Presedintele WTA o previne pe Simona Halep: "Au fost multe jucatoare care au rasarit, dar n-au reusit sa devina staruri"

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 7 august 2014, 14:33 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Simona Halep traverseaza cea mai buna perioada din cariera, sportiva din Romania urmand sa urce, de saptamana viitoare, pe locul doi in ieraria WTA. Cu toate acestea, presedintele WTA (Stacey Allaster) o avertizeaza pe Simona: "Au fost multe jucatoarea care au rasarit, dar n-au reusit sa devina staruri".

In varsta de 51 de ani, Stacey Allaster a discutat cu presa canadiana despre ceea ce se intampla in circuitul feminin de tenis de camp.

Presedintele WTA a adus-o in discutie si pe Simona Halep, jucatoare pe care o avertizeaza despre pericolele care o pandesc.

"In ultimii ani au fost mai multe jucatoare care au rasarit, dar n-au reusit sa devina staruri. Pentru a fi numarul unu trebuie sa stii sa te stapanesti", a precizat Stacey Allaster, citat de gsp.

"In 2012 se spunea ca noua generatie se va ridica si va inlocui generatia Serenei Williams si a Mariei Sharapova, dar nu a fost deloc asa. La doar doi ani distanta, se vorbeste din nou despre asa ceva, cu Simona Halep si Eugenie Bochard", se precizeaza in presa din Canada.

Simona Halep va fi cap de serie numarul doi la turneul WTA de la Cincinnati, competitie care face parte din categoria Premier 5. In aceste conditii, jucatoarea din Romania va intra pe tabloul principal direct in turul doi. Competitia americana este dotata cu premii totale in valoare de 2,4 milioane de dolari.

Turneul de la Cincinnati se va disputa in perioada 11-17 august 2014.




















9115 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Bouchard (Joi, 7 august 2014, 14:54)

    MrSmith [anonim]

    Ma scoate din pepeni canadianca. Iar presa canadiana o judeca pe Simona ca trebuie sa se controleze ? Cata ipocrizie. Bleah. Hai Simona !
    • +3 (9 voturi)    
      dar titlul jenant (Joi, 7 august 2014, 15:04)

      math [utilizator] i-a raspuns lui MrSmith

      ..."Bouchard eliminare rusionasa in turul doi" nu te scoate din pepeni ? Sau alte fructe de sezon ?

      Jos presa canadiana! Noi suntem romani, natie de tenismani, nu de inotatori!
      • +4 (8 voturi)    
        Las ca a fost si Simona eliminata (Joi, 7 august 2014, 15:24)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui math

        tot rusinos si tot de low ranked players; presa romaneasca de bazar cu titluri cancaniene.
        • +3 (7 voturi)    
          tot mai trebuie ceva (Joi, 7 august 2014, 16:15)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          Să se constituie pe FB un grup de români indignaţi, care să solicite MAI retragerea cetăţeniei doamnei canadiene. În caz că doamna nu beneficiază de cetăţenia română, atunci să i se acorde, pentru ca apoi să i se poată retrage imediat şi neîntârziat.
    • +2 (6 voturi)    
      ce veste buna (Joi, 7 august 2014, 15:08)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui MrSmith

      Inseamna ca le e frica de mor de Simona...
      HAI SIMONA!!! Esti pe val, arata-le ca nu degeaba ai ajuns in top!
    • +1 (9 voturi)    
      nu esti singurul. Ipocrizia se plateste in $ (Joi, 7 august 2014, 15:29)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui MrSmith

      canadieni. He, he rica e mare

      Pai madam stacey de la inceputul anului erai cu jenica ta prin lume cu promovare, ce buna e , ce bine joaca, ce geniu, ce foto, ce sofisticata......... bla, bla .. alte prostii in timp ce Simona mai cistiga un turneu
      Cu un singur turneu cistigat jenica ta n-are sanse sa urce in clasament .
      Apropo de jenica am inteles ca pierdut tot jenant saptamina asta sau n-ai vas't meciul madam

      Mai am o previziune pt tine Simona va cistiga US Open iar serena voastra va iesi pina in optimi !
      ce zici te bagi ?
      Si ca sa inchei Simona va fi noul nr 1 WTA .
      • +2 (4 voturi)    
        Esti delusional (Joi, 7 august 2014, 16:37)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Genie are 20 de ani si nu stie inca sa-si controleze emotiile. Daca e sa compari, la 20 de ani Simona era prin subsoluri.
        Serena, n-ai vazut ce-a facut cu Stosur? Nu prea pare sa iasa asa repede din US Open.
        Dar se pare ca n-ai habar de tenis.
  • +8 (10 voturi)    
    Corect (Joi, 7 august 2014, 15:22)

    sile [anonim]

