WTA New Haven: Simona Halep, eliminata in turul doi de Magdalena Rybarikova

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 august 2014, 6:21 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Simona Halep a pierdut in aceasta dimineata, 2-6, 6-4, 3-6, in fata jucatoarei slovace Magdalena Rybarikova, locul 68 WTA, in turul doi al turneului de la New Haven.

Meciul a durat aproape doua ore. Romanca va primi 55 de puncte si 9.700 de dolari pentru atingerea turului doi, unde era calificata direct.

Halep era favorita nr. 1 la acest turneu, dupa ce anul trecut a cistigat turneul de la New Haven, dotat cu premii de 710.000 dolari.

Totusi, in urma acestei infrangeri, Simona Halep nu este in pericol sa piarda locul 2 in clasamentul WTA in aceasta saptamana, scrie Mediafax. Urmatoarea ei competitie este US Open, ultimul Grand Slam al anului, care va incepe luni.




















11528 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Munca asidua, fara intrerupere asigura succesul! (Miercuri, 20 august 2014, 6:50)

    hotnewsfil [utilizator]

    Asa este in tenis, in orice sport, in orice intrprindere umana : munca asidua trebue sa aiba pauze cat mai mici, numai cele strict necesare medical, sa nu-i lipseasca performerului, in cazul tenisului : 'Jocul in picioare', sa nu-i fie dezactivate, nici macar cu un miligram, instinctele si mintea, mecanismele care functioneaza fara voia posesorului acestora -cele care asigura succesul, asa cum este in cazul marilor castigatori, din orice domeniu.
    • +4 (4 voturi)    
      este exact pe dos (Miercuri, 20 august 2014, 9:37)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      numai ce a eliminat-o Sharapova in celalalt turneu, ca a si fugit repede la New Haven.
      iar rezultatul se vede !
  • +5 (9 voturi)    
    Revino-ti,Simona ! (Miercuri, 20 august 2014, 7:03)

    gica43 [utilizator]

    Ar fi pacat ca Simona sa fie doar un....meteorit.Daca va continua asa,pierderea locurilor din clasamentul WTA va continua si mai rapid.Totusi,sper sa ma insel !! Oricum,trebuie sa-si schimbe radical stilul de joc.
  • -1 (5 voturi)    
    Cica (Miercuri, 20 august 2014, 7:30)

    Taras Bulba [utilizator]

    Cica Simona ar fi pierdut vreo 2 game-uri pe serviciul ei (IN DECISIV!!!) dupa ce a condus cu 40-0! As vrea sa cred ca nu crede cu intentie aceste meciuri de dinainte de turneele majore, asa cum ne-a obisnuit anul acesta!
  • +2 (6 voturi)    
    Hai Simona! (Miercuri, 20 august 2014, 7:55)

    Sani [utilizator]

    Capul sus!
    Poti sa-ti revii!
  • +2 (4 voturi)    
    bine ar fi... (Miercuri, 20 august 2014, 9:03)

    periscop [utilizator]

    ca aceste turnee americane, "mai mici", să fie doar unele de "încălzire" pentru Simona, înainte de adevărata încercare: U.S. Open
    • +1 (1 vot)    
      asa soer si eu (Miercuri, 20 august 2014, 11:48)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      avand in minte parcursul dinaintea Wimbledon-ului. Dar, who knows?
  • +1 (5 voturi)    
    Cred ca a pierdut sansa de a fi no1 WTA (Miercuri, 20 august 2014, 9:48)

    mnicku [utilizator]

    in acest an si cred ca nu constientizeaza. Pacat
    N-am inteles-o ; o luna pauza, 3 meciuri jucate si acum turul 1 out . Serena nu mai e jucatoarea din trecut dar vine Saharapova dornica sa redevina no1 si altele din spate . De fapta lupta mare este de a deveni locul 1 WTA.

