Brad Gilbert: "Arbitrajul, o rusine. Am senzatia ca Sharapova putea sa stea si 35 de secunde intre primul si al doilea serviciu"

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 8 iunie 2014, 11:10 Sport | Tenis

Kader Nouni
Foto: Facebook
Brad Gilbert (fostul antrenor al lui Andre Agassi, Andy Roddick si Andy Murray) l-a atacat pe arbitrul Kader Nouni pentru faptul ca i-a permis Mariei Sharapova sa traga de timp intre puncte (in finala de la Roland Garros, castigata in fata Simonei Halep). "E ridicol sa nu dai avertisment pentru intarzierile Sharapovei. Am sentimentul ca Maria putea sa stea si 35 de secunde intre puncte intre primul serviciu si al doilea", a precizat Gilbert.

"Cartonas galben si un mare avertisment pentru arbitru. E ridicol sa nu dai avertisment pentru intarzierile Sharapovei. Am sentimentul ca Maria putea sa stea si 35 de secunde intre puncte intre primul serviciu si al doilea si arbitrul nu va face nimic, atat de enervant", a declarat Brad Gilbert, citat de gsp.ro.

Brad Gilbert este unul din numele mari ale tenisului mondial, acesta pregatindu-l timp de opt ani pe Andre Agassi (a castigat sase turnee de Grand Slam). I-a mai antrenat pe Andy Roddick (a cucerit US Openul) si pentru putin timp si pe Andy Murray.

Primul avertisment al lui Kader Nouni impotriva Mariei Sharapova a venit de-abia dupa doua ore de joc.

"Trebuie sa le admiri pe Sharapova si pe Simona Halep. Rusine insa pentru arbitrajul slab al lui Kader Nouni" - Mike Dickson, de la Daily Mail.

"Cat de lunga este aceasta pauza de vestiar? Sharapova a ignorat regulile de timp tot meciul. Din pacate, Nouni un arbitru foarte slab" - Barry Flatman, de la Sunday Times.

Simona Halep nu a comentat tragerile de timp ale Mariei Sharapova

"Acesta e stilul ei, nu vreau sa spun nimic, e normal, asa face mereu. Uneori m-am simtit un pic anxioasa, dar n-a fost rau. OK per total", a declarat Simona Halep.

Simona Halep a ratat sansa de a ridica deasupra capului trofeul de la Roland Garros, jucatoarea noastra fiind invinsa in finala competitiei de Maria Sharapova. Meciul de pe Philippe Chatrier a fost unul spectaculos, cu accente dramatice pe alocuri. A fost 6-4, 6-7(5) si 6-4 pentru jucatoarea din Rusia, dupa trei ore si doua minute de joc. A fost al doilea succes al Mariei pe zgura de la Paris.
 
 


In urma performantei de la Roland Garros, Halep va primi 1300 de puncte WTA si un cec in valoare de 825.000 de euro.




















37590 vizualizari

  • -31 (37 voturi)    
    aoleu (Duminică, 8 iunie 2014, 12:14)

    Adi9000 [anonim]

    Gilbert, Dickson (nume predestinat) si Flatman (de asemeni predestinat), se pare ca s-au molipsit de sindromul persecutiei. Au stat prea mult in compania romanilor.
    • +15 (23 voturi)    
      Tu N-ai vazut meciul? (Duminică, 8 iunie 2014, 13:08)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Adi9000

      Tu N-ai vazut meciul?

      ///

      N-ai vazut cum tragea aia de timp ca sa se odihneasca?

      N-ai vazut-o ca a stat la vestiar cat au vrut muschii ei?

      JUCA UN MINUT si SE ODIHNEA DOUA

      ia ceasul si cronometreaz-o inainte sa vorbesti...

