Irina Sparlea: "Simonei Halep nu-i lipseste nimic pentru a castiga un turneu de Grand Slam. Astazi se da cu maciuca, in trecut erau stiluri mai variate"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 7 iulie 2014, 10:54 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: wimbledon.com
A ajuns pana pe locul sapte in ierarhia WTA, fiind una din cele mai bune jucatoare pe care le-a dat tara noastra. Irina Sparlea a vorbit despre ascensiunea Simonei Halep si despre tenisul care se joaca astazi in circuitul feminin. "Astazi se da cu maciuca, in trecut erau stiluri mai variate", a precizat Irina Sparlea. 

* Irina Sparlea a vorbit pentru Prosport, aici poti citi tot interviul.


Despre ascensiunea Simonei Halep


"In momentul de fata, în tenisul feminin mondial, oricine poate ajunge pe primele locuri, iar Simona e un exemplu de jucatoare valoroasa care a fost constanta si a facut un salt urias intr-un an de zile. Sa ajungi printre jucatoarele momentului... e mare lucru. Dar nici nu mai sunt jucatoare cum erau..." - Irina Sparlea.

Despre virusul Serenei Williams

"Habar n-am, imi parea rau pentru ea, am citit ca a luat un virus!? Nu arata! Poate ca nici nu trebuia sa intre pe teren, dar a sperat ca mai tarziu, in timpul meciului, isi va reveni. Stiu cum e. Incerci si speri ca pe parcurs te vei simti mai bine. Dar nu stiu ce s-a intamplat cu ea de nu era in apele ei" - Irina Sparlea.

Despre finala de la Roland Garros

"Putea s-o bata (n.r. Simona pe Sharapova), pentru ca a avut sanse in decisiv. Dar a fost cuprinsa de o doza de emotie, daca ar fi avut o mai mare experienta, nu s-ar fi grabit. Dar Sharapova a avut si noroc, pentru ca a riscat: ori-ori? si i-a intrat. Asta am vazut eu din afara, de unde totul se vede altfel. Toti suntem stiutori" - Irina Sparlea.

Despre castigarea unui turneu de Grand Slam

"Nu-i lipseste nimic Simonei pentru a castiga un turneu de Grand Slam. Pe Halep o pot asemana cu Arantxa Sanchez. si putin cu Amanda Coetzer" - Irina Sparlea.

Despre accidentarea Simonei

"Am vazut-o alergand destul de bine, nu cred ca a dat semne cum ca ar fi avut probeleme. Cel putin din afara nu s-a observat ca ar fi sicanat-o glezna. Acum, nu stiu, una se vede de afara..., dar nu parea preocupata din cauza acelei accidentari" - Irina Sparlea.

Despre ce-i lipseste Simonei Halep


"Nimic. In contextul in care a jucat o finala la Roland Garros si o semifinala la Wimbledon, eu zic ca nu-i lipseste nimic. Putea foarte bine sa joace Halep finala, nu Bouchard si Kvitova (n.r. cehoaica s-a impus cu 6-3, 6-0). Sunt toate de valori apropiat egale, daca mi s-ar cere sa dau o acum o favorita pentru titlu la turneul x sau y as merge pe placere, pe jucatoarea preferata, pentru ca oricat ai vrea sa faci o analiza obiectiva, nu-ti iese o favorita clara. Lucrurile se schimba insa cand o includem si pe Serena in acest grup. Daca Williams se afla intr-o mare forma, atunci ea e favorita clar. Dar asta e, tenismenii nu sunt niste roboti" - Irina Sparlea.

Despre jocul din trecut si cel din prezent


"Jocul pe care il aveam noi, nu-l pot juca fetele care evolueaza in ziua de azi. Daca le dai de trei ori slice, nu mai stiu sa joace mingea. In prezent, italianca Roberta Vinci le baga in ceata cu reverul slice. Astazi se da cu maciuca. Daca le intra maciuca e bine, daca nu, nu-i bine. Erau stiluri mai variate in acea perioada, acum toate joaca liniar, in acelasi fel" - Irina Sparlea.


