Wimbledon: Simona Halep va juca miercuri, de la ora 14.00, in sferturile de finala. Despre adversara sa, Sabine Lisicki: "Ea este o jucatoare agresiva, eu joc mai inteligent"

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 iulie 2014, 23:38 Sport | Tenis

Simona Halep la Wimbledon
Foto: wimbledon.com
Simona Halep (favorita nr. 3) va juca miercuri, de la ora 14.00, in sferturile de finala ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon, impotriva jucatoarei germane Sabine Lisicki, cap de serie nr. 19. Sportiva romana s-a aratat increzatoare ca va evolua bine in meciul de miercuri, declarand totodata ca "nu este surprinsa ca joaca un sfert de finala maine". "Sunt pe locul trei in clasament, deci trebuie sa fiu aici", a spus ea.

Meciul dintre Simona Halep si Sabine Lisicki se va desfasura pe terenul central, fiind programat sa inceapa la ora locala 12.00 (14.00, ora Romaniei).

Intr-un articol difuzat dupa victoria sa de marti, agentia Reuters scrie ca Halep, pe care o descrie drept "serioasa" si "hotarata", s-a obisnuit deja cu prezenta in fazele superioare ale competitiei, dupa ce s-a aflat printre ultimele 16 jucatoare anul trecut la US Open, a ajuns in sferturi la Australian Open in ianuarie, iar luna trecuta a jucat finala la Roland Garros.

"Nu sunt surprinsa ca joc un sfert de finala maine", le-a spus jurnalistilor sportiva din Romania, care a ramas jucatoarea cel mai bine clasata de pe tabloul feminin de la Wimbledon.

"Sunt pe locul trei in clasament si deci trebuie sa fiu aici in sferturi. Am jucat foarte bine si am incredere in mine. Merit sa fiu aici pentru ca muncesc mult in fiecare zi si e normal sa fiu in ultimele meciuri din turnee si grand slam-uri", a declarat Halep.

Sfertul de finala de miercuri va fi al doilea sau meci in doua zile, partidele amanate sambata si luni din cauza ploii fortand organizatorii sa rearanjeze programul, aminteste Reuters.

Daca o va invinge pe Lisicki, vor fi trei meciuri in trei zile.

"Vremea n-a fost buna cu noi, dar trebuie sa ne adaptam rapid", a spus Halep.

"Nu am jucat doua zile la rand (dupa victoria din turul trei). Nu e usor. E ca si cand ai incepe un nou turneu, dar trebuie sa-ti gestionezi emotiile", a explicat ea.

Cu privire la urmatoarea sa adversara, Halep a spus ca este o mare diferenta intre stilul sau de joc si cel al Sabinei Lisicki.

"Ea este o jucatoare agresiva. Eu joc mai inteligent, vreau sa deschid unghiurile. Ma misc bine, deci am incredere ca maine pot evolua bine", a afirmat Simona Halep.
























5252 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    hm... (Miercuri, 2 iulie 2014, 1:52)

    calin22 [utilizator]

    Mi se pare mie sau Simona incepe sa se schimbe si sa nu mai fie fata modesta in declaratii cu care ne-am obisnuit?
    Nu spun ca nu are dreptate si ca nu lucreaza mult sau ca nu merita sa ajunga pana aici, dar sa ne uitam si la alte jucatoare care au fost eliminate fiind foarte bune...
    Toate au muncit foarte mult si toate meritau sa ajunga pana in sferturi, dar asa e in tenis, in final nu poate sa castige decat unul singur. Sper sa nu i se urce la cap Simonei si sa inceapa sa-si subestimeze adversarele si sa-si supraestimeze propriile forte...
    • +4 (4 voturi)    
      Inca o ocazie sa o cunoastem mai bine! (Miercuri, 2 iulie 2014, 8:45)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      Nu este rau ca Simona isi face curaj singura.
      Mai bine asa decat sa intre in partide, cu stari de incertitudini, de indoieli aspra capacitatii ei, de supraestimare a adversarelor.
      Daca invinge si azi, dovedeste, o data in plus, ca este echilibrata, stapana pe ea.
    • 0 (0 voturi)    
      SuperHot (Miercuri, 2 iulie 2014, 12:40)

      ViR [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      Si eu am sesizat o usoara tendinta de abatere de la modestie. Totusi ... ar trebui sa-i dam dreptate.
      A ajuns pe locul 3 WTA, nu cred ca l-a cumparat, doar nu e loc de parlamentar.
      Este absolut normal sa participe la concursuri bune ca sa se mentina in frunte.
      A castigat ceva turnee sau a ajuns in faze superioare.
      Unde sa aiba drepturi necontestate? la turnee de 100.000 Euro ! Oricum in lumea "mare" cred ca este privita cu destula reticenta ca vine din RO.
      Poate fi vorba si de o strtegie psihologica: "Sant un invingator, trebuie sa castig".
      La urma sfarsitului cine sa o sustina?
      carcotasii din Ro, partidul-stat sau statul cel sarac.Bravo ei, cinste ei !
      Trebuie sa-si faca singura curaj si sa aiba incredere in ea, poate ca este mai buna decat multe altele cu pretentii.
      Eu sunt total pentru Simona, mai ales ca ne-a mai alinat neparticiparea la CM brazilian si sunt sanse inca sa ne faca si mai fericiti! Bafta Simona !
  • -5 (5 voturi)    
    Gata, a inceput sa se laude (Miercuri, 2 iulie 2014, 3:47)

    Wanheda [utilizator]

    Ba ca inchide unghiuri, ba ca e mai inteligenta....incepe sa se iveasca romanca din ea.
  • +6 (6 voturi)    
    nu e chiar asa... (Miercuri, 2 iulie 2014, 8:50)

    Cnut [utilizator]

    Jurnaliștii ăștia ar trebui să își mai verifice sursele, mai ales că Reuters nu dă nici un video cu interviul respectiv.

    In videoclipul care l-am vazut eu, ea spunea puțin altfel:

    ”Știu cum joacă Sabine, este agresivă, lovește foarte puternic, dar și eu sunt agresivă. Suntem total diferite, cred eu. Eu deschid terenul mai bine, joc mai agresiv, iau mingea mai repede. Ea folosește mai mult puterea, servește foarte puternic, deci trebuie să mă aștept din partea ei la un serviciu foarte bun. O să lucrez puțin la retur pentru acest meci și sper să fac o treabă bună în meciul direct”
  • +4 (4 voturi)    
    Este ok remarca Simonei (Miercuri, 2 iulie 2014, 9:31)

    anya_2 [utilizator]

    Isi cunoaste valoarea, asta este. Si e pe bune foarte inteligenta, asta spun cei care o cunosc despre ea - si de altfel se vede si pe teren.
    Imi place coordonarea pe care o reuseste intre minte- psihic- forta fizica.
    Iar toate aparitiile ei sunt de bun simt.
    Tinem pumnii stransi, Simona!
  • +3 (3 voturi)    
    Sansa Simonei (Miercuri, 2 iulie 2014, 10:16)

    ploiesteanu [utilizator]

    E adevarat, joaca mai inteligent Simona, altfel n-ar avea nici o sansa in fata unei jucatoare de forta cum este nemtoaica. Sper ca dupa desfasurarea meciului sa spun: "biruit-au gandu'. Succes Simona !
  • -2 (2 voturi)    
    W (Miercuri, 2 iulie 2014, 12:03)

    kronk [utilizator]

    Am scapat de Sharapova.Acum vine Halepova.Asta nu tipa dar tot la tacaneala joaca.S-a cam dus tenisul spectacol.