Roland Garros, finala

Roland Garros: Rafael Nadal, castigator pentru a noua oara pe zgura de la Paris (3-6, 7-5, 6-2, 6-4 cu Novak Djokovic)

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 8 iunie 2014, 15:32 Sport | Tenis

Rafael Nadal
Rafael Nadal a castigat, duminica, pentru a noua oara turneul de la Roland Garros (un adevarat record), ibericul invingandu-l in patru seturi (3-6, 7-5, 6-2, 6-4) pe Novak Djokovic, la capatul unei partide spectaculoase. In urma acestui succes, Nadal l-a egalat pe Pete Sampras la capitolul titluri de Grand Slam (14). De asemenea, Rafa si-a pastrat si locul unu in ierarhia ATP, pozitie pe care ar fi putut sa o piarda in favoarea lui Nole.

Desfasurarea partidei Rafael Nadal - Novak Djokovic:

Setul IV

Primul eveniment major al setului cu numarul patru se petrece in jocul cu numarul sase, la scorul de 3-2 pentru Nadal. Djokovic greseste inexplicabil mai multe mingi din apropierea fileului, Rafa returneaza la limita, iar sarbul isi pierde pentru prima data serviciul in acest set (4-2). Nole isi revine insa repede si, profitand de neinspiratia lui Nadal, reuseste rebreak-ul (4-3). Djokovic egaleaza situatia (4-4), dupa un joc bun pe propriul serviciu. A urmat un game echilibrat, intins pe mai multe minute. Castig de cauza a avut, pana la urma, Nadal (5-4). Djokovic este coplesit de emotii si, din pacate pentru el, comite o dubla greseala care ii aduce lui Nadal setul si castigarea unui nou trofeu la Roland Garros.

Setul III

Primul break din setul trei a venit rapid, in jocul cu numarul doi. Nole a parut vulnerabil, a returnat mai slab si i-a oferit lui Nadal sansa sa-l atace pe forehand. Sarbul a ratat un voleu simplu de langa fileu, iar Rafa a castigat pe serviciul adversarului. Dupa un game alb, scorul a devenit 3-0. Djokovic a avut o sansa de break la 3-1, insa Nadal a anulat-o gratie serviciului si a loviturii de dreapta (4-1). Nole a avut sansa sa revina in set la 4-2, insa sarbul a ratat mai multe sanse de break. Pana la urma, Djokovic si-a mai pierdut inca o data serviciul, Nadal castigand setul al treilea cu 6-2 (a durat 50 de minute).

Setul II

Fiecare din cei doi jucatori si-a castigat serviciul pana la scorul de 3-2: Nadal a profitat de a doua sansa de break si s-a impus pentru prima data contra serviciului. A urmat insa un rebreak, Djokovic fiind ajutat sa se impuna si de adversar (Rafa a facut o dubla greseala). S-a mers cap la cap pana in game-ul cu numarul 11, la scorul de 6-5. Djokovic a servit mai slab decat de obicei, Nadal a returnat puternic si a bifat break-ul. Ibericul a castigat setul cu 7-5, dupa 60 de minute de joc.

Setul I

Primul set al finalei dintre Nadal si Djokovic a fost unul foarte disputat. Echilibrul s-a rupt la scorul de 4-3 in favoarea lui Novak, atunci cand Nadal a gresit mai multe lovituri cu forehandul, iar break-ul nu a putut fi evitat. Liderul mondial a avut doua mingi de rebreak, insa le-a ratat pe amandoua. Sarbul a inchis setul dupa 44 de minute, scor 6-3.

Rafael Nadal conduce la intalnirile directe cu 23-19.

Rafael Nadal - 14 titluri de Grand Slam
(noua la Roland Garros, doua la Wimbledon, doua la US Open si unul la Australian Open)

Novak Djokovic - 6 titluri de Grand Slam (patru la Australian Open, unul la Wimbledon si unul la US Open).

