Jucatoarea rusa Maria Sharapova, locul 6 WTA, ar dori ca interventiile medicale in timpul partidelor de tenis sa se faca pe bani, pentru a se face astfel diferenta intre sportivele care mimeaza accidentari si cele care au nevoie de un astfel de time-out, potrivit Mediafax.

Intrebata de un jurnalist ce ar schimba in tenis daca ar putea, ea a raspuns: "As face ca interventiile medicale sa fie platite. Cred ca am vedea astfel cine are nevoie si cine nu. Daca s-ar plati 2.500 de dolari sau ceva asemanator pentru o interventie, ar fi distractiv, cred".

De multe ori, jucatorii/jucatoarele care apeleaza la interventia medicului sau a fizioterapeutului in timpul unei partide o fac pentru a rupe ritmul unei intalniri si/sau pentru a-si regasi cadenta.

Recent, in semifinalele turneului de la Cincinnati, Sharapova s-a confruntat cu o astfel de situatie, in partida pierduta in fata jucatoarei sarbe Ana Ivanovici (scor 2-6, 7-5, 5-7). Dupa ce a pierdut al doilea set, Ivanovici a cerut interventia medicului turneului, acuzand ameteli.

Totusi, rusoiaca nu a dorit sa faca referire la acel meci. "Acea situatie nu m-a deranjat, am reactionat intotdeauna pozitiv dupa o "pauza" medicala, nu-mi amintesc sa fi suferit sau sa ma fi simtit victima", a adaugat fosta numarul 1 mondial, castigatoare in acest an a turneului de la Roland Garros dupa o finala cu Simona Halep.