Simona Halep s-a calificat pentru al doilea an consecutiv in sferturile turneului Premier 5 de la Cincinnati, dupa ce a invins-o pe Lucie Safarova (Cehia, locul 17 WTA si cap de serie numarul 16). A fost 6-4, 7-5 pentru Simona, dupa o partida care a durat o ora si 29 de minute.

Simona Halep va primi pentru performanta de pana acum 64.170 de dolari si 190 de puncte WTA.

In urmatorul meci, Halep o va intalni pe Maria Sarapova (N. 5) care a dispus cu 6-4, 7-6 (2) de compatrioata sa Anastasia Pavliucenkova.

Simona Halep a pierdut toate cele patru confruntari cu Sarapova (27 ani, 6 WTA), doua in 2012, in turul III la Indian Wells, cu 6-3, 6-4, si in primul tur la Beijing, cu 7-5, 7-5, si doua anul acesta, in finalele de la Madrid, cu 1-6, 6-2, 6-3, si Roland Garros, cu 6-4, 6-7 (5), 6-4.

Desfasurarea Live Text a partidei dintre Halep si Safarova:

Dupa ce a ratat doua mingi de meci si a salvat una de break, Halep a inchis setul si meciul (7-5). Partida a durat o ora si 29 de minute.

Halep arata o forma incredibila in aceasta parte a setului: o alearga pe Lucie dintr-un colt in altul, forehandul si backhandul functioneaza aproape de perfectiune. Break Simona, tabela arata 6-5 in favoarea sa

Simona a aratat multa rautate in acest game, unul castigat la zero, de-o maniera categorica (forehandul a fost magnific). Tabela arata acum 5-5

Safarova si-a fructificat serviciul, pe fondul unui joc usor neinspirat al Simonei (5-4 pentru Lucie)

Lucie loveste decisiv, cu multa putere, in timp ce Simonei nu i-a intrat nimic in acest game (nici dreapta, nici serviciul). Scorul a devenit 4-4. Dupa ce reuseste break-ul, Simona devine vulnerabila in urmatorul game

Safarova are o cadere in joc, greseste usor cu forehandul, iar Simona castiga jocul la zero. Halep conduce cu 4-3 si urmeaza sa serveasca

Simona a inceput jocul cu o dubla greseala, iar apoi a urmat o greseala pe backhand. Safarova a ratat o minge de break, iar Halep a revenit cu multa inteligenta si s-a impus in acest joc (3-3)

Din pacate, Simona a gresit mingi relativ usoare cu dreapta, iar punctele s-au strans in dreptul adversarei. Safarova a trecut in avantaj, scor 3-2. Ingrijorator este faptul ca Simona a parut usor deconectata in acest game

Lucie a avut un punct fantastic, in care a trimis superb in coltul terenului, cu o dreapta inside in. Scorul a devenit 15-40, dupa ce Simona a facut o dubla greseala. Safarova a bifat rebreak-ul, tabela arata 2-2

Safarova s-a precipitat pe primul serviciu, iar Simona a profitat din plin. Jocul a fost castigat la zero, a fost primul break al setului doi (2-1 pentru Halep). Simona a deplasat-o pe Safarova pe tot terenul, iar sportiva din Cehia a gresit pana la urma

Cu toate ca a fost castigat la 15, game-ul in care a servit Simona a fost unul dificil, jucatoaea din Cehia punand multa forta in lovitura de forehand (1-1)

Setul al doilea a inceput cu Simona la primire si cu o dubla greseala a sportivei din Cehia. Halep a avut 40-15, dar Safarova a revenit in special gratie serviciului (1-0 pentru Safaraova)

Simona a avut primele emotii pe propriul serviciu, dupa ce a facut inca o dubla greseala. A urmat insa un as, iar setul a fost inchis pana la urma, scor 6-4

Safarova pune multa presiune cu forehandul, iar Simona returneaza cu greutate. Lucie profita de avantajul serviciului si se apropie din nou la un singur game distanta (5-4)

Halep conduce punctele, insa Lucie returneaza din aproape orice pozitie. Din pacate, Simona pierde doua schimburi din cauza unor greseli nefortate. Simona reuseste doi asi, iar un game complicat s-a terminat fericit (5-3)

Simona a avut o minge de break care a fost insa ratata cu o lovitura de backhand. Lucie a revenit, a servit puternic, iar jocul a fost castigat cu multe emotii (4-3 pentru Halep). Jucatoarea din Cehia a cerut si vizita antrenorului

Simona a condus cu 40-15, a facut o dubla greseala, iar adversara a egalat dupa un nou backhand castigator in lung de linie. Halep si-a pastrat insa calmul, iar game-ul i-a revenit (4-2). Simona castiga cu regularitate schimburile lungi de mingi

Primul serviciu al jucatoarei din Cehia a inceput sa "scartaie", iar acest lucru s-a simtit din plin pe teren. Simona a devenit agresiva, a intrat mai mult in teren, iar break-ul a venit firesc (3-2 pentru Halep)

Simona a avut parte de un joc linistit pe propriul serviciu, a tinut mult mingea in schimburi, a lovit puternic, iar Lucie a fost cea care a gresit de fiecare data (2-2)

Lucie are in debutul de meci o lovitura fantastica de backhand in lung de linie, iar Simona nu poate raspunde din pacate. Safarova se impune inca o data la zero pe propriul serviciu, scorul devine 2-1 in favoarea sa

Simona intra greoi in meci, face o dubla greseala, iar Safarova se distanteaza la 30-0. Halep revine insa foarte bine, castiga urmatoarele puncte si egaleaza situatia pe tabela (1-1)

A inceput partida cu Safarova la serviciu. Terenul numarul trei are o capacitate de 3000 de locuri si nu dispune de sistemul hawk-eye. Sportiva din Cehia a castigat la zero primul game al disputei, fara nicio emotie

Simona Halep vs Lucie Safarova:

Ani: 22-27

Locul nasterii: Constanta - Brno (Cehia)

Inaltime: 1,69 metri - 1,77 metri

Greutate: 60 kg - 62 kg

Jucatoare de mana dreapta - Jucatoare de mana stanga

Victorii/ infrangeri in cariera: 256-128 vs 342-244

Titluri in 2014: 2-0

Titluri in cariera: 8-5

Bani castigati din tenis: $5,292,922 vs $5,310,045.

Intalniri directe:

2011, Toronto, Canada: Safarova a castigat, scor 6-2, 6-4

2013, Nurnberg, Germania: Halep a castigat, scor 6-3, 0-6, 6-2

2014, Indian Wells, SUA: Halep a castigat, scor 6-2, 4-6, 6-4.

2014, Cincinnati, SUA: Halep a castigat, scor 6-4,7-5

In 2013, Halep a ajuns pana in faza sferturilor de finala, acolo unde a fost eliminata de Serena Williams, scor 6-0, 6-4. Simona are de aparat 225 de puncte.