    Au mai fost jucatoare care au stat pe locul 2 mult timp - gen Radwanska - dar n-au ajuns pe locul 1 . In tenis n-ai multe ocazii sa cistigi iar daca nu stii sa profiti la momentul oprtun si de conjunctura favorabila sansa se duce. Are acum sansa sa ajunga la US Open pina finala fiind cap de serie 2

    Din pacate gresivitatea Simonei din joc dispare de la meci la meci, nu mai are acceasi tactica agresiva concentarea la fel si nu mai e aceeasi jucatoare de anul trecut . Ceva sa schimbat si nu in pozitiv

    Pacat insa poate ca-si revine .
    • +4 (4 voturi)    
      stiu si eu? (Miercuri, 20 august 2014, 11:52)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Ma intreb, fara a fi expert: la ce i-ar folosi sa fie No 1?

      Sunt de acord cu tine ca ceva s-a schimbat in rau fata de anul trecut, dar numai partial. Una peste alta, hai sa fim seriosi: QF Australia, finala RG, SF Wimbledon, nu e un bilant chiar asa slab.

      Sigur, in toate cazurile a profitat de culoare favorabile, dar asta este exact ce spuneai si tu: a profitat (la maxim?) de conjunctura.

      In final, o ultima remarca: joaca si munceste pe si pentru banii ei. De ce trebuie sa ne facem noi griji? (Asta, ca sa ma exprim civilizat, hehehe).
  • -6 (6 voturi)    
    SH (Miercuri, 20 august 2014, 10:13)

    kronk [utilizator]

    Stima noastra si mindria este Halep-Romania
  • -5 (7 voturi)    
    numai ca... (Miercuri, 20 august 2014, 11:15)

    egroeg5 [utilizator]

    Simona,de mai bine de un an, mai mult rateaza decat sa castige. Nu m-ar bucura deloc ca bunicii sa povesteasca nepotilor ca a fost odata o speranta numita Simona...asa cum stau lucrurile acum,pare ca rezultatele bune al Simonei din trecut s-au datorat mai mult conjuncturii.
  • +1 (3 voturi)    
    Simona (Miercuri, 20 august 2014, 12:31)

    misa2002_2006 [utilizator]

    Simona,
    ai intrat cam nepregatita in aceste concursuri..
    noi te sustinem, dar daca nu faci efort, nu ai cum sa razbati..
    nu trebuie sa ti se urce la cap ca esti clasata in primele locuri, nu trebuie sa cazi asa de urat..
    arata-ne ca sustinerea noastra nu este zadarnica.. esti o speranta, nu ne dezamagi..
    mult succes!
  • +1 (1 vot)    
    Meciuri (Miercuri, 20 august 2014, 13:43)

    EW [utilizator]

    Am urmarit partida cu Sharapova. In primul set, comentatorii (englezi) o laudau pentru cum se misca pe teren. Tot ei au spus ca Sharapova isi alegea turneele la care sa participe, pentru a nu fi obosita. La pauza dupa primul set a venit antrenorul si i-a spus ca joaca bine si doar trebuie sa fie putin mai agresiva. Comentatorii se intrebau reciproc "ce poti spune ca antrenor unei jucatoare care are o evolutie atat de buna?" Pacat ca evolutia din celalalte seturi a fost slaba (poate si din cauza ca Sharapova a inceput sa joace mai bine).

    Nu am vazut meciul acesta, probabil ca Simona a participat doar pentru ca l-a castigat anul trecut, dar cred ar fi trebuit sa faca pauza inainte de US Open, sa se mentina in forma si eventual sa-si antreneze prima serva.
    Daca reuseste doua seturi sa se miste cum s-a miscat in primul set cu Sharapova, poate sa bata orice jucatoare. Daca ii mai intra si prima serva, puternic, atunci efortul depus pentru castigarea unei partide ar fi mai mic.

    Pacat ca meciurile sunt la o ora atat de tarzie, dar astept cu interes evolutia la US Open. Presimt ca o sa stau iar pana dimineata sa vad meciurile ei :))