      Asta nu e SPORT e HOTIE pe FATA

      si mai sunt unii ca tine care aproba asa mizerii?
      • -1 (1 vot)    
        biunivocitate (Luni, 9 iunie 2014, 10:42)

        Murphy [anonim] i-a raspuns lui alex4321

        cat se odihnea Maria, se odihnea si Simona, deci nu asta e problema; hiba se gaseste in logica voastra fragila
    • +13 (19 voturi)    
      Decat sa bati campii (Duminică, 8 iunie 2014, 13:12)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Adi9000

      mai bine vii cu niste contraargumente. Asadar, contraargumentul tau la cele spuse mai sus este ca Sharapova a fost fair play si nu a tras de timp? ///
  • +13 (19 voturi)    
    Simona,inainte spre locul I WTA !! (Duminică, 8 iunie 2014, 12:43)

    gica43 [utilizator]

    Fiind clar faptul ca publicul da la Roland Garros este cel mai indisciplnat dinre cele 4 turnee de Grand Slam,probabil ca si arbitrajul ..trebuia sa fie de acelasi nivel ! De obicei arbitrii sunt mai.....impartiali cu un jucator decat cu celelalt !
    • 0 (22 voturi)    
      E Roland Garros (Duminică, 8 iunie 2014, 13:10)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      cum sa castige romanca la Roland Garros? Nu mai bine una din patria prietena cu Franta - Rusia?
      • +8 (28 voturi)    
        Fantastic (Duminică, 8 iunie 2014, 13:56)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

        ///
        Conspiratia intergalactica, pentru a nu castiga un roman la Roland Garros.
      • 0 (0 voturi)    
        confunzi (Luni, 9 iunie 2014, 10:43)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

        turneul de la Paris cu Eurovisionul, unde se castiga politic
  • +3 (19 voturi)    
    kader Nouni a favorizat-o clar pe sharapova (Duminică, 8 iunie 2014, 13:38)

    daniel ionescu [anonim]

    halep n-a pierdut meciul! meciul I-a fost sustras simonei de arbitru care a dat "buna" mingea - clar in out (vezi inregistrarea electronica in care doar umbra acelei mingi sterge tusa) - care putea sa faca diferenta!
  • +8 (12 voturi)    
    Viitorul e in fata! (Duminică, 8 iunie 2014, 14:08)

    Catalin I. [utilizator]

    Simona a pierdut pana acum in fata rusoaicei,dar din ce in ce mai greu.Balanta de forte e foarte aproape de echilibru si data viitoare poate inclina spre jucatoarea noastra.De remarcat,printre altele,urcusul incet dar sigur,in urma unei munci asidue:de la o pozitie de pluton la o finala de turneu important si locul 3 in clasamentul mondial.Cred ca trebuie sa ne ferim de mandrie,ca sa nu cadem,dar sa ne bucuram ca avem printre noi o luptatoare.P.S. Am vazut ca Simona se inchina dupa meciuri,poate ar ajuta-o o cruciulita purtata la gat.
    • +1 (3 voturi)    
      asa cruciulita (Duminică, 8 iunie 2014, 20:04)

      sergiu [anonim] i-a raspuns lui Catalin I.

      .... de unde stii tu ca Simona nu e pocaita sau cine stie poate alta religie sau dimensiune decat cea ortodoxa..... te-ai gasit tu cu cruciulitza ...... de ce nu scoti si tu moastele afara cand are vreun meci sau sa mergi sa aprinzi tu ceva lumanri sa castige ..... interesant e ca ai mai primit si + ( sau alea is cruciulitele tale )
  • +12 (18 voturi)    
    Dar ragetele ? (Duminică, 8 iunie 2014, 14:26)

    VasilescuA [utilizator]

    De zbieretele girafei (1,88 m) nu zice nimeni nimic ?
    E normal ?
    • 0 (2 voturi)    
      dA (Duminică, 8 iunie 2014, 18:30)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Racnetele rusoaicei, supranumita "Regina urletelor", ajung la 105 dB, asta e ca si ragetul leului. Pntru cine nu e convins : http://www.torontosun.com/2013/08/09/critics-want-maria-sharapova-other-grunters-to-tone-it-down
  • +2 (14 voturi)    
    Carcoteala inutila! (Duminică, 8 iunie 2014, 14:29)

    GRANDFATHER [anonim]

    In locul Sharapovei putea fi oricare jucatoare din top10, iar in locul arbitrului Kader Nouni putea fi oricare alt arbitru! Meciul s-a jucat in teren si rezultatul , ne place sau nu, s-a transat intre cele doua jucatoare: Sharapova a castigat 18 ghemuri, iar Halep a castigat 15 ghemuri! Asta-i "fotografia" de la "potou"! That's it!
  • +3 (15 voturi)    
    . (Duminică, 8 iunie 2014, 15:12)

    Wilson [utilizator]

    Mingi direct câştigătoare: Sharapova - 46, Halep - 20
    Total puncte câştigate: Sharapova - 120, Halep - 107
    Serviciul 2 câştigat: Sharapova - 39%, Halep - 30%

    Ca să nu mai vorbesc că în cele 3 meciuri precedente Sharapova a petrecut cu vreo două ore şi jumătate în plus pe teren.

