WTA 's-Hertogenbosch: Simona Halep - Annika Beck 7-5, 2-3/ Simona Halep a abandonat din cauza unor probleme la umarul drept/ UPDATE Halep: Voi juca la Wimbledon

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 18 iunie 2014, 19:02 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: rolandgarros.com
Simona Halep (favorita numarul unu) a fost eliminata in turul doi al turneului de la 's-Hertogenbosch (Olanda) de Annika Beck (locul 55 WTA), jucatoarea noastra abandonand din cauza unor probleme la umarul drept (in acel moment, Simona avea 1-0 la seturi si era condusa cu 3-2 in al doilea). Competitia este dotata cu premii totale in valoare de 250.000 de euro, iar Simona a fost ultima castigatoare (in 2013).

Halep a abandonat dupa o ora si 16 minute de la prima minge jucata.

UPDATE 02:20 Simona Halep spune ca accidentarea nu este grava si va juca la Wimbledon, potrivit Mediafax.

"Accidentarea nu este grava, dar mi-a fost frig pe teren, muschiul de la umar s-a contractat, iar fizioterapeutul mi-a spus ca ar trebui sa ma opresc, pentru ca s-ar putea sa se agraveze. Dar voi fi apta pentru Wimbledon", a declarat Halep, informeaza wtatennis.com.

Desfasurarea partidei Simona Halep - Annika Beck:

Setul II


Setul doi a inceput cu Beck la serviciu, iar Simona a rezolvat jocul cu trei lovituri geniale. Jucatoarea noastra a facut break-ul rapid. Halep a dat insa senzatia ca s-a relaxat prematur, iar sportiva din Germania a bifat rebreak-ul. Simona a fost usor neinspirata la o "scurta", iar adversara s-a distantat la 3-1 (a mai facut un break). Halep a fost condusa cu 40-0 in urmatorul joc, insa a revenit senzational si a facut rebreak-ul (3-2). Durerile de la umarul drept au impiedicat-o insa pe Simona sa joace in continuare, numarul trei mondial abandonand.

Setul I


Meciul a inceput cu Annika Beck la serviciu, iar sportiva din Germania a trecut in avantaj (1-0). Din pacate, in urmatorul joc Simona a facut doua duble greseli, iar Annika a bifat break-ul. Beck s-a distantat, pe rand, la 3-1 si 4-2, insa Halep a revenit datorita unui plasament perfect si a unor lovituri inspirate, iar scorul a devenit 4-4. Simona a continuat sa conduca punctele, iar rezultatul a fost pe masura: break la 5-5. Halep a inchis setul pe propriul serviciu, scor 7-5.

Simona Halep vs Annika Beck:

Varsta: 22-20
Locul nasterii: Constanta  - Giessen (Germania)
Locul in clasamentul WTA: 3-55
Inaltime: 1,68 metri - 1,70 metri
Greutate: 60 kg - 59 kg
Ambele sunt jucatoare de mana dreapta
Victorii/ infrangeri in cariera: 244-127 vs 175-95
Bani castigati din tenis: 4,560,721 vs 713,562 (dolari).

Meciuri directe: 2-1 pentru Simona

2013 'S-HERTOGENBOSCH, 6-1, 2-6, 6-3 pentru Halep
2014, Doha, 6-4, 6-1 pentru Halep.
2014, 'S-HERTOGENBOSCH: 5-7, 3-2 pentru Beck

Simona Halep este ultima castigatoare a turneului olandez. A trecut in finala de Kristen Flipkens, scor 6-4, 6-2. Dupa acest succes, Halep a urcat la momentul respectiv (n.r. cu un an in urma) pe locul 32 in ierarhia WTA.


Citeste mai multe despre   






















11035 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Sanatate multa! (Miercuri, 18 iunie 2014, 21:21)

    CristinaCx [anonim]

    Sa-ti dea Domnul sanatate si sa-ti revii pana la turneul urmator! Sa fii stralucitoare!
  • +3 (7 voturi)    
    fara preparator fizic profesionist (Miercuri, 18 iunie 2014, 21:38)

    mnicku [utilizator]

    cam asta se intimpla ... accidentari si abandonuri.