Rafael Nadal vs Novak Djokovic:

Ani: 28 - 27
Locul nasterii: Manacor (Mallorca) - Belgrad (Serbia)
Inaltime: 1,85 - 1,88 metri
Greutate: 85 kg - 80 kg
Jucator de mana stanga - Jucator de mana dreapta
Titluri in cariera: 63-44
Victorii/ infrangeri in cariera: 693/ 135 - 567/ 136
Bani castigati din tenis: $68,240,345 vs $61,215,267.

8470 vizualizari

help pls (Duminică, 8 iunie 2014, 23:42)

baimarean [utilizator]

stiti careva un loc (site) unde gasesc inregistrarea meciului ?
    Multumesc
    • 0 (2 voturi)
      Te poti uita la ... (Luni, 9 iunie 2014, 0:19)

jas [utilizator]

.....ziua revansei: cand Roland Garros castiga turneul de la Rafael Nadal.
  • +3 (7 voturi)
    Roland Garros interzis lui Djokovic! (Luni, 9 iunie 2014, 1:25)

Stefan [anonim]

Felicitari Rafa! Iar incepuse Djokovic sa-l bata pe Rafa peste tot pe unde il prindea... insa nu si unde a trebuit.
    N-a fost sa-l egaleze pe Pete Sampras la AO, iata ca a facut-o la RG. De acum incolo indiferent ce se va intampla, Rafa nu mai are nimic de demonstrat. Si-a consolidat cariera. Daca o fi sa-l egaleze si pe Federer la nr de GS castigate, cu atat mai bine; daca nu, parerea mea e ca nu are asa mare importanta.
    Felicitari inca o data!
    PS: unde sunt acuma toti detractorii care spuneau ca RG va fi sigur castigat de Djokovic sau de Wawrinka?!
    Sa aveti o seara buna!
    Mi-e mila de Djoker (Luni, 9 iunie 2014, 6:40)

Wanheda [utilizator]

Daca nu are conditii de laborator nu e in stare sa se adapteze din mers conditiilor.
      daaa (Luni, 9 iunie 2014, 10:30)

muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

Scorul lui Nadal e 89-1, la Roland Garros, poate o fi destul de greu de batut, ce zici?
      Djokovic a jucat bine in multe momente, insa l-a cam deprimat lupta lui Nadal pentru fiecare minge. A si pierdut prea usor 2 seturi, iar asta a fost suficient.
  • +3 (3 voturi)
    Extraterestrul versus pamantenii tenisului! (Luni, 9 iunie 2014, 6:56)

hotnewsfil [utilizator]

Novak, un extrem de talentat tenismen, muncitor, tenace, un atlet desavarsit, elastic, puternic, rapid, aflat la varful tenisului pamantean.
    Rafael, un miracol, parca venit de pe alta lume, cu un joc de tenis pe care pamantenii- nici cei din varful tenisului nu reusesc sa-l desluseasca; norul Rafael pluteste pe deasupra terenului si a adversarului pamantean, ii da mingi imposibil de returnat, il alerga pana-l epuizeaza, invarteste miraculos mingea, de nu stie, niciodata, pamanteanul, unde va atinge pamantul, mirajul galben.; racheta este cresuta din mana lui, ca o prelungire naturala; de aceea, se spune despre el : pune mingea 'cu mana', cu o precizie matematica.
    Acest extra-terestru are si darul de a-i citi pe adversarii pamanteni, ca pe niste carti deschise, de a le lua in stapanire 'codul' odata cu primele lingi ale unei partide, el fiindu-le, pamantenilor, o 'cutie neagra'.
    • -5 (5 voturi)
      'Extraterestru' ziceai? (Luni, 9 iunie 2014, 11:02)

Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

...imi pare rau, acest 'extraterestru' care isi scarpina in mod enervant turul chilotilor, apoi, in fata, partea de la mijloc a acelorasi chiloti, urmata de racairea pielii stanga-dreapta si la mijloc a fruntii, cu tot talentul sau e un personaj dezagreabil...
    Rafa vs.Nole (Luni, 9 iunie 2014, 11:58)