Citeste mai multe despre   



















9265 vizualizari

  • -9 (21 voturi)    
    Halep vs. conationalii invidiosi (Luni, 7 iulie 2014, 11:07)

    anonim [anonim]

    O tara de invidiosi! Daca Halep este mai buna, mai ambitioasa, mai talentata decat Sparlea nu inseamna ca atunci se juca mai bine, ca se jucau 100 de stiluri, ca jucatoarele aveau 3 maini si 2 rachete. Sa fim seriosi! Cand nu ajungi la struguri, sunt acrii, nu? Curaj...putem recunoste meritele celorlalti, nu e nimic grav in asta. Aici pot fi inclusi: Nastase, Sparlea, Banciu...si multi altii.
    • -8 (16 voturi)    
      Mda... se cam inrezareste invidia. (Luni, 7 iulie 2014, 11:33)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Subscriu si eu la comentariul anterior. Mi se par putin tendentioase raspunsurile Irinei Sparlea.
    • -5 (15 voturi)    
      . (Luni, 7 iulie 2014, 11:33)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Cat venin pe dna. :)
      Sa zicem ca Nastase, Sparlea si alti fosti tenismeni macar au motive personale, ei se vad mai buni, pe vremea lor era cel mai tare tenis etc.
      Dar restul bagatorilor in seama care nu pot urca nici 8 etaje fara lift nu cred ca merita pomenti in context.
    • +7 (13 voturi)    
      Talibanii lui Halep (Luni, 7 iulie 2014, 12:20)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Nu mai poate nimeni sa-si dea cu parerea despre Halep fara sa fie prost sau invidios.
      Pentru talibanii lui Halep tenisul a inceput acum 1 an, inainte de asta nu exista nimic.
      Mare parte dintre ei sunt fostii talibani Bute.
      Invatati ca exista si pareri care nu coincid cu ale voastre, talibanilor, iar motivul nu e invidia (chiar daca ati fost invatati ca dusmanii poarta pica)
    • +7 (7 voturi)    
      Context (Luni, 7 iulie 2014, 12:31)

      unul [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Comentariile Irinei Sparlea sunt invidioase doar scoase din context, sau pentru oameni care nu au idee de tenis.

      Are dreptate si in aprecierea ca oricine poate ajunge in top la tenisul feminin, vezi multiplele cazuri de nr.1 mondial fara un turneu de Grand Slam - Wozniacki, Jankovic, Safina - din ultimii ani, sau comparati fetele cu baietii si consistenta (la nivel de clasament) de acolo.

      De asemenea are dreptate si ca jocul de acum (poate mai mult la fete decat la baieti) nu se compara cu acum 20 de ani. Se joaca mult puternic si din spatele terenului. Varietate - mai putina, tocmai fiindca e riscant sa vii la fileu, e riscant sa dai un slice cand din partea cealalta iti vine inapoi o ghiulea (Serena, Sharapova, etc.).

      Pe de alta parte, chiar daca varietatea in joc pune probleme unor adversare, pentru cele cu ceva experienta si putere in lovituri nu inseamna nimic - motiv pentru care Vinci, chiar daca are un joc placut la vedere, nu va fi jucatoare de top 10.
    • +4 (4 voturi)    
      la baieti (Luni, 7 iulie 2014, 14:09)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      borg a schimabat stilul.
      nu se mai vad artificiile lui ilie sau connors.
      borg a fost inceputul schimbarii de la tehnica la fortza.

      si la fete s'a produs schimbarea, surorile Williams fiind exemplul stilului atletic, bazat pe fortza loviturii.

      irina sparlea a avut un meci super, in openul american, vs. venus williams.
      cam asa a fost, tehnica vs. fortza.
      atunci, a primat fortza, a pierdut Irina, dupa un meci foarte frumos.
      a fost si un incident amuzant, cand cele doua s'au ciocnit la o schimbare de teren, pe care, tatal lui venus l'a acuzat ca fiind rasist...

      Irina a fost foarte tehnica.
      simona este foarte buna si este in trendul tenisului de azi.

      in tot articolul, irina a laudat'o pe simona, recunoscandu'i toate meritele. nu vad de unde ai scos'o cu invidia.
      • +1 (1 vot)    
        imi pare bine (Luni, 7 iulie 2014, 20:15)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ca mai sunt oameni care isi amintesc de acel meci cu Venus. Era in 1997 in semifinale la US open. Venus Williams a castigat, dar a dat in finala peste Martina Higins, 6-4 6-0 pentru Higins. Si putem spune ca totusi tehnica a invins.
  • +6 (6 voturi)    
    Sunt de acord (Luni, 7 iulie 2014, 12:11)

    Matrafirefox [utilizator]

    ca Simona are o sansa reala sa mai urce macar o pozitie in clasament, e plina de energie.