    Ar fi timpul ca Simona sa inteleaga ca la nivelul ei actual are nevoie de staf profesionist linga ea tot timpul si nu de amatori.
    Asa cum a avut nevoie de un antrenor de performanta asa are nevoie si de nutritionist, preparator fizic, maseur, ... etc toti specializati in tenis.

    Ii doresc insanatosire rapida si mult succes la Wimbledon.
  • -9 (13 voturi)    
    nadia a fost campioana mondiala (Miercuri, 18 iunie 2014, 22:31)

    BME [utilizator]

    desi a concurat fiind accidentata. asta inseamna sa fii geniu, sa fii ambitios, sa ai o stea stralucitoare
    • +2 (6 voturi)    
      Da si nu... (Miercuri, 18 iunie 2014, 22:44)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui BME

      ...Nadia nu a concurat accidentata pentru o competitie de doi lei.

      Simona daca e accidentata, sa se pastreze pentru Wimbledon si sa lupte acolo, asa cum spui tu, chiar si daca nu e refacuta 100%.
      • 0 (2 voturi)    
        deci e chestie de bani (Miercuri, 18 iunie 2014, 23:53)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        nu de sport, nu?
        • +2 (4 voturi)    
          E chestie de prestigiu si logica. (Joi, 19 iunie 2014, 1:08)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Tu nu ai cum sa vezi asta, ca la tine logica nu exista. E ca si cum la atletism esti accidentat si te prezinti accidentat la concursul local de la Calarasi, in loc sa stai sa sa te refaci pentru Olimpiada.

          Asta e, ce poti cere de la votaci psd-isti?.
          • -1 (3 voturi)    
            parerea ta in ce ma priveste (Joi, 19 iunie 2014, 2:02)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            ma lasa rece; la subiect: ESTE chestie de bani, nu ma intereseaza in ce hainuta imbraca un nene ca tine concursul, duduia se uita foarte sus uitand care e drumul in directia aia - si ala e presarat cu sudoare si sacrificii (Lacatus a jucat cu Austria cu maxilarul spart si a fost cel mai bun de pe teren, dar e chestie de mentalitate, caracter, putere, curaj si multe altele)
            • 0 (2 voturi)    
              Daca la tine e chestie de hainute.. (Joi, 19 iunie 2014, 6:29)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              ...raman la parerea mea despre tine. Hainute ai in cap, de.

              Lacatus a jucat cu Austria, exact! Bun exemplu! Lacatus nu a jucat avand maxilarul spart cu Valeneii de Munte. Iti garantez ca nu juca el cu maxilarul spart intr-un meci fara miza. Inca o data, miza nu reprezinta neparat hainutele, banii etc.

              Pentru Simona, miza este sa adune cat mai multe puncte si sa castige un turneu mare, nu unul mic. Si turneul mare, nu pentru bani, ci pentru a demonstra lumii si ei ca este intr-adevar buna. Daca se oboseste in turnee fara valoare (nu ma refer la valoarea financiara, ci la acea VALOARE a jucatorilor) si ramane la acel nivel al turneelor mici (accidentata fiiind nu o sa poata participa si la urmatorul turneu mare) isi consuma viata aiurea. La fiecare neparticipare la un turneu mare, pierde puncte. Pierzand puncte, va avea adversari mai puternici la tragerile la sorti si astfel intervine si logica de care-ti vorbeam. A munci cu cap nu e tot una cu a munci. Trebuie sa fii si eficient, inteligent.

