VIDEO Simona Halep: Am invatat ca trebuie sa lupt pana la ultima minge/ Este un pic de presiune, toata lumea imi spune ca pot castiga titlul, dar fiecare meci e dur

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 26 august 2014, 9:56 Sport | Tenis

Simona Halep, conferinta de presa la US Open
Foto: Captura video
Simona Halep a declarat, luni, la conferinta de presa de dupa meciul din primul tur de la US Open, ca a avut emotii impotriva jucatoarei care a reusit sa ii ia primul set, Danielle Rose Collins, ca simte presiunea pozitiei secunde in clasamentul mondial, insa ca a invatat ca trebuie sa lupte pana la ultima minge si sa castige partida chiar daca a pierdut primul set.

 "A fost un meci dificil, am inceput un pic nervoasa, cu emotiile care sunt mereu in primul tur la un turneu, ea a jucat foarte bine, este tanara, motivata, vine de la colegiu si n-a avut nimic de pierdut. Am incercat sa fac tot ce pot pe teren si de aceea probabil l-am si castigat. Am invatat ca trebuie sa lupt pana la ultima minge si sa am incredere ca pot castiga meciul chiar daca am pierdut primul set", a declarat Halep, care a spus ca nici nu stia cum arata adversara ei, deoarece a vazut-o prima oara pe teren.

Simona Halep a afirmat ca a simtit o oarecare presiune la acest meci: "Nu e usor sa fii locul doi in lume si sa vii la un turneu de Grand Slam ca favorita a doua, toata lumea imi spune ca am sanse sa castig acest titlu, dar sunt inca departe si trebuie sa acord atentie fiecarui meci in parte", citeaza Mediafax.

Intrebata daca a intrat in panica vreun moment si daca s-a gandit ca ar putea pierde, ea a raspuns: "Nu am intrat in panica, doar ca la ultimul ghem al primului set am dorit sa arunc mingea in afara terenului pentru ca mi s-a parut ca e incredibil de dificil pentru mine, dupa care am mers la toaleta si mi-am zis nu am nimic de pierdut si am jucat bine".

Ce spune Simona despre viitoarea adversara, Jana Cepelova: "O stiu, a avut un an bun, am vazut-o cand a castigat finala la Charleston, va fi un meci dificil de asemenea, intentionez sa ma pregatesc pentru acest meci la fel de bine si sa-l castig."

Vezi aici inregistrarea conferintei de presa a Simonei Halep.

Danielle Rose Collins a afirmat ca meciul cu Simona Halep a reprezentat o experienta incredibila: "A fost o experienta incredibila, ea este o jucatoare extraordinara, cu multe victorii la activ m-am bucurat de aceasta experienta, dar ea este peste nivelul meu."

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie nr. 2, a avut nevoie, luni, de un set decisiv pentru a o invinge, cu scorul de 6-7 (2), 6-1, 6-2, pe jucatoarea americana Danielle Rose Collins, fara loc WTA, dar fosta ocupanta a pozitiei 553 in 2012, in primul tur al US Open, ultimul Grand Slam al anului.

Halep va evolua in turul 2 in premiera impotriva sportivei Jana Cepelova (Slovacia), locul 65 WTA, care a invins-o, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-1, pe Maria-Teresa Torro-Flor (Spania), locul 62 WTA.

Calificarea in turul doi la US Open este recompensata cu 60.420 de dolari si 70 de puncte WTA.
























6252 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Hai Simona tin-te bine! Toata tara e cu tine! (Marţi, 26 august 2014, 10:02)

    Matrafirefox [utilizator]

    Te iubim!
    • 0 (14 voturi)    
      poate mai putin eu. Ma omoara cu serviciul ei (Marţi, 26 august 2014, 10:20)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      deja meciurile ei devin interzise persoanelor mai sufletiste.
  • +3 (9 voturi)    
    Inteligența provoacă emoții, (Marţi, 26 august 2014, 10:19)

    Con_stan_tin [utilizator]

    proștii n-au asemenea probleme. Simona trebuie să învețe să se folosească de emoții, pentru că dacă reușește să treacă peste faza când o copleșesc, emoțiile au efectul unui drog, potențează jocul exponențial.
  • 0 (12 voturi)    
    Simona (Marţi, 26 august 2014, 10:29)

    ploiesteanu [utilizator]

    Nu îți mai recunosc jocul cu care îți plimbai adversara. Joci banal, ca orice jucătoare la nivelul 20 - 50. Antrenorul e de vină ? Revino-ți. Acum inaintezi in turnee din inerția locului 2 mondial care inseamnă jucătoare mai slab cotate în primele tururi. Cu jocul ăsta nu treci de turul 4. Să sperăm că-ți revi și reiei jocul spectaculos și eficient cu care ne-ai obișnuit.
    Mult succes !
    • +8 (10 voturi)    
      :) (Marţi, 26 august 2014, 10:50)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      nu cred ca joaca deloc banal.
      la nivelul la care a a ajuns ea, trebuie sa ai o minte de fier și sa fii extrem de tare din punct de vedere psihologic ( restul se presupune ca le au și celelalte).

      mai pune un i la revi.
    • +4 (8 voturi)    
      Banal (Marţi, 26 august 2014, 11:35)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      ai zis: "jocul cu care ne-ai obisnuit". De parca ar avea contract cu suporterii sa le furnizeze mereu momente de spectaculozitate.
      Ambitia si tenacitatea sunt strict ale ei, noi ceilalti chibitam de pe margine, cu popcornu' in brate.
    • +1 (1 vot)    
      asa e! (Marţi, 26 august 2014, 14:10)

      misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      cand Tiriac a facut afirmatia ca Simona nu este de locul pe care se afla, l-am bombanit..
      am crezut ca este invidios si vrea sa descurajeze copilul..
      dupa evolutiile ei, am inteles ca Tiriac avea dreptate..poate sa joace si sa fie intre primele clasate, doar daca munceste mai mult de atat si daca se concentreaza pe joc...
      cativa utilizatori s-au suparat cand am scris la articolul postat dinaintea meciului, ca lozinca ei trebuie sa fie Concentrare si sa joace tenis profesionist ca sa nu cada in penibil.. mi-au scris ca penibil e comentariul meu..
      acum nu stiu.. mai pot zice ceva?
      cum sa bati greu si sa faci multe intr-un meci cu o jucatoare care nu a castigat mai mult de 4000 de dolari din tenis si care nu era clasata pe vreun loc in WTA?
      Ne dorim foarte mult sa reuseasca sa isi pastreze locul 2!
      Sa ii ajute Dumnezeu!
  • -6 (14 voturi)    
    Singura întrebare este ... (Marţi, 26 august 2014, 10:50)

    LianBerthold [anonim]

    ... în ce tur va fi eliminată. Din păcate.
  • +2 (8 voturi)    
    Lada multa strica (Marţi, 26 august 2014, 11:07)

    MártonGábora [anonim]

    Cum trece timpul intra tot mai mult sub influenta politicului etc,in loc sa fie o PROFESIONISTA adevarata.Laudele multe o sa-i produca multe rezultate negative.