​Articol actualizat

VIDEO Simona Halep: A fost visul meu sa joc o finala la Paris. Maria Sharapova este o mare campioana, stiu cum trebuie sa joc impotriva ei

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 5 iunie 2014, 21:08 Sport | Tenis

Simona Halep in finala Roland Garros
Foto: rolandgarros.com
"A fost visul meu sa joc o finala la Paris si sunt extrem de fericita ca am reusit sa ma calific", a declarat joi Simona Halep, imediat dupa calificarea istorica in finala de la Roland Garros. Halep, care nu a pierdut niciun set pana acum in turneu, a admis ca a avut emotii in primul set. Despre meciul cu Sharapova, Simona a afirmat ca stie ce are de facut si ca a invatat din finala de la Madrid, cand a pierdut in fata rusoaicei.

"A fost visul meu sa joc o finala la Paris si sunt extrem de fericita ca am reusit sa ma calific. Am fost putin blocata in unele momente, mai ales in setul al doilea, dar este foarte important ca am cistigat in 2 seturi. Trebuie sa fiu fericita.

Am avut unele emotii in primul set, dar am ramas concentrata. Nu cred ca am aratat pe teren.

Nu stiu ce s-ar fi intimplat daca nu cistigam al doilea set, asa ca e excelent ca am cistigat din acest tie-break", a declarat ea imediat dupa victorie, citeaza GSP.


Simona Halep, in finala la Roland Garros
Foto: Twitter
"Ma simt minunat, este incredibil ca sunt in finala. (Petkovic) a jucat un tenis bun insa cred ca eu am fost putin mai puternica in final, si am facut totul pentru a putea castiga acest meci," a mai spus ea la ITV.

Despre finala impotriva Mariei Sharapova:


"Este o mare campioana, stiu cum trebuie sa joc impotriva ei. Va fi un meci foarte interesant, am pierdut cu ea la Madrid, dar am invatat multe lucruri acolo", a spus ea imediat dupa victorie, potrivit GSP.


Am mare incredere in mine acum dupa ce am jucat multe meciuri bune aici, insa stiu ca Maria va fi foarte dura. Am jucat la Madrid si poate imi voi lua revansa, insa voi face tot ce pot pe teren si cine stie.

Trebuie sa imi fac jocul meu, sa fiu agresiva, sa deschid terenul, sa joc in unghiuri si sa speram ca va fi un meci bun", a declarat Simona la ITV, citata de BBC.

Simona Halep s-a calificat in premiera in finala de la Roland Garros, dupa o victorie entuziasmanta in fata jucatoarei Andrea Petkovic, scor 6-2 7-6 (4).

De remarcat parcursul incredibil al Simonei la aceasta editie de Roland Garros: Halep nu a pierdut niciun set pana acum. ESPN noteaza ca Halep este prima jucatoare care e reusit aceasta performanta de la Justine Henin in 2007


























26036 vizualizari

  • +17 (27 voturi)    
    felicitari (Joi, 5 iunie 2014, 21:15)

    grongobar [utilizator]

    noroc cu Simona ca avem motiv sa ne mandrim ca suntem romani,ca in rest ...
    succesin finala !
    • +12 (34 voturi)    
      nu sunt mandru, e meritul ei, nu al Romaniei (Joi, 5 iunie 2014, 22:39)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Nu sunt mandru de calificarea Simonei Halep in finala Roland Garros!
      Nu vad de ce sa fiu eu mandru de performanta altui roman. Asa cum nu ne mandrim cu reusitele profesionale sau financiare ale vecinilor si prietenilor (dimpotriva, pe ei chiar ii invidiem) nu vad de ce ne-am mandri cu performantele Simonei Halep, este meritul ei (si al staff-ului ei). Ce a facut tara asta (poporul asta) pentru Simona Halep ca sa se mandreasca cu ea? Intreba un inteligent la tv "bai Farage, cu Simona ai vrea sa fii vecin?". Nu vad legatura, in ansamblu, majoritatea celor care ne reprezinta prin Europa nu ne dau deloc motive de mandrie. Poate nu majoritatea, dar cei care sunt mai vizibili (intelegeti ce spun). Nu vad de ce sa ne laudam cu exceptiile cand mult mai multi ne fac de ras.
      Felicitari Simona Halep ! Succes in finala !
      • +12 (16 voturi)    
        Este numai meritul ei, dar.. (Vineri, 6 iunie 2014, 5:14)