              In concluzie: degeaba esti bun in liga secunda daca nu ajungi sa joci in liga mare. Dupa logica ta ar trebui sa joace la fiecare turnisor din lumea asta, inclusiv la turneele dintre scolile elementare, caci altfel ar juca numai pentru bani. Nimeni, absolut nimeni nu face asa ceva. Ai nevoie de odihna, de refacere, ca sa poti infrunta pe cei mai buni, nu sa te obosesti ca un tampit peste tot, ca sa demonstrezi.. ce?
              • 0 (0 voturi)    
                m-am oprit dupa subiect (Joi, 19 iunie 2014, 14:41)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                e clar de acolo cat te duce capul si nu o sa mai pierd timp sa citesc vreodata un comentariu scris de tine
            • -1 (1 vot)    
              Si ca tot vorbesti de bani.. (Joi, 19 iunie 2014, 8:04)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              .mai intereseaza-te cat trebuie sa scoata din buzunar un tenisman ca sa-si finanteze participarile la turnee:

              "Despre Simona Halep, care este azi pe locul al treilea în clasamentul WTA, se ştie, de pildă, că părinţii ei au investit câteva sute de mii de euro în cariera ei. Când nu au mai avut bani, ei au vândut o făbricuţă de lactate şi un magazin, iar apoi s-au împrumutat la bancă pentru a o finanţa. Şi, în cele din urmă, fata lor a confirmat şi din punct de vedere sportiv, şi financiar. Şi, desigur, nu va uita niciodată ce au făcut aceştia pentru ea: „Mulţumesc părinţilor, familiei şi apropiaţilor, care au suferit alături de mine, nu doar acum, ci şi în momentele grele“, a spus jucătoarea după finala de la Roland Garros. Dar ce nu prea se ştie este că poveştile celor mai mulţi tenismeni profesionişti sunt mai mult sau mai puţin asemănătoare cu cea a Simonei. Fără sprijinul părinţilor, al unei rude sau prieten cu dare de mână ori al unui sponsor (nu chiar) dezinteresat, majoritatea acestora nu ar fi reuşit să ajungă la stadiul în care se pot întreţine singuri din premiile obţinute."

              "Ucraineanul Serghei Stakovsky, în prezent locul 93 în clasamentul ATP şi câştigătorul a peste trei milioane de dolari în carieră, dezvăluia într-un interviu de acum doi ani dedesubturile financiare ale carierei sale. „Eu sunt printre cei care scot profit. În ultimii ani, am reuşit să ies pe plus“, spunea el, plângându-se, însă, că participarea la turneele de la Indian Wells şi Miami i-au adus o pierdere de 5.000 de dolari. În condiţiile în care câştigase acolo 11.000 de dolari. „Ca să iei parte la cele două turnee trebuie să petreci în Statele Unite cam 25 de zile. Asta înseamnă cazare şi masă pentru tine şi antrenor. Iar biletele de avion fac cel puţin 2.000 de euro de persoană“, explica Stakovsky, spunând că a dat într-un singur an pe transportul aerian 85.000 de euro..."În SUA, impozitul pe premii este de 38%“,
    • -1 (3 voturi)    
      . (Miercuri, 18 iunie 2014, 22:47)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui BME

      acum cati ani?! nu mai e ce-a fost.
    • -1 (1 vot)    
      exact, doar ca erau alte timpuri (Miercuri, 18 iunie 2014, 22:52)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui BME

      sportul inca mai era sport, acu' tre' sa mai traiasca "niste unii" pe seama 'stelelor" - vezi postul de mai sus... sunt mult prea gadilate gloriile astea si eu una imi pierd respectul si ma intreb cat va mai dura; a trecut mult de cand am citit si iubit "unsprezece"...
      • +1 (1 vot)    
        O fi si asta, (Joi, 19 iunie 2014, 1:06)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        dar a si crescut foarte mult nivelul. Pur si simplu, ceea ce se face acum e mai dificil decat ce se facea inainte - chiar si pe Nadia am auzit-o spunand, intr-un interviu, ca exercitiile cu care a castigat ea sunt mai usoare decat ce se face acum in gimnastica.
        Si eu ma intreb care va fi punctul limita, ca totusi, exista limite fizice a ceea ce poate face corpul uman. Gen, acum, in patinaj, sariturile cvadruple sunt mult mai obisnuite decat acum 10, 15 ani. Iar pe atunci, sariturile triple erau mult mai obisnuite decat cu alti ani in urma. Totusi, va exista o limita. Nu am auzit, inca, de sarituri cvintuple - dar nu am mai prea urmarit. Totusi, chiar presupunand ca se vor face, va exista un punct in care se va atinge limita, nu ?
        • +1 (1 vot)    
          priveste ce fac drogurile din sportivi (Joi, 19 iunie 2014, 2:10)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