    Dacă Halep era aşa tare, îşi făcea jocurile de serviciu în care nu trăgea nimeni de timp.

    Oricum o finală frumoasă şi cinste Simonei că a ajuns atât de departe. Să sperăm că îşi va continua ascensiunea.
    • 0 (4 voturi)    
      Corect (Duminică, 8 iunie 2014, 16:52)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Wilson

      Cam asta am vazut si eu.
      Tragerile de timp au parut ca o deranjeaza mai mult pe Maria care a facut o multime de duble greseli. In plus, Simona nu a jucat deloc inteligent, prea multe mingi trimise direct spre adversara (si nu in corp). Avand in vedere diferenta de inaltime/alonja, Simona ar fi trebuit sa o plimbe pe Maria non-stop. De cate ori a facut asta, a avut castig de cauza.
      Stiu, e usor sa joci de la televizor, dar asta am vazut eu. Daca incepe sa simta mai bine jocul, Simona va creste lejer cu vreo doua clase.

      A, si sa nu uit: destul de patetic sa multumesti la sfarsit concetatenilor ca s-au uitat la televizor. N-am mai vazut pe nimeni sa faca asa ceva.
    • -1 (3 voturi)    
      circoteala? (Duminică, 8 iunie 2014, 19:55)

      Seba [anonim] i-a raspuns lui Wilson

      Daca ai vazut meciul ai observat ca Sharapova a avut 9 duble greseli.Daca arbitrul era corect si dadea un punct Simonei pentru intirzierea jocului,nu cred ca Sharapova mai avea serviciul doi la aceleasi procente>
    • 0 (2 voturi)    
      Smechere posesia la Barcelona a fost 80% (Duminică, 8 iunie 2014, 22:47)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Wilson

      Smechere: posesia la Barcelona a fost 80%

      si au pierdut cu 0-4 la un moment dat cu Bayern

      Prin Urmare Statistica NU JUSTIFICA REZULTATUL

      =================================
      A fost 4-4 in DECISIV DUPA 3 ore de JOC
      ----------------------------------------------------------
      SCORUL ERA EGAL , REPET,
      DUPA TREI ORE DE JOC SCORUL ERA EGAL
      ----------------------------------------------------------
      SI ARBITRUL TREBUIA SA REJOACE MINGEA STRIGATA AUT DE TUSIER
      si de aici Sharapova a castigat 2 ghemuri si meciul
      =============================

      Restul sunt povesti ANTI-ROMANESTI debitate de unii ca tine
      • +1 (1 vot)    
        . (Luni, 9 iunie 2014, 6:52)

        Wilson [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

        Hai, rămâi la fotbal şi Antena 3, că la altceva nu te pricepi. Tenisul nu e fotbal. Vrăjeli d-astea cu "trebuia să câştigăm, dar nu am avut penalty" nu sunt aplicabile în tenis (nici în fotbal de altfel, dar să zicem că acolo mai merge). Aici este vorba de statistici şi mental. Procentajul la serviciu şi punctele direct câştigătoare fac diferenţa pe parcursul meciului, iar mentalul în punctele cele mai importante. Poate îmi spui tu un meci recent de tenis în care să nu fi fost aşa.

        Şi lui Seba: de fapt a avut 12 duble greşeli (adică puncte primite moca de Halep). Dacă Halep a stat în acel singur punct de la sfârşit trage singur concluziile.

        Cât despre fair-play, în momentul acesta Sharapova are trofeul, Halep nu îl are.

        Oricum, felicitări Halep, la cât mai multe finale!
      • 0 (0 voturi)    
        ??? (Luni, 9 iunie 2014, 10:45)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

        povesti antiromanesti? a fost un meci de tenis sau un razboi cu Rusia? hai, lumineaza-ne, patrihotule!
    • 0 (0 voturi)    
      Habar nu ai ce vorbesti (Luni, 9 iunie 2014, 12:50)

      ddddd [anonim] i-a raspuns lui Wilson

      Nu conteaza cat a petrecut sharapova pe teren sau cate ghemuri a castigat.

