Simona Halep (cap de serie numarul trei) s-a calificat marti in premiera in sferturile turneului de Grand Slam de la Wimbledon, dupa ce a invins-o categoric pe Zarina Diyas, din Kazahstan, pozitia 72 in clasamentul WTA. A fost 6-3, 6-0 pentru Simona, dupa o partida care a durat doar 57 de minute...

Simona Halep, la WimbledonFoto: wimbledon.com

In sferturi, Simona Halep o va intalni pe Sabine Lisicki (19). Jucatoarea din Germania a trecut de Yaroslava Shvedoza (6-3, 3-6, 6-4).

Desfasurarea LiveText a partidei Simona Halep - Zarina Diyas:

Simona a inchis setul si meciul cu inca un break, scor 6-0. Setul doi a durat doar 28 de minute. Halep a defilat in acest meci, cu toate ca nu a dat in niciun moment senzatia ca a fortat

Halep greseste un backhand in lung de linie, iar adversara trece in avantaj, avand primele mingi de break din partida. Simona le salveaza in special gratie serviciului, iar scorul devine 5-0 pentru ea

Simona o trimite pe Zarina dintr-un colt in altul, jucatoarea noastra folosindu-se de toate loviturile din dotare. Game-ul a fost unul echilibrat, cu rasturnari de situatii, dar pana la urma Halep si-a mai trecut in cont inca un break (4-0)

Simona duce scorul la 3-0, meciul curge intr-o singura directie in acest moment. Halep evolueaza foarte bine in acest moment

Zarina este dintr-o alta liga pana in acest moment, Halep fiind cu cel putin o clasa peste adversara. Simona este autoritara, nu lasa nimic la voia intamplarii si face break-ul la 15 (2-0 pentru ea)

Setul doi a inceput cu Simona la serviciu, iar game-ul a fost castigat inca o data la zero. Halep conduce punctele, este agresiva, iar Zarina este neputincioasa si permanant in aparare (1-0)

Simona reuseste un passing-shoot superb, la care Zarina a fost simpla spectatoare. Forehand-ul in cross este o arma importanta pentru Halep, jucatoarea noastra castigand setul cu 6-3, dupa 29 de minute

Forehand-ul Simonei face puncte importante, iar Zarina nu are solutii pentru jocul sportivei noastre. Halep duce scorul la 5-3, dupa un game in care a aratat ca este sigura pe ea cel putin pana in acest moment

Diyas isi castiga serviciul pentru prima data fara emotii, Simona facand doua erori nerfortate (4-3)

Simona este stapana pe situatie, gestioneaza bine jocurile pe propriul serviciu si castiga game-ul 15 (4-2 pentru Halep)

Diaz se apropie din nou la un game distanta, dupa ce a castigat pe propriul serviciu (la 30). Zarina a profitat de un serviciu bun si a facut ca tabela sa arate 3-2 pentru Simona

Simona a servit excelent, a dus rapid scorul la 40-0, iar jocul a fost castigat din nou fara emotii (la 15). Scorul a devenit 3-1

Halep a marit viteza loviturilor, a trimis aproape de linia de fund si a bifat la zero primul break al partidei, dupa un backhand pe contre-pied (2-1)

Simona a servit bine si nu a avut emotii, game-ul fiind castigat la zero (1-1). Forehand-ul a ajutat-o foarte mult in acest joc

Meciul a inceput cu Zarina la serviciu, iar jocul a fost unul echilibrat. S-a jucat intr-un ritm alert, iar Diyas a salvat o minge de break cu o lovitura de forehand in cross. Pana la urma, Zarina a castigat jocul de debut al partidei din optimi

Simona a aparut la incalzire cu un bandaj destul de mare pe coapsa piciorului stang