        alcetatii [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        Haideti sa nu intoarcem pe o mie de fete semnificatia expresiei "mandru ca sunt roman"! Atata vreme cat, sunt convins, orice roman care traieste fie in Constanta, fie in Maia Mare, fie in SUA, se bucura pentru succesele acestei fete formidabile, nu se poate spune ca nu ne mandrim cu ea!
        • +1 (1 vot)    
          Are talc comentariul lui (Vineri, 6 iunie 2014, 10:30)

          Picsius [utilizator] i-a raspuns lui alcetatii

          Este ironic si cat se poate de real. Amintiti-va de sarea'n bucate.

          Oricum am fi nu ma pot abtine sa nu spun felicitari Halep!
    • -5 (7 voturi)    
      Felicitari, dar ... (Vineri, 6 iunie 2014, 0:55)

      spanac [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Atata timp cat DNA are mai mult de lucru decat cei ca Simona pe teren nu pot sa zic ca ma bucur ca sunt roman sau ca Simona imbunatateste cu ceva imaginea Romaniei. Felicitari Simona, ma bucur pentru tine. Pentru mine nu s-a bucurat nimeni in afara de familie cand la 23 de ani am avut realizarile mele. Nu m-au dat la TV, de aia.
      • +3 (3 voturi)    
        ce s-a intimplat atunci? (Vineri, 6 iunie 2014, 10:53)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui spanac

        M-a bucur pentru tine chiar daca nu te cunosc.
        Ce anume realizare ai avvut la 23 ani, sunt curios acu.
      • -1 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 6 iunie 2014, 11:07)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui spanac

        ce roman marunt esti ....
    • 0 (0 voturi)    
      amin (Vineri, 6 iunie 2014, 10:50)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Bravo Simona, nu imi mai este rusine zilele astea ca sunt roman, felicitari.
  • +28 (30 voturi)    
    Uita ca joci cu Sharapova (Joi, 5 iunie 2014, 21:21)

    CristinaCX [utilizator]

    Fii tu insati, fa-te ca nu auzi cum urla si ca sfideaza orice urma de bun simt cand se intoarce cu spatele la jucatoare! Sa nu fii buna, sa fii fantastica!
    • +9 (9 voturi)    
      Avem incredere totala (Vineri, 6 iunie 2014, 0:53)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui CristinaCX

      Ca stii sa o bati pe Sharapova. Zambetul de la ultima minge a fost de milioane.
    • +10 (12 voturi)    
      Foarte improbabil... (Vineri, 6 iunie 2014, 5:30)

      alcetatii [utilizator] i-a raspuns lui CristinaCX

      ...ca Simona va citi comentariile de aici, dar adevarul este ca jumatate din performantele Sharapovei se datoreaza "teatrului" pe care il joaca in teren: felul arogant in care se bucura dupa fiecare reusita, impertinenta intorsului cu spatele, pauzele prelungite intre mingi atunci cand nu ii convine cursul jocului, pozitiile in care incremeneste parca pentru o "poza a la Hollywood", strigatul scos atunci cand loveste minge (parca-i o Katiusa lansata catre adversar), toate astea n-au cum sa nu il scoata pe oponent de pe sine! Nu ii contest Sharapovei inteligenta in joc si forta fizica a loviturilor sale, dar iubitorii de tenis isi amintesc in mod cert ca si Sharapova a facut destule meciuri proaste la viata ei! Iar daca Simona prinde o zi buna, nu se lasa influentata de fitele de manechin si o plimba dintr-un colt in altul al terenului, atunci sansa e de partea noastra! Mult succes, Simona!
  • +25 (25 voturi)    
    Bravo Simona! (Joi, 5 iunie 2014, 21:27)

    Daniels22026 [utilizator]

    Jocul Simonei e spectaculos. O mare placere vizuala. O explozie de idei si lovituri neasteptate.