      Jocul de tenis are reguli ca orcie alt sport, reguli care au nu au fost puse in aplicare de acel arbitru.

      Daca sharapova era fortata sa serveasca la timp, alta ar fi fost situatia.

      Nu mai vorbesc de mingile aruncate "gresit", care enerveaza extraordinar si fac sa piarda concentrarea adversarului.

      Rusine sa-i fie rusoaicei aleia
  • -1 (7 voturi)    
    Maria Sharapova (Duminică, 8 iunie 2014, 16:09)

    Rebecca [anonim]

    Imi place mult Sharapova ,a stralucit !Este superba si nu se cearta cu arbitrii ;)

    Bravo Maria !Te iubesc !!!
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Duminică, 8 iunie 2014, 16:51)

    Leinad [utilizator]

    @Wilson
    Daca ai tot pus statistici, trebuia sa fii impartial si sa le pui complete. Vezi si raportul la greseli nefortate, duble greseli si asa mai departe, unde Simona sta mult mai bine decat Sharapova. Una peste alta, a fost o finala echilibrata dar, lipsa de reactie a Simonei (fata de trucurile neregulamentare ale Sharapovei) si arbitrajul care a favorizat-o clar pe rusoaica au facut diferenta.
    Potrivit actualului regulament, daca celalalt jucator se simte deranjat de tipetele celuilalt se poate adresa arbitrului care o poate penaliza pe "urlatoare" de la un punct pana la pierderea meciului daca ignora avertismentele.
    Ori, arbitrul nu a penalizat-o deloc pentru acest lucru, poate si pentru ca Simona nu i-a atras atentia despre acest aspect. Cat despre pauzele Sharapovei am scris deja intr-un comentariu de ieri ca au fost peste limita regulamentare. Pauza de vestiar este permisa intre seturi doar maxim 5 minute cu exceptia unei accidentari pentru care mai poate beneficia de alte 3 minute suplimentare. Ori, Sharapova nu a invocat vreo accidentare. Mai mult, se pare ca la sfarsitul meciului nu a fost supusa nici controlului antidoping. Deci, in repectiva pauza putea lua chiar si substante interzise, mai ales ca primul lucru pe care l-a facut cand s-a intors de la vestiar a fost sa traga cateva inghituri bune din sticla cu apa.
    Dar... asa se intampla mai mereu cand o jucatoare tinara are sanse mari de a invinge o alta mult mai titrata si mai bine promovata. Asa cum am spus si ieri, daca in locul Simonei era Serena sau Na Li, Sharapovei nu i se permiteau toate aceste avantaje.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Duminică, 8 iunie 2014, 19:57)

      Wilson [utilizator] i-a raspuns lui Leinad

      Uite le pun complete:

      Duble greşeli: Sharapova - 12, Halep - 4
      Viteza medie la serviciul 2: Sharapova - 147, Halep - 128
      Greşeli neforţate: Sharapova - 52, Halep - 31

      Singurul lucru pe care îl demonstrează aceste statistici este acela că Sharapova a avut mai mult tupeu, lovituri mai tari şi că Halep a jucat la greşeala adversarului (ceea ce nu e un lucru neapărat rău în unele situaţii).

      Şi btw, dacă Simona s-a simţit deranjată de întreruperi, ţipete etc., de ce nu s-a plâns arbitrului, de jenă?
    • +1 (1 vot)    
      Federer (Duminică, 8 iunie 2014, 23:39)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Leinad

      L-a apostrofat pe arbitru unei finale in care juca el (nu-mi amintesc care) zicand: JUST DO YOUR JOB.
      Evident nu e vorba doar de a tinea scorul...
  • -1 (3 voturi)    
    fair play (Duminică, 8 iunie 2014, 17:51)

    iodo77 [anonim]

    Nu zice nimeni ca Sharapova e o jucatoare slaba, e chiar o superjucatoare, insa multe din punctele alea castigatoare s-au facut si datorita pauzelor neregulamentare pe care le-a facut. E jenant ca o jucatoare de o asemenea valoare recurge la astfel de mijloace. La un meci atat de strans, astfel de chestii au facut diferenta dupa parerea mea.
  • +4 (10 voturi)    
    Lasati conspiratiile si acceptati adevarul (Duminică, 8 iunie 2014, 19:02)

    Cineva care chiar s-a uitat la meci [anonim]

    Voi sunteti nebuni? Tocmai, arbitrul a atentionat-o pe Sharapova ca tragea de timp in ultimul set, dar asta patiti daca va uitati pe Antena 3 in loc de EuroSport, pierdeti esentialul.

