​VIDEO Simona Halep, dupa meciul cu Sarapova: Data viitoare vreau sa fiu mult mai agresiva

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 august 2014, 14:48 Sport | Tenis

Simona Halep
Simona Halep a fost invinsa vineri in sferturile de finala ale turneului WTA de la Cincinnati de Maria Sarapova, pentru a cincea oara din tot atatea intalniri. Ea a declarat dupa meci ca data viitoare isi doreste sa fie mai agresiva.

"Pentru data viitoare imi doresc sa fiu mult mai agresiva", a declarat Halep, dupa meciul cu Sarapova, conform site-ului oficial al turneului de la Cincinnati, citeaza Mediafax.

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, a fost invinsa, sambata, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-4, de rusoaica Maria Sarapova, locul 6 WTA si cap de serie numarul 5, in sferturile de finala ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati.

Aceasta a fost cea de-a cincea infrangere suferita de Halep in fata Mariei Sarapova, din tot atatea partide disputate.

Prima intalnire dintre cele doua sportive a avut loc in turul doi al turneului de la Indian Wells din 2012, Sarapova castigand cu scorul de 6-3, 6-4. In acelasi an, dar in primul tur de la Beijing, Sarapova s-a impus cu scorul de 7-5, 7-5. In primavara acestui an, Maria Sarapova a castigat finala turneului de la Madrid, scorul fiind 1-6, 6-2, 6-3, iar apoi s-a impus in finala la Roland Garros, scor 6-4, 6-7 (5), 6-4.

Calificarea in sferturile de finala este recompensata la turneul de la Cincinnati cu un premiu de 64.170 de dolari si cu 190 de puncte WTA.

La editia trecuta, Halep, locul 25 WTA atunci, a atins tot faza sferturilor de finala, fiind eliminata de Serena Williams, cu scorul de 6-0, 6-4. Sportiva din Constanta avea de aparat 225 de puncte la turneul american.

Simona Halep va participa saptamana viitoare la turneul Premier de la New Haven, unde este detinatoarea trofeului.

5808 vizualizari

• +8 (14 voturi)
    Mda (Sâmbătă, 16 august 2014, 15:11)

Taras Bulba [utilizator]

Ma interb, trebuie sa piarda de 10 ori impotriva Sharapovei pentru a se trezi la realitate?!

Nu poti castiga impotriva jucatoarelor de top daca astepti greseala lor. Nu poti castiga daca ai un joc defensiv! Trebuie sa risti si sa faci puncte castigatoare, nu sa iei game-uri pe grelesile nefortate ale adversarei!

Wake up Halep, esti prea blanda!
    • -1 (3 voturi)
      ma... (Sâmbătă, 16 august 2014, 20:19)

FlorianDanut [anonim] i-a raspuns lui Taras Bulba

fecior ,tu de cate ori ai dat cu racheta de tenis intr-o minge de tenis? dupa cum comentezi nu prea ai dat! meciul l-ai vazut?tu numesti jucatoare de top ,pe care?la ce realitate sa se trezeasca ,ma baiatule -destept?
      • -1 (1 vot)
        cand pierzi de fiecare data cu Sarapova (Duminică, 17 august 2014, 11:44)

kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui FlorianDanut

deja....
  • +11 (13 voturi)
    Data viitoare nu te mai certa cu arbitrul (Sâmbătă, 16 august 2014, 15:17)

mnicku [utilizator]

de scaun si nu te mai relaxa in meci mai ales cind conduci cu 2-0 in set . Poate rezolvi si problema cu serviciul .

La Madrid si RL te-ai certat cu arbitrul exact cind nu trebuia in momente cheie, ti-ai pierdut concentrarea, ai pierdut punctul contestat, punctul urmator si implicit meciul .

Succes la New Haven
      Ei (Sâmbătă, 16 august 2014, 19:46)

muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

Tu nu auzi ca problema nu e la Simona noastra, problema e la arbitri, la strigatele Sharapovei, la trasul de timp al rusoaicei, la vremea nefavorabila, la publicul neprietenos?
      Peste vreo 5 ani Sharapova va avea 32 ani, asa ca alta va fi situatia atunci.
  • +2 (4 voturi)
    De ce... (Sâmbătă, 16 august 2014, 16:42)

Atcika [utilizator]

De ce nu ai fost acum mai agresiva, Simona draga?
  • +2 (8 voturi)
    SH (Sâmbătă, 16 august 2014, 16:49)

kronk [utilizator]

Cind stai in fundul terenului si dai stinga-dreapta la tacaneala,asteptind greseala adversarului nu poti cistiga cu Sharapova.Serviciu slab,joc la fileu nul,slice nul,nervi slabi etc.Din pacate asta-i nivelul.
  • +2 (6 voturi)
    Nu ar fi rau si un pic de ..fair-play ! (Sâmbătă, 16 august 2014, 19:48)

gica43 [utilizator]

Dar pana acum cine te-a oprit sa fii mai agresiva ? Mie mi se pare evident faptul ca,in acest moment Sarapova este mai buna decat Simona.De ce nu putem accepta aceasta ???
    Mda...... (Sâmbătă, 16 august 2014, 20:06)

polonyca [utilizator]

Eu zic sa inveti sa iti iei Victoria !!!! Daca ai fi castigat , Sarapova ar fi muscat din tine !!!!!! Asta e cea ce tre sa inveti tu..... , sa musti din ea !!!!! Altfel, Victoria ta ....e poveste lunga !!:) Toata stima...:)
    Simona noastra (Duminică, 17 august 2014, 9:21)

dana_s [utilizator]

... are prea mult bun simt.
    Sa joci mai agresiv ar inseamna, in raport cu Sharapova, sa o 'destabilizezi' emotional. Sa-i intorci spatele, sa te uiti dupa avioane, sa bati mingea aiurea, ca vad ca arbitrul nu sanctioneaza o astfel de atitudine 'de joc'.
    O pregatire psihologica mai atenta, o doza de detasare mai accentuata, fara complexe, de nici un fel.