Simona Halep, pe Facebook: Maria Sharapova a fost mai buna. Am invatat multe din aceasta infrangere

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 17 august 2014, 10:20 Sport | Tenis

Simona Halep la Cincinnati
Foto: Facebook
​Simona Halep scrie pe pagina sa oficiala de Facebook un mesaj in care o felicita pe adversara sa din sferturile de finala a turneului de la Cincinnati, spunand ca a invatat multe din infrangerea "greu de digerat".

"O felicit pe Maria Sharapova, a fost mai bună. Am învățat multe lucruri din această înfrângere și sper să progresez cât mai repede la aceste aspecte. A fost o înfrângere greu de digerat, iar mi-a scăpat meciul, dar... așa-i în tenis!

Merg înainte!! Au fost foarte mulți români în tribună și sunt sigură că și din fața televizoarelor, din România, m-au urmărit mulți. Vreau să vă mulțumesc tuturor pentru susținere!" - Simona Halep.
























6175 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    La fel a zis și după (Duminică, 17 august 2014, 10:54)

    Con_stan_tin [utilizator]

    înfrângerea din finala de la Madrid. Trebuie să schimbi placa, și-n joc și-n declarații, asta trebuie să înveți.
  • +9 (11 voturi)    
    Simona (Duminică, 17 august 2014, 11:28)

    Fitter [utilizator]

    nu a stiut cum sa joace setul 2 cand Sarapova a pierdut un game , fiind la serviciu, cu 4 greseli personale ( o dubla greseala la serviciu si 3 mingi in fileu!) De obicei Sarapova clacheaza psihic cand face multe greseli (a recunoscut si ea ) si atunci trebuie atacata. Cred ca Simona s-a "speriat' pur si simplu de sansa ei si s-a precipitat , facand la randul ei greseli.
    • +3 (5 voturi)    
      Asta are nu nume !!!!! (Duminică, 17 august 2014, 12:55)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Fitter

      "Teama de victorie"....... e si asta o etapa !!:)
    • +2 (2 voturi)    
      Imbuntatire joc (Duminică, 17 august 2014, 19:35)

      michael22 [utilizator] i-a raspuns lui Fitter

      Simona are nevoie de cateva imbunatatiri ale jocului precum:
      1. sa aiba un prim serviciu mai bun. Chiar daca statura nu-i permite servicii puternice, este de preferat ca primul serviciu sa fie cat mai bine plasat;
      2. greseste pe lovitura de forehand in miscare;
      3. este necesar sa varieze jocul cu lovituri de slice la fileu. A incercat in meciul cu Sarapova doar o data si am observat ca mingea a sarit sus.
  • +9 (15 voturi)    
    Sa speram-ai sa vedem- ca ai invatat ! (Duminică, 17 august 2014, 11:49)

    gica43 [utilizator]

    De fapt.ar fi chiar perfect sa adoptezi stilul de joc al Sarapovei,mai putin...strigatele de lupta si tactica lipsita de fair-play a trasului de timp ! Sarapova este una dinte putinele jucatoare de top care vrea sa faca punct cu fiecare minge si nu doar sa o trimita peste fileu.
    • -2 (8 voturi)    
      strigate "de lupta" ? (Duminică, 17 august 2014, 13:55)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      "lupta" in pat poate...
  • +8 (14 voturi)    
    Superb ... (Duminică, 17 august 2014, 11:59)

    SHEAPA [utilizator]

    Pe langa o vointa extraordinara si un joc excelent, Simona are exact ceea ce-i trebuie unui sportiv pentru a ajunge un MARE sportiv: umilinta, lipsa atitudinii superioare prostesti si o stabilitate psihica de invidiat.

    BRAVO.

    Suntem foarte multi cei care avem enorm de invatat de la ea.
  • -2 (6 voturi)    
    Greu cu invatatul asta... (Duminică, 17 august 2014, 12:08)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    ma intreb de cate infrangeri va fi nevoie sa invete ceva?
  • +4 (4 voturi)    
    La fel a zis si data trecuta... (Duminică, 17 august 2014, 12:37)

    dchicu [utilizator]

    Cred ca o sperie locul 2. La ultimele infrangeri a spus acelasi lucru "sa fiu mai agresiva", dar ramane pasiva. Cum zicea si Nastase - ii mai trebuie putin timp sa se coaca...
  • +5 (9 voturi)    
    E prea mare rusoaica (Duminică, 17 august 2014, 13:30)

    batmanss [utilizator]

    Ca sa câștige , Simona trebuie sa faca un joc perfect. Normal ca rusoaica a fost superioară , întotdeauna a fost pt ca practic Simona nu a învins-o niciodata. Cum poate câștiga un pitic contra unui urias ? Sa-i descopere punctele slabe si acolo s-o atace ! Oricum te apreciem Simona , esti ambasadoarea României in lume , mulțumim pt tot ceea ce faci si nu te lasa , intr-o zi ai sa o învingi pe gorila asta blonda ...
  • +3 (7 voturi)    
    și din fața televizoarelor m-au urmărit... (Duminică, 17 august 2014, 13:47)

    jas [utilizator]