    Sharapova a avut pest 10 duble greseli, deci nu poti spune ca a castigat la serviciu, fiecare tragere de timp i-a adus mingi in fileu sau in out.

    Si nu mai mancati atata cacat cu conspiratia asta ca arbitrul i-a dat meciul rusoaicei. Cand unul din jucatori trage de timp si se odihneste, celalat oare ce face, ca nu aleara in jurul terenului ca sa spui ca e dezavantajat.

    Tipic, la fiecare infrangere pe care o are tara asta, dam vina pe arbitri, de parca atletii nostri sunt cei mai buni din lume. Bagati-va mintile in cap!
    • 0 (2 voturi)    
      domnu' expert (Duminică, 8 iunie 2014, 20:19)

      aftermath [utilizator] i-a raspuns lui Cineva care chiar s-a uitat la meci

      Dumneata te-ai gandit la faptul ca Simona putea sa-si iasa din mana atunci cand sharapova a stat 20 de minute la vestiar ca sa faca numai ea stie ce? Te-ai gandit ca outul din penultimul game ar fi putut schimbat meciul? Te-ai gandit ca urlatoarea aia trage de timp pentru ca nu mai stia ce sa faca pentru a castiga? arbitrul a atentionat-o DE-ABIA in setul 3 ca trage de timp!!! Asa ca te rog mai analizeaza meciul. oricum, felicitari Simona pentru o performanta incredibila!
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate (Duminică, 8 iunie 2014, 20:21)

      sergiu [anonim] i-a raspuns lui Cineva care chiar s-a uitat la meci

      Am ami avut un comentariu in rubric cu interviul lui Sharapova dupa meci.....am facut o comparative intre interviul Sharapovei si cel al Simonei.....Sharapova e foarte diplomata, si stie sa fac interviuri Simona mai are de invatat, ar trebui si Simona sa laude Roland Garossul , sa ii zica ca ii place sa joace in frata , etc afirmatii de genu asta uitati-va la toti sportivii mari pe toate marile turnee unde joaca si castiga zice ca le place cel mai mult la acel meci castigat, dar multi nu se intreaba de ce oare, e vorba de a atrage support din partea staff -ului organizator inclusive arbitri si apoi suporteri , asa se mai trece cu vederea trageri de timp, un out etc....
      Si apoi exprienta isi spune cuvantul, un jucator expert se foloseste de toate regulamenturile si permisiunele jocului la asa numitul turneu....are voie sa tipe, o sa ia si o sa tipe....are voie sa traga un anumit numar de secunde v-a trade de timp de acele secunde....pana la ultima secunda....are tot timpul l-a indemana si nu o fugareste nimeni.....si nu cred ca pe Simona o fugarea cineva sa serveasca cat mai repede......iar aldoile argument e ca Shrapova e 100% americanca traieste si se antreneaza in America, mariata cun un baschetbalist in NBA ..... ea doar isi reprezinta tara natala pt ca poate sub reprezentarea Rusiei s-a inscris pt prima data in Tennis....iar sporturile americane special NBA si NFL se joaca pana la ultimele secunde si fiecare secunda conteaza .....iar strategia Sharapoovei a fost sa lungeasca meciurile pe toata durata turneului si-a aplicat planul cu care a inceput si I-a ajutat ....
      • -1 (1 vot)    
        Tenis (Luni, 9 iunie 2014, 0:49)

        Anna [anonim] i-a raspuns lui sergiu

        Invata limba romana inainte sa comentezi ! :-D
    • 0 (0 voturi)    
      Tu esti prost sau doar semnalizezi! (Duminică, 8 iunie 2014, 20:29)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Cineva care chiar s-a uitat la meci

      Eu m-am uitat pe Eurosport la meci ca nu comentez calitatea pe Antene!!! Sunt curios, practici vreun sport ca sa iti dai seama ca atunci cand cineva face antimeci te poti enerva!!!!
      Asta a facut iubita ta Sharapova in tot primul set, si a primit avertisment in setul 3, deci nu mai comentez.


