e un accident. foarte rar se intimpla, chiar daca se joaca uneori ore in sir. mi se pare ca recordul este 11 ore si 5 minute la baieti
  • +3 (3 voturi)    
    Dureros (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 12:09)

    qazpl [anonim]

    Am văzut live... A suferit fizic cumplit, dar și psihic - prima ei SF la un Grand Slam, nu vroia să cedeze...
    Are probleme pe partea fizică, dacă-mi aduc bine aminte a mai pățit episoade similare la Australian Open anul ăsta și anul trecut tot la US Open.
    Păcat... Eu țineam cu Caro, dar Peng a avut un parcurs foarte frumos și chiar și în acest meci a jucat foarte bine.
  • +2 (2 voturi)    
    Rabdolioliza ? (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 12:26)

    Andrei [anonim]

    Poate fi rabdomioliza sau niste puncte trigger netratate ... vorbim de un efort predominant aerob intens si nu Anaerob... da insolatia ar fi putut ajuta...dar ea era in dureri si de aceea nu putea coordona durerile
  • +4 (4 voturi)    
    Adevarata..... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 12:55)

    tenismenul [utilizator]

    problema este conditia fizica deficitara. De ce Caroline nu a avut nimic? Si ea a jucat in aceleasi conditii ca si Peng. Daniel-Niculescu de mai sus cred ca n-a jucat niciodata tenis si vorbeste de pe margine.
    • +3 (3 voturi)    
      . (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 13:56)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui tenismenul

      Caroline s-a antrenat/se antreneaza si pentru maraton. Totusi era in miezul zilei, macar semifinalele ar putea sa le puna la niste ore umane din punct de vedere al temperaturii.
      E o competitie de tenis, nu de rezistenta fizica in conditii de canicula.
      Sper sa castige CW finala, Serena a defilat pana acum.
    • +1 (1 vot)    
      Chinezii se antreneaza haotic si extrem (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 16:14)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui tenismenul

      Ei cred ca "mind prevails over body", de aia nici nu voia sa iasa de pe teren, credea ca daca se concentreaza ii trece. Pe naiba.
      E binecunoscut sacrificiul sportivilor chineji pt a aduce onoare patriei si familiei.
      • +1 (1 vot)    
        Ai dreptate! (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 19:57)

        tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Multi sportivi chinezi sunt astfel sacrificati de dragul onoarei fata de patrie si popor.
  • -1 (1 vot)    
    cred că e vorba de dopaj... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 17:12)

    periscop [utilizator]

    ... dar nu unul grosolan, "chimic", ci unul mai subtil, "bio"...