Simona Halep la revenirea in tara: Le multumesc tuturor romanilor care m-au sustinut. Ma bucur ca sunt din Romania

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 8 iunie 2014, 19:48 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: wtatennis.com
Simona Halep, a declarat, duminica, la revenirea in tara, la o zi dupa ce a jucat finala turneului de la Roland Garros, ca le multumeste tuturor romanilor care au sustinut-o in finala pierduta in fata Mariei Sarapova. "Sunt mult mai emotionata acum decat inainte de finala. Este un moment deosebit pentru mine si va multumesc ca ati venit aici. Le multumesc romanilor care m-au sustinut la Paris si tuturor oamenilor care m-au sustinut in fata televizoarelor punct cu punct. Ma bucur ca am reusit aceasta performanta pentru mine si pentru Romania. Ma bucur ca sunt din Romania", a spus Halep, citata de Mediafax.

Simona Halep a ajuns la Bucuresti la ora 19:10 cu o cursa Air France, a fost primita la Salonul Oficial al Aeroportului Henri Coanda si a fost asteptata printre altii de presedintele Federatiei Romane de Tenis, George Cosac, de ministrul Tineterului si Sportului, Gabriela Szabo, de secretarul de stat in MTS, Carmen Tocala, si de fosta jucatoare Catalina Cristea.

Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 4, a pierdut finala turneului de Grand Slam de la Roland Garros, dupa ce a fost invinsa, sambata, cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 6-4, de rusoaica Maria Sarapova, locul 8 WTA si cap de serie numarul 7.

Finala de la Roland Garros, editia 2014, a fost cea mai echilibrata si spectaculoasa din ultimii 13 ani. Tenisul practicat de cele doua sportive a fost inalta calitate, iar cei aproape 15.000 de spectatori - multi dintre ei romani - prezenti in tribunele arhipline ale arenei Philippe Chatrier au aplaudat de multe ori in picioare evolutiile din teren. A fost pentru prima oara, din 2001, cand finala feminina a French Open s-a disputat in trei seturi.




















4144 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Inacceptabil !!!! (Duminică, 8 iunie 2014, 20:01)

    polonyca [utilizator]

    Nu inteleg ce a cautat la conferinta de presa a Simonei Ministrul Sportului !!! Indiferect cine ar fi acesta.....e o rusine pt Gabriela Szabo ca se preteaza la aceste jocuri si se injoseste in halul asta alaturi de sobolani rosii !!!! Simona a realizat tot ceea ce a realizat singura sau cu familia......sa ne mai lase ministerele si tot felul de presedinri care se tot baga in seama per langa ea !! Simona ar tre sa invete sa se fereasca de astfel de jigodii !!!
    • +2 (4 voturi)    
      cu ultimile apararitii (Luni, 9 iunie 2014, 0:13)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      alergatoarea rosie si-a aratat adevaratul caracter, adeziunea ei la partidul neocomunist nu e intamplatoare.
      • -2 (2 voturi)    
        da (Luni, 9 iunie 2014, 13:44)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        habar nu are ea de astia, nu da doi bani pe ei, ce voiai sa faca, sa sara in sus de suparare ca o asteptau la aeroport?
    • -1 (5 voturi)    
      pam pam (Luni, 9 iunie 2014, 9:03)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Maine o sa folosesti apelativul "jigodie" si la adresa Simonei, daca optiunea ei politica nu va coincide cu a ta? Ca "jigodia" de Szabo a produs o gramada de medalii de aur pentru Romania si mai mult prin 99 a fost declarata cea mai buna atleta din lume. De fapt "jigodia" asta a facut mai multe pentru RO decat probabil ai face tu in 10 vieti...
      • +6 (6 voturi)    
        "jigodia" (Luni, 9 iunie 2014, 10:34)

        alllx [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

        ca sa continuam in acelasi stil a facut ce a facut in primul rand pentru ea fratele meu
        nu exista sportiv pe planeta asta care sa intre pe un teren cu imaginea patriei sale in minte, poate doar in N Korea desi..si acolo e posibil sa nu fie chiar 100%.
        In rest, crede-ma, majoritatea o fac in primul rand pentru glorie/bani si abia apoi pentru ceva numit patria lui.
  • +9 (9 voturi)    
    !! (Duminică, 8 iunie 2014, 22:01)

    sabo [utilizator]

    TE IUBIM FATA DRAGA!
    SI CAND CASTIGI SI CAND PIERZI! MAI PRESUS DE TOATE ESTE CARACTERUL SI RESPECTUL FATA DE TOT!
    FATA DE CIVILIZATIE!
    FATA DE TINE SI PARINTII TAI! SA FII FERICITA SI SA AI SUUCCES!
  • +7 (13 voturi)    
    Iar PSD (Duminică, 8 iunie 2014, 22:11)

    G.D [utilizator]

    In primul rind felicitari Simona ai fost admirabila, m-ai facut sa ma simpt mindru ca sunt Roman.

    In al doilea rind urasc politica si politicieni mai ales PSD-ul, care nu au putut lase asa cum a fost aceasta zi si au minjit-o cu trandafiri lor rosii, nu merita Simona sa fie amestecata in mizeriile lor politice.
    Si din mormint am sa votez impotriva PSD-ului, nenorociti ce sunteti cu politica voastra cu tot murdariti si distrugeti tot ce e mai frumos si curat in tara asta.
  • +4 (6 voturi)    
    ponta,lasa sportul in pace si du-te.....! (Luni, 9 iunie 2014, 7:37)

    gica43 [utilizator]

    Sper din toata inima sa nu o vad ( vorba vine,caci oricum nu ma uit la aceasta mizerie de post) si pe Simona Halep la latrina 3 impreuna cu gadea si ponta .
  • +5 (5 voturi)    
    Simona niciodata sa nu fi o G.Szabo-miloaga! (Luni, 9 iunie 2014, 11:21)

    Plagarus [utilizator]

    Sponsorul Addidas nu are culoarea rosie in echipament, asa ca vezi-ti de cariera ta si nu te lasa ademenita de lingaii mediatici & politici !