          (unii cu nume mari) ca sa vezi ce a devenit important in "sport"... adauga firmele mari cu reclamele lor colorate si bani multi bagati intr-un cont de mare vedeta si mai gandeste-te la un meci al lui Ilie de pe vremuri... numeste-ma demodata, dar eu regret atmosfera din vremurile alea si gustul unei victorii la care aspira si echipa din care nu facea parte Messy ;)
    • +3 (5 voturi)    
      Confunzi talentul cu geniul (Miercuri, 18 iunie 2014, 22:56)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui BME

      Nadia a concurat cum a putut in conditiile comunismului acerb al acelor vremuri. Printr-un noroc nu s-a accidentat mai rau.
      Simona daca nu face treaba ca la carte de acum incolo....by by cariera.
    • 0 (0 voturi)    
      Da, dar ce se face acum (Joi, 19 iunie 2014, 1:14)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui BME

      e mai dificil, a spus-o si ea. Si asta e valabil in toate sporturile, nu doar in gimnastica - este mai ridicat nivelul decat pe vremea Nadiei, stresul asupra corpului este mai ridicat, care corp are si el limitarile lui, cu tot antrenamentul.
      Plus ca Nadia a avut si noroc - nu stiu cat a fost decizia ei sa concureze accidentata si cat a fost decizia altora. Dar stiu de o gimnasta sovietica de pe vremuri, care a ramas paralizata pentru ca i s-a impus sa faca un exercitiu pentru care nu era pregatita si pe care nu ar fi vrut sa il faca. Si nu ca nu era talentata, pur si simplu, i s-a impus prea mult, prea repede, ca partidul vroia sa faca figura buna la nu stiu ce concurs.
    • 0 (0 voturi)    
      In sport . . . (Joi, 19 iunie 2014, 10:08)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui BME

      . . . uneori lasi impresia ca esti accidentat, ori lansezi zvonuri cum ca prea ai mai concura pentru a scade vigilenta si potentialul adversarilor. Si de multe ori reuseste. Chiar crezi ca ai putea sari intr-un picior pe barna si acela sa fie accidentat?
  • +2 (2 voturi)    
    GP (Miercuri, 18 iunie 2014, 23:00)

    Kronk [anonim]

    Premiul prea mic.De cind cu Tiriac a crescut pretul la brinza
  • +2 (2 voturi)    
    Decizie inteleapta (Joi, 19 iunie 2014, 3:28)

    Anita [anonim]

    Oricat de mult mi- as fi dorit sa o mai vad pe Simona jucand in acest turneu,ma bucur ca a luat o decizie inteleapta !
    Ea joaca la alt nivel,e nr. 3, nu risca ,mai ales avand in vedere ce turneu urmeaza! Cata ipocrizie din partea unora ! E si normal sa te gandesti si la partea materiala,cine n-ar face la fel ,si apoi un turneu de mare slam are prioritate !
    Mult succes Simonei la Wimbledon !
  • +2 (2 voturi)    
    tactica (Joi, 19 iunie 2014, 3:41)

    jas [utilizator]

    Este o tactica, celelalte jucatoare de top nu s-au dus la 's-Hertogenbosch, ea se duce, sa mai prinda doua meciuri, dar nu se risca (firava cum e) sa puna in pericol traseul sau chiar prezenta la Wimbledon. Bine gandit. Hai Simona !!
    • 0 (0 voturi)    
      nu chiar! (Vineri, 20 iunie 2014, 17:03)

      mimo [utilizator] i-a raspuns lui jas

      Celelalte jucatoare sint in turneul asemanator din UK:

      Aegon International - Devonshire Park, Eastbourne: 14th - 21st June 2014