Simona Halep l-a depasit pe Victor Hanescu in clasamentul banilor obtinuti din tenis de jucatorii romani (a adunat 4,56 milioane de dolari)

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 9 iunie 2014, 14:13 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: Facebook
Simona Halep, locul 3 WTA, a urcat pe locul doi in clasamentul "all time" al premiilor brute obtinute de jucatorii romani de tenis in istorie, sportiva din Constanta intrecandu-l pe Victor Hanescu dupa ce a jucat finala feminina de simplu a turneului de la Roland Garros, informeaza Mediafax.

Dupa parcursul de exceptie avut la Grand Slam-ul parizian, Simona Halep a fost recompensata cu un premiu de 825.000 de euro (circa 1.127.000 de dolari), totalizand in cariera 4,56 milioane de dolari (2,52 de milioane de dolari numai in primele cinci luni ale anului 2014).

Victor Hanescu a acumulat in cariera premii in valoare de 4,18 milioane de dolari si ocupa, pana la performanta Simonei Halep de saptamana trecuta, locul doi in ierarhia castigurilor obtinute de romani la tenis, dupa "liderul" Andrei Pavel, jucator retras din activitate, care a "strans", 5,225 de milioane de dolari.

Locul 3 in topul castigurilor "all time" este ocupat in acest moment de Sorana Carstea (2,83 de milioane de dolari), care a depasit-o pe Irina Sparlea (2,654 de milioane de dolari).

De asemenea, premiul Simonei Halep de la Paris este cel mai mare obtinut vreodata de un jucator roman de tenis.

Aceste clasamente nu tin cont de inflatia dolarului si nici de faptul ca, in trecut, premiile in tenis erau mai mici.

Jucatoarea Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 4, a pierdut finala turneului de la Roland Garros, dupa ce a fost invinsa, sambata, cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 6-4, de rusoaica Maria Sharapova, locul 8 WTA si cap de serie numarul 7.

Incepand de luni, Halep este a treia jucatoare de tenis din lume, dupa americanca Serena Williams si chinezoaica Na Li.


Citeste mai multe despre   























4279 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    baga mare Simona! (Luni, 9 iunie 2014, 15:20)

    stefan2008 [utilizator]

    ... stai ca Simona abia a inceput!
  • +2 (4 voturi)    
    Bravo (Luni, 9 iunie 2014, 16:24)

    naenae [utilizator]

    Daca o tine tot asa o sa fie nr 1 si in primii 5 multi ani de acum incolo. Sunt mandru ca e romanca!
    • +1 (1 vot)    
      marota cu.. (Marţi, 10 iunie 2014, 12:38)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui naenae

      ... "mandru" s-o servesti la alta masa... aici nu e loc de pomeni electorale...
  • +2 (4 voturi)    
    Bai oameni buni! (Luni, 9 iunie 2014, 17:40)

    Stefannnnnn [utilizator]

    Nu mai pomeniti atata de Victor Hanescu! Omul asta a fost vai de capul lui in tenis. In afara de un sfert de finala la RG, Hanescu s-a facut de ras tot timpul.
    In rest, bravo Simona! La cat mai multe realizari!
    • +3 (3 voturi)    
      Cade pianu' (Luni, 9 iunie 2014, 19:16)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Stefannnnnn

      Stefannnnne, da' tu esti un tip foarte pretentios. Ma intreb cu ce excavator invarti tu euroii, daca unul care a strans 4 milioane (muncind asa cum a putut el) s-a facut de ras, dupa standardele tale.
      De bine, de rau, Hanescu e de cativa ani in top 100 in domeniul sau. Tu esti in primii 100 in domeniul in care activezi?
      • 0 (0 voturi)    
        Exact! (Marţi, 10 iunie 2014, 10:29)

        Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Chiar sunt un tip pretentios! Daca tu te multumesti cu tot ceea ce ti se pune pe tava, si nu stii sa faci alegeri, atunci imi pare rau pentru tine!
        De asemenea, daca dupa tine succesul unui om se datoreaza dupa castigul lui financiar, iarasi te compatimesc.
        Inseamna ca politicienii nostri sunt niste oameni de mare succes.
        Mare realizare ca a fost in top 100 hanescu asta hahaha.
        Urmareste-l omule pe Tecau daca vrei sa vezi un jucator roman de valoare!
        • -1 (1 vot)    
          Varzaaa (Marţi, 10 iunie 2014, 16:15)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Stefannnnnn

          Cetatene Stefannnn, nu am afirmat ca Hanescu ar fi o mare valoare in tenis, ci doar am spus ca bun, rau, a muncit pentru banii aia castigati si-am intrebat pe ce loc esti matale, in domeniul in care activezi.
          Legat de 'succesul unui om ce se datoreaza dupa castigul financiar', inteleg ca esti dezamagit.. ai investit financiar si emotional in prostul de Hanescu, iar el nu ti-a adus nici macar un titlu de GS.
          Cat despreTecau, o fi de un milion de ori mai valoros dar, desi activeaza de 11 ani in tenis, a castigat de 3 ori mai putini gologani decat fraierul de Hanescu.
          Stiu, vei spune ca banii nu aduc fericirea, dar in cazul jucatorilor de tenis indica succesul unuia sau altuia.
          • 0 (0 voturi)    
            Sigur ca da, indica "succesuri" (Joi, 12 iunie 2014, 0:33)

            Stefannnnnn [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Si daca tot te mananca sa afli, ei bine, afla ca sunt pe primul loc in domeniul in care activez. In rest, n-am investit absolut nimic in Hanescu, doamne fereste, cine ar face asa ceva?
            Acum ca a muncit sau ca nu a muncit, Hanescu a fost un jucator care a dezamagit. Si nu e vorba ca banii nu aduc fericirea (mai las-o pe Andra, si asculta si tu o muzica mai de doamne ajuta), e vorba ca banii nu te fac mai valoros ca om.
            Si pana la urma nu e vina lui Tecau faptul ca la dublu se castiga mult mai putin decat la simplu.
  • +2 (2 voturi)    
    Hanescu (Luni, 9 iunie 2014, 22:18)

    Mina [anonim]

    Pe Hanescu l-a apucat "harnicia" spre sfarsitul carierei, cand s-a speriat ca nu a strans destul banet. Altfel, a fost un mediocru si un lenes, nu s-a straduit nici pe departe ca Simona. Si spun asta cu regret si in cunostinta de cauza ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Corectie (Marţi, 10 iunie 2014, 19:35)

    Je2 [utilizator]

    Daca Simona l-a depasit pe Hanescu si este noul nr 2 in topul all-time al castigurilor rezulta in mod logic ca de acum noul nr 3 este Hanescu si nu Sorana Carstea, nu ? De altfel cifrele sunt chiar prezentate in articol, respectiv Hane a castigat 4,18 mil $ si Sorana a castigat pana acum doar 2,83 mil $.

    Deci ?