      Poate ar trebui sa citesti ce zic pe net si alti jucatori MARI din bransa despre acest meci si apoi sa mai pui comentarii asa ca sa nu taci din gura!!!

      Succes Simona si vrem sa cresti cat mai mult, lucreaza mai mult la serviciu si la passing shot-uri
      • 0 (0 voturi)    
        hm (Luni, 9 iunie 2014, 10:49)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Adi

        de pregatire psihologica ai auzit? daca nu esti in stare sa suporti presiunea adversarului, taci si umileste-te.
        • 0 (0 voturi)    
          Pregatire psihologica (Luni, 9 iunie 2014, 12:07)

          Adi [anonim] i-a raspuns lui srpc

          Bun acest antijoc nesimtit atunci cand crezi ca nu o sa castigi!!!!

          Asta nu are nicio legatura cu pregatirea psihologica, cel putin in tenis!
    • -1 (1 vot)    
      Si Brad Gilbert e Roman complexat smechere? (Duminică, 8 iunie 2014, 22:49)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Cineva care chiar s-a uitat la meci

      Si Brad Gilbert e "Roman complexat" smechere?

      Si Mats Villander e tot "Roman complexat" smechere?

      Si la Daily Mail lucra tot "romani complexati" smechere?

      Nu cumva esti tu anti-roman si urasti valorile romanesti?
    • -1 (1 vot)    
      ai auzit ? (Duminică, 8 iunie 2014, 23:41)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Cineva care chiar s-a uitat la meci

      de Fair - Play ?
      Nu doar de fair comments after the play ?
  • 0 (4 voturi)    
    Kader (Duminică, 8 iunie 2014, 19:05)

    nimrod [utilizator]

    Ca şi comentarii de presă, eu am urmărit Roland Garros-ul în două ziare elveţiene, unul de limbă franceză şi unul de limbă germană, nu spun care. Pe tot parcursul turneului elveţienii n-au scris nici măcar un rând şi, cu atât mai puţin n-au publicat nici măcar o poză cu Simona Halep. Conspiraţie anti-românească de la mama ei, din partea mass-media unei ţări turistice unde zeci de hoteluri, de exemplu, au paginile de web închise accesului dinspre România. Ei bine, după finală, comentariile au fost de-a dreptul entuziaste la adresa Simonei Halep şi pozele pe măsură.
    Ce vă aşteptaţi de la englezi, care n-au în tenis, mai nou, nici de unele nici de unii? Ei nu sunt pe val, ca elveţienii, deveniţi, iată, brusc, mărinimoşi. :)
  • +1 (3 voturi)    
    Fair Play (Duminică, 8 iunie 2014, 23:43)

    Anna [anonim]

    The Winner takes it all!

    Maria e o invingatoare! Ai fost senzationala!

    In sport exista invingatori si invinsi !
  • 0 (2 voturi)    
    Sport (Luni, 9 iunie 2014, 0:43)

    Rebecca [anonim]

    The Winner takes it all!

    In sport ca si in viata exista Invingatori si Invinsi !
    Iti doresc mult succes Maria! Esti fantastica !
  • +2 (2 voturi)    
    Clasament WTA (Luni, 9 iunie 2014, 9:45)

    Elisa [anonim]

    1. Serena Williams (USA) 9660
    2. Na Li (CHN) 7450
    3. Simona Halep (ROU) 6435
    4. Agnieszka Radwanska (POL) 5990
    5. Maria Sharapova (RUS) 4741
  • 0 (0 voturi)    
    sistemul electronic rg (Luni, 9 iunie 2014, 16:35)

    saga mub [anonim]

    Sistemulde verificare de la RG este gresit deoarece utilizeaza proiectia ecuatoriala a unei mingi de tenis. Mingea atinge punctual terenul dar i se aplica un coeficient dat de viteza verticala si rezistenta materialului mingii plus presiunea interioara a mingii.
    Deci mingea care a schimbat tot meciul, aceea in care simona a chemat arbitrul sa verifice era o minge OUT.
    Din unghiul arbitrului mai ales era KLARR OUT.
    La care s-a mai adaugat si ceva psihotronica sa fie sigura rusoaica.