Brazilia este prima echipa calificata in sferturile Campionatului Mondial de Fotbal, tara gazda trecand, dupa executarea loviturilor de la 11 metri, de Chile (scor 4-3). Meciul de pe "Estadio Mineirao" din Belo Horizonte a fost unul dramatic, brazilienii avand mare noroc in minutul 120, atunci cand Pinilla a trimis in transversala portii lui Julio Cesar.

Brazilia, cu mari emotii in sferturile CM de FotbalFoto: fifa.com

* Julio Cesar a fost ales omul meciului.

Cele mai importante momente ale partidei Brazilia - Chile:

Ce s-a intamplat la loviturile de la 11 metri:

Hara trimite in bara, Brazilia s-a calificat in sferturile de finala (4-3, dupa 120 de minute a fost 1-1)

Neymar inscrie fara emotii (3-2 pentru Brazilia)

Diaz inscrie cu un sut pe centrul portii (Brazilia - Chile 2-2)

Bravo respinge cu piciorul sutul puternic al lui Hulk

Aranguiz inscie sub transversala (2-1 pentru Brazilia)

Marcelo inscrie, cu toate ca Bravo a atins mingea (2-0 pentru Brazilia)

Julio Cesar apara sutul lui Alexis Sanchez

Willian trimite pe langa poarta, Bravo plecase in directia opusa

Pinilla suteaza pe centrul portii, iar Julio Cesar apara

David Luiz inscrie fara emotii, cu un sut puternic (1-0 pentru Brazilia)

Urmeaza penaltiuri

Dupa 120 de minute de joc, Brazilia - Chile 1-1

120' Pinillla trimite in transversala, Chile putea da lovitura in ultimul minut al prelungirilor...

112' Dani Alves trimite departe de poarta lui Bravo

103' Hulk trimite in forta, insa Bravo se intinde si evita golul

102' Lovitura de cap a lui Oscar este prinsa fara nicio greutate de Bravo

100' Jo se intoarce greu si este blocat exact in momentul sutului

90+1' Sutul lui Neymar dintr-o lovitura libera este deviat de zidul advers

1-1 dupa 90 de minute de joc, urmeaza prelungiri

83' Bravo face minuni la sutul lui Hulk, ramane 1-1

81' Lovitura de cap a lui Neymar este retinuta fara emotii de Bravo

74' Jo nu ajunge la o centrare venita de pe partea stanga, actiune importanta ratata de brazilieni

63' Actiune superba pentru Chile: mingea ajunge la Aranguiz, iar sutul acestuia de la cativa metri este respins incredibil de Julio Cesar

55' Hulk inscrie, insa reusita este anulata pentru un hent. Atacantul a primit si cartonasul galben

49' Sutul in diagonala al lui Fernandinho se duce aproape de poarta lui Bravo

46' Aranguiz este aproape de gol, David Luiz intervine salutar. Actiune importanta pentru Chile

44' Fred este blocat in momentul sutului - Brazilia domina teritorial

42' Dani Alves suteaza violent de la aproximativ 26 de metri, Bravo respinge cu un reflex superb

39' Neymar intarzie sutul si este blocat, mingea ajunge la Fred, dar reluarea acestuia trimite balonul peste transversala. Inca o ocazie mare pentru brazilieni

36' Lovitura de cap a lui Neymar este deviata in ultimul moment de un fundas al celor din Chile - ocazie imensa pentru brazilieni

32' Hulk pierde usor o minge, aceasta ajunge la Alexis Sanchez, iar atacantul inscrie cu un sut pe joc, la coltul lung

26' Neymar scapa pe partea stanga, patrunde in careul adversarilor, dar trimite slab, la coltul lung

18' Neymar centreaza dintr-un corner, mingea este deviata pana la David Luiz, iar acesta inscrie din apropiere (pe reluari insa se pare ca Mena ar fi trimis totusi in propria poarta)

13' Hulk cade in careul sud-americanilor dupa un contact cu un adversar, nu se poate vorbi insa de lovitura de la 11 metri

6' Marcelo trimite din afara careului mare, mingea se duce putin pe langa poarta lui Bravo

Echipe de start:

Brazilia: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Fernandinho, L. Gustavo - Hulk, Oscar, Neymar - Fred

Chile: Bravo - Medel, F. Silva, Jara - Isla, Aranguiz, Vidal, M. Diaz, Mena - Alexis Sanchez, Edu Vargas

Arbitru: Howard Webb.