    Nu are experienta vulpii batrane rusesti Sharapova, care are tot felul de trucuri semi-legale in tolba, dar cred ca Simona, cu un pic de atentie si chibzuinta o poate invinge si pe Sharapova daca se intalnesc din nou.
  • -2 (8 voturi)    
    sh (Luni, 7 iulie 2014, 12:28)

    kronk [utilizator]

    Daca ar avea 10 cm.in plus,ar servi mai bine,ar veni mai des la fileu etc.Cu stilul asta anost de tacaneala stinga dreapta nu-i destul.Consuma energie si risca si accidentari.Tenisul se joaca putin altfel.
    • -3 (7 voturi)    
      Sigur ... (Luni, 7 iulie 2014, 13:01)

      okkkkk [anonim] i-a raspuns lui kronk

      Da Tu stii cel mai bine. Tu esti de fapt un mare campion. Bun la gura, pe terenul de tenis ai intrat vreodata ?
  • -2 (6 voturi)    
    incredibil (Luni, 7 iulie 2014, 13:37)

    simona [anonim]

    Cine e Irina Sparlea sa comenteze? Incredibil mi se pare ca li se iau interviuri unor oameni care nu ajung nici la degetul mic al Simonei.

    Simona chiar e un sportiv roman de exceptie iar accidentarea a fost clara.
    • +2 (6 voturi)    
      "cine e Irina Sparlea?" (Luni, 7 iulie 2014, 14:14)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui simona

      Februarie 90, un miner nadusit: "Cine de, dom'le, Mazilu asta? Ce-a?... Domnu' Iliescu, cine-i, dom'le, Mazilu asta, ce-a facut asta ultimii cinci ani? N-a mancat salam cu soia ca noi!"
      • +1 (1 vot)    
        Iarta-l ca nu stie ce spune (Luni, 7 iulie 2014, 20:23)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        A vazut si el la stiri, la televizor, despre Simona Halep si despre tenis. In rest fotbal, in special Steaua, bere si seminte. Tipul suporterului perfect, n-are treaba cu sportul.
        "A fost ofsaid clar dom'le. Am vazut eu fanta de lumina "
  • +3 (3 voturi)    
    Este greu sa faci comparatii in timp! (Luni, 7 iulie 2014, 16:01)

    gigi marga [anonim]

    ..si asta pentru ca tenisul impreuna cu echipamentul aferent au evoluat! De pilda Rod Laver, cum ar juca el astazi impotriva lui Nadal, Djoker, Federer? Rachete din lemn? Cu suprafata mica si orientate catre precizie si control in detrimentul puterii?
    In WTA jucatoarele si ierarhia se schimba mai des decat la barbati! Acum, cand Serena este in declin, plus varsta ei, este momentul sa apesi acceleratia si sa iei ce poti, daca nu o faci, nu o sa mai fie alt moment! In sport, trenul nu prea trece de doua ori, doar odata, si daca l-ai pierdut, atunci ramai cu memoriile.
    Sa fim seriosi, este FOARTE greu sa realizezi intr-un an cat a realizat Simona in tenisul de astazi! Iti trebuie nu numai munca, antrenor/manager/doctor de calitate, conditii, dar si un talent enorm! Si cu siguranta ultimul ingredient nu-i lipseste Simonei...
    Mult success in continuare Simona!
  • -1 (1 vot)    
    fara expertiza (Luni, 7 iulie 2014, 20:27)

    Tennis pro [anonim]

    Irina Spirlea nu a cistigat nici un GrandSlam, deci parerile sale sunt nejustificate. Mai intii cistigi unul si apoi iti dai cu parerea. Romanii sunt experti la datul cu parerea, e boala nationala!
    Ar trebui sa muncim mai mult si sa vorbim mai putin, ceea ce fata aceasta, Simona, o face destul de bine. Sa-i urmam exemplul si sa mai lasam parerile acestea de "experti ai teoriei"!
    Sunt de vina si jurnalistii care fac astfel de interviuri, jurnalistica de amatori!
    • 0 (0 voturi)    
      asa e (Marţi, 8 iulie 2014, 10:22)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Tennis pro

      Irina n-a castigat nici un Grand Slam (sunt doua cuvinte, apropo!) pe cand d-ra Halep are deja tolba plina de victorii in finale :))