OFICIAL: Simona Halep, locul doi in ierarhia WTA

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 11 august 2014, 9:56 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Facebook
Simona Halep a urcat, incepand de luni, pe locul doi in ierarhia WTA, jucatoarea din Romania devansand-o pe Na Li (China). Cu 6.785 de puncte, Simona este intrecuta in ierarhie doar de Serena Williams (9.150 de puncte). In schimb, Sorana Carstea a coborat de pe pozitia 36 pana pe 80.



Jucatoare din Romania in ierarhia WTA:


2 Simona Halep 6.785 puncte
61 Monica Niculescu 885
62 Irina-Camelia Begu 881
80 Sorana Carstea 692
94 Alexandra Dulgheru 617
159 Alexandra Mitu 363
168 Alexandra Cadantu 340

Dublu:

40 Monica Niculescu 1.850 puncte
72 Raluca Olaru 1.090
73 Irina-Camelia Begu 1.089

Primele zece pozitii:

1. Serena Williams (SUA) 9.150 puncte;
2. Simona Halep (Romania) 6.785;
3. Na Li (China) 6.565;
4. Petra Kvitova (Cehia) 5.930;
5. Agnieszka Radwanska (Polonia) 5.625;
6. Maria Sharapova (Rusia) 4.986;
7. Angelique Kerber (Germania) 4.570;
8. Eugenie Bouchard (Canada) 4.450;
9. Jelena Jankovic (Serbia) 3.900;
10. Victoria Azarenka (Belarus) 3.683.




















7304 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Bravo! (Luni, 11 august 2014, 10:29)

    Alnaibii [utilizator]

    Un loc binemeritat.
    Sorana era romanca numarul 2, nu imi dau seama ce s-a intamplat. E accidentata sau a inceput sa ii placa prea mult pe la petreceri?
  • +1 (3 voturi)    
    Bravo ei dar din pacate e singura care face (Luni, 11 august 2014, 10:33)

    mnicku [utilizator]

    performanta.

    Sorana a coborit intr-un an de pe 23 pe 80 cit a urcat Simona de pe 65 pe 2. Pacat de ea ca la 25 de ani cariera ei in tenis a apus
  • +5 (7 voturi)    
    Mă bucur pentru Simona... (Luni, 11 august 2014, 10:57)

    periscop [utilizator]

    ... și mă voi bucura din toată inima când o să le bată pe surorile Williams sau pe Urlatova !
  • -12 (16 voturi)    
    A urcat un loc la masa-verde (Luni, 11 august 2014, 11:17)

    CICEROnescu [utilizator]

    Cam ca Masa-verde-Basescu.
    • +2 (10 voturi)    
      fals (Luni, 11 august 2014, 11:32)

      ReifanAprilian [anonim] i-a raspuns lui CICEROnescu

      Nu la masa verde ci un urma neprezentarii chinezoaicei la ultimele cateva meciuri in care avea de aparat puncte.
    • +1 (5 voturi)    
      si anul trecut a scos-o pe Bartoli din WTA (Luni, 11 august 2014, 12:59)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      definitiv, acuma pe Na Li . Bartoli cistigase la Wimbledon anul trecut .

      Adica vrei sa zici ca Simona le-a obligat sa abandoneze pe amindoua ?? daca SW pierde la US Open iarasi Simona e vinovata .

      e mai simplu sa fii gica-contra in loc sa te bucuri pentru perfomanta cuiva .Incredibil !

      Cind va ajunge Simona no 1 WTA ce vei zice ??
  • +8 (8 voturi)    
    cel mai important este (Luni, 11 august 2014, 11:24)

    fvb [utilizator]

    sa castige turnee de grand slam.

    ilie nastase nu e ilie nastase doar pentru ca a fost primul nr 1 cand s-a infiintat clasamentul atp. el a ramas in istoria tenisului mondial pentru ca a castigat US Open, a castigat Roland Garros, a fost in finala la Wimbledon de doua ori, a castigat de patru ori turneul campionilor. si a dominat lumea tenisului in prima jumate a anilor '70.

    Mai mult decat nr 1, care vine implicit, pentru ca la turneele de Grand Slam obtii mai multe puncte, mai mult deci decat asta, vreau sa o vad pe Simona castigand primul ei turneu de Grand Slam. poate se va intampla asta acum in curand la US Open. ar fi foarte frumos.
  • -1 (7 voturi)    
    oare (Luni, 11 august 2014, 12:00)

    tonel [anonim]

    Simona a jucat foarte bine la Doha unde a castigat consecutiv la trei jucatoare de top ten.
    Dupa Doha, rezulatul ei la jucatoare de top ten este 1-3 iar asta arata ca ascensiunea ei este mai mult intamplatoare...
    • +2 (2 voturi)    
      oare (Luni, 11 august 2014, 12:48)

      EW [utilizator] i-a raspuns lui tonel

      Ne putem bucura si noi ca mai exista persoane care fac performanta in aceasta tara?

      Si daca vrei sa vezi ca nu este nimic intamplator:
      http://en.wikipedia.org/wiki/2014_WTA_Finals
  • +1 (3 voturi)    
    Dovada! (Luni, 11 august 2014, 15:44)

    Pseudonim12 [utilizator]

    Aceasta fata este dovada vie a faptului ca DACA MUNCESTI CU CAP VEI REUSI!

    Toti idiotii care-i contesta realizarile (am vazut vreo doua comentarii in sensul asta!) in sunt cei care nu pot nici sa munceasca si, mai ales, nu pot gandi!

    Este mai usor sa omori si capra vecinului decat sa ai grija de a ta!
    • -4 (4 voturi)    
      un sportiv se antreneaza (Luni, 11 august 2014, 19:20)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Pseudonim12

      ...va muncii cand un meci/partida va tine 8 ore minim.
      vad ca si clasamentul din tenis e la fel de fals ca si cel fifa, avansezi fara performante.
      • +1 (1 vot)    
        hei! (Marţi, 12 august 2014, 0:01)

        fvb [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        aha, deci dupa tine muncesc doar aia care produc suruburi si lucreaza in ture...

        iar antrenamentul ce e, nu e munca? e o joaca de o ora pe zi, tenis de placere, ce e?

        ai ajuns cumva in topul ATP si nu stim noi? ne explici si noua ce simplu e sa fi top10, sau macar top100?

        dupa tine astia e niste prosti care da cu paleta in mige o ora pe teren si se zice ca munceste.
      • 0 (0 voturi)    
        noi muncim ,nu gandim! (Marţi, 12 august 2014, 10:54)

        urob [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        Se pare ca acest slagar revine la moda!
        ar trebui ca intre doua turnee acesti jucatori sa dea si ei la pila,nu sa frece menat pe la antrenamente mai scurte de 8 ore...
  • 0 (0 voturi)    
    Bravos, norocul e de partea ei.... (Marţi, 12 august 2014, 9:27)

    Patrula10000 [utilizator]

    ...mai trebuie sa isi faca vreo 1000 de cruci :)
  • 0 (0 voturi)    
    Mai ai de tras... (Marţi, 12 august 2014, 11:41)

    Tz [anonim]

    Eu doar atat am de spus; cata vreme nicicand, niciodata nu ai batut-o pe Sarapova, inseamna ca ea e de fapt pe locul 2, iar tu mai la coada...Deja ti-au crescut coarne si mare grja, imediat apare Bouchard si-ti trage o batuta de te asculta cu urechea. Ar fi de dorit sa demonstrezi mai mult pe teren si mai putin prin presa, te asigur nu este acelasi lucru!