    Nu stiu cat de multi, la ora aia, dar in primul rand se impune cuvantul 'ecran'. Eu de pilda nu mai folosesc televizorul de mult si am urmarit meciul pe net. In rest, bravo Simona, pana la urma o s-o bati si pe asta (si pe Serena daca mai joaca un an sau doi).
  • +5 (5 voturi)    
    Vs veni si timpul tau (Duminică, 17 august 2014, 13:53)

    obvious [utilizator]

    E timpul Simona sa-ti perfectionezi serviciul. Daca n-o faci o sa fii Socrate de cate o sa tot "inveti" din infrangeri.
  • +5 (5 voturi)    
    invatatura (Duminică, 17 august 2014, 14:10)

    ete fleosc [utilizator]

    ca multi altii si eu ma bucur de realizarile ei,dar evreii au o vorba <cine invata prea mult nu are timp sa castige bani>.invata dar fi si rea ,fi a dracului in teren.vorbeam cu un antrenor de handbal si imi spunea ca sportivii nostri nu stiu sa apeleze la un psiholog.dupa ce ai pierdut 5 meciuri in fata aceleeasi jucatoare inseamna ca ai o problema.de ce?.pentru-ca ai batut jucatoare ce o batusera pe respectiva.lasa atata respect pentru adversarele din teren si rupele.ai creier ,ai forta
    • 0 (2 voturi)    
      sper ca ai castigat o multime de bani... (Luni, 18 august 2014, 18:37)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui ete fleosc

      ca se vede treaba ca nu te-ai obosit cu invatatul prea tare: "...fi si rea, fi a dracului..., aceleeasi, rupele...".
      Apropo, proverbul nu era despre invatat, ci despre muncit. Muncit fara cap, adica fara invatat.
  • +5 (11 voturi)    
    Se arata unii pe acest forum . . . (Duminică, 17 august 2014, 14:55)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . indignati de faptul ca aceasta fata a pierdut un meci in fata unei jucatoare mai buna la momentul respectiv, de parca Simona le-ar datora ceva. Nu va e datoare fratilor cu nimic, ea este jucatoare de tenis, sport in care mai si pierzi, dovada cea mai buna e ca Sarapova a pierdut in fata lui Ivanovici care de obicei nu prea sulfa in fata Simonei. Asa e in tenis. Asa este in orice sport ai zile mau bune, ai zile mai rele. Important e sa participi.Asa ca abtineti-va de la critici si de la a da sfaturi!
    • +2 (2 voturi)    
      Interesanta perceptie (Duminică, 17 august 2014, 19:27)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Avand in vedere ca scorul dintre Halep si Ivanovic e 2-2, e interesant ca tie ti se pare ca Ivanovic nu prea sufla in fata Simonei.
      Se pare ca cei mai multi dintre voi credeti ca tenisul a inceput odata cu Halep.
  • 0 (6 voturi)    
    ? (Duminică, 17 august 2014, 15:20)

    I [utilizator]

    ce e mai? nu mai sunteti mandri ca sunteti romani? :))
  • +2 (2 voturi)    
    Ana Ivanovic poate sa-i dea lectii (Duminică, 17 august 2014, 19:08)

    Wanheda [utilizator]

    cum se bate o Sharapova; trebuie ceva mai mult decat poc poc stanga dreapta, poc, poc, poc.
    Fara un joc complet, nu se poate.
  • -1 (5 voturi)    
    Halep e un fel de Bute (Duminică, 17 august 2014, 22:15)

    CICEROnescu [utilizator]

    Puncte doar cu necunoscute. Cand da de o adevara profesionista, pierde. Bravo Bute !
    • +2 (2 voturi)    
      Diferente (Duminică, 17 august 2014, 23:10)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      Diferenta e ca Halep mai are multi ani de top20, bute not so much...
  • +1 (1 vot)    
    SH (Duminică, 17 august 2014, 23:03)

    kronk [utilizator]

    Pe linga faptul ca e frumoasa,Ana mai stie si tenis.E o placere sa o vezi.Si pe deasupra mai si gindeste.Bravo
  • -2 (2 voturi)    
    intreb si eu: (Duminică, 17 august 2014, 23:43)

    baimarean [utilizator]

    De ce TREBUIE neaparat s-o bata pe Sharapova?
    Simona JOACA,...II PLACE TENISUL (dovada ca nu e ahtiata dupa banii din reclame--chiat ca e si aici defavorizata).
    Cin esi de ce a zis ca TREBUIE sa ajunga un "star"?