Simona Halep (locul 3 WTA) a debutat cu o victorie in turneul de la 's-Hertogenbosch (Olanda - se disputa pe iarba), jucatoarea noastra invingand-o pe Olga Govortsova, din Belarus, locul 110 in ierarhia WTA, sportiva venita din calificari. Competitia este dotata cu premii totale in valoare de 250.000 de dolari.

Simona HalepFoto: rolandgarros.com

Simona Halep o va intalni in turul doi pe Annika Beck, din Germania (a trecut de Julia Glushko, din Israel, scor 7-6(5), 7-5).

Pentru calificarea in turul doi, Simona Halep va primi 2.758 de euro si 30 de puncte WTA.

Desfasurarea partidei Simona Halep - Olga Govortsova:

Setul I

Primul set al partidei dintre Simona si Olga a fost unul echilibrat, cu putine sanse de break. Fiecare jucatoare a fructificat avantajul serviciului pana la scorul de 5-5, moment in care Halep a reusit break-ul, dupa ce a returnat puternic si precis pe al doilea serviciu al adversarei. In jocul urmator, Simona si-a pastrat calmul si a inchis setul, scor 7-5.

Setul II

Setul al doilea a inceput cu Olga la serviciu, iar Simona a jucat agresiv, profitand de erorile adversarei. Jucatoarea din Belarus a returnat "moale" si inalt, iar Halep a inchis punctele cu un forehand impecabil. Sportiva noastra a bifat break-ul din primul game. Jocul a curs in favoarea Simonei, iar favorita numarul unu s-a mai impus inca o data contra serviciului (5-2). Setul a fost castigat dupa un game la 15, in care Simona a servit foarte bine si nu i-a dat nicio sansa adversarei.

• A fost primul meci oficial al Simonei Halep pe iarba din 2014, competitia din Olanda fiind pregatitoare pentru Wimbledon (al treilea turneu de Grand Slam al anului).
  • Simona Halep este ultima castigatoare a turneului olandez. A trecut in finala de Kristen Flipkens, scor 6-4, 6-2. Dupa acest succes, Halep a urcat la momentul respectiv (n.r. cu un an in urma) pe locul 32 in ierarhia WTA.