    Desi, ceea ce spune, e un truism. In lumea de azi, multi, in multe domenii au ocazia sa straluceasca vremelnic. Sa te mentii in top, e cu totul alta poveste.
    Asta nu inseamna ca Simona nu a realizat deja performante extraordinare. Nicidecum. Inseamna doar ca mai exista inca un nivel la care inca nu a ajuns. Chiar daca nu va ajunge vreodata, locul ei in istoria tenisului e asigurat.
  • +4 (10 voturi)    
    Comentariu degeaba (Joi, 7 august 2014, 15:23)

    Cetatean97513 [utilizator]

    Sa fii in top inseamna ca esti deja star!
    Cam mare aronganta pe Stacey Allaster.
  • -1 (9 voturi)    
    Niste rasisti si inganfati (Joi, 7 august 2014, 15:29)

    burebista [utilizator]

    Doamne ajuta Simona ,aceasta Bouchard o aroganta si increzuta nu a aratat nimic ,doar presa o impinge in fata .Hai Simona ca suntem alaturi de tine. cata ciuda si invidie ,ce greu si ce mult a fost furat Nastase in turnele la care participa, imi aduc aminte ,era furat pe fata ,normal ca injura si era nervos .Noi poporul roman suntem talentati ,destepti ,un popor frumos la suflet si fizic..Trebuie doar sa ne alegem conducatori cu mai multa grige .Daca eram monarhie altfel se discuta de Romania.
  • +3 (5 voturi)    
    Simona are de luptat cu cele doua (Joi, 7 august 2014, 15:35)

    bigbrother [utilizator]

    Si o va face foarte bine, jocul i s-a schimbat mult, incepe sa gandeasca ca o jucatoare din top 3. Ca o parere personala, i-ar trebui ceva mai multa agresivitate, sa speram ca antrenorul o va ajuta psihic in aceasta privinta. Serviciul i s-a imbunatatit, poate rezolva si pb cu jocul la mijlocul terenului si poate deveni numarul unu mondial.

    N-ar fi rau sa castige un turneu de Grand Slam, i-ar da multa incredere, la varsta Simonei de 22 de ani Sharapova avea deja trei turnee de grand slam castigate iar Williams, 6.
  • +6 (6 voturi)    
    citat (Joi, 7 august 2014, 16:06)

    intrebatorul [anonim]

    Eu cred ca autorul acestui articol nu a citit interviul. Stacey Allaster nu zice niciunde nimic rău de Simona Halep. Nu o previne și nu o avertizează cu nimic. Le dă, pe ea și pe Bouchard, ca exemplu că, după câțiva ani în care "rising star"-urile nu au confirmat, iată că acum sunt doua jucătoare care au un sezon foarte bun. Citiți și vă calmați: http://www.asapsports.com/show_interview.php?id=101585
  • -1 (5 voturi)    
    Mesaj pentru Allaster (Joi, 7 august 2014, 16:06)

    Matrafirefox [utilizator]

    Mori de ciuda.
  • +1 (3 voturi)    
    Adica cum? (Joi, 7 august 2014, 16:53)

    Pseudonim12 [utilizator]

    Spune doamna de la WTA: "Pentru a fi numarul unu trebuie sa stii sa te stapanesti." Cum sa te stapanesti, asa cum o fac surorile Williams? Haida de!

    Si, in definitiv, ce o f... pe dansa grija de daca reuseste Simona (sau orice alta jucatoare!) sa devina star sau altceva? Poate unii nici nu vor sa devina staruri, poate vor doar sa joace tenis ...

    In definitiv, Simona Halep ESTE deja un star . Si daca maine s-ar opri din jucat tenis ceea ce a realizat ea este, deja, de admirat.
  • +1 (5 voturi)    
    Mda, ce sa-ti spun (Joi, 7 august 2014, 17:32)

    skanda7 [utilizator]

    ... nu mai poate dormi noaptea Simona ca nu e superstar. Atata timp cat castiga meciuri pe banda rulanta si isi rotunjeste veniturile de la luna la luna cui ii mai pasa de parerea lu' nenea asta?
    • 0 (0 voturi)    
      nenea?!? :D (Joi, 7 august 2014, 23:00)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui skanda7

      http://sport-asia.com/wp-content/uploads/2013/09/StaceyAllaster-WTA-SQ.jpg
  • +2 (2 voturi)    
    hmm... (Vineri, 8 august 2014, 7:26)

    ember [utilizator]

    sa fie oare un articol tabloidal?! eu am citit articolul in engleza si nu am simtit ca simona ar fi prevenita de ceva. presedinta wta relata doar ca in ultimii ani au fost multe miscari in varful clasamentului dar tot serena a ramas numarul 1 si grand slamurile au fost castigate de aceleasi putine jucatoare.