    Modesta si frumoasa, curajoasa si super-talentata, e imposibil sa nu o iubesti!
  • +22 (26 voturi)    
    Magnific (Joi, 5 iunie 2014, 21:34)

    cpp [utilizator]

    Felicitari Simona! Esti un model pentru toti romanii.
    • +4 (6 voturi)    
      Facem pariu (Vineri, 6 iunie 2014, 4:26)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui cpp

      ca nu e model pentru nici un roman, ci pentru alte natii? Romanii prefera alte modele, de regula penale. Simona, de exemplu, nu ajungea aici daca il avea model pe Ilie Nastase, ci ar fi ramas pe locul 10 maxim, exploatand ofticata isprava.
  • +22 (22 voturi)    
    Bravo Simona!! (Joi, 5 iunie 2014, 21:53)

    Inna100 [utilizator]

    Bravo copil frumos!!
    O sa reusesti!! Am incredere!Meriti pe deplin!!
    Te iubim asa ca poti sa ne lasi pe noi cu emotiile si pumnii stransi ... tu sa faci doar jocul tau inteligent!
  • +17 (17 voturi)    
    Sambata, de la la 15.00.... (Joi, 5 iunie 2014, 21:56)

    romania_curata [utilizator]

    ....inimile din TOATA Romania vor bate-n ritmul ''Hai Simona!'', iar DUPA ce Simona o va bate pe sharapova... LUMEA-n strada, la o bere, la gratar, la servici, sau oriunde...va simti din nou magia generata de SIMONA, precum aceea generata de MARII CAMPIONI - Ilie Nastase, Nadia Comaneci, Gheorghe Hagi ... si altii !!!
  • -19 (21 voturi)    
    stiu cum sa joc (Joi, 5 iunie 2014, 22:17)

    Ar3s [utilizator]

    Simona nu cred ca va castiga in fata Sarapovei. Sarapova are un joc foarte Rezistent.
    • +11 (11 voturi)    
      a ajuns in finala muncind din greu (Joi, 5 iunie 2014, 23:38)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

      Tocmai pt ca stie cum sa joace a ajuns la acest nivel.

      Important e faptul ca Simona crede in ea . Iar finala de la Madrid a trecut dar a ramas experienta unei finale in fata rusoaicei.
      La momentul de fata Simona este peste rusoaica la toate capitolele - mai putin cel al suportului media - .

      Simona va fi cistigatoarea turneului RG 2014.
      • +1 (1 vot)    
        e sport, divertisment, nu e munca. (Vineri, 6 iunie 2014, 18:17)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        apropo, de starea de sanatate a lui Iustin Capra ce se aude ?
        p.s. as fi curios daca primeste vreo renta de la statul roman pt. toate inventiile sale.
  • +27 (35 voturi)    
    Simona Halep (Joi, 5 iunie 2014, 22:24)

    danvalentin [utilizator]

    PONTA !! STAI ACASA !!
  • +19 (19 voturi)    
    Bravo Simona! (Joi, 5 iunie 2014, 22:27)

    Captain Obvious [utilizator]

    Suntem mandri de tine! Aduci bucurie unei tari intregi
  • +17 (17 voturi)    
    Bravo! (Joi, 5 iunie 2014, 22:28)

    CafeaTare1309092215328 [anonim]

    Bravo, iti tinem pumnii, suntem alaturi de tine cu tot sufletul!
  • +14 (14 voturi)    
    Bravo Simona (Vineri, 6 iunie 2014, 1:08)

    SKBjull [utilizator]

    Hai cu primul titlu de Grand Slam, pentru ca poti, pentru ca meriti si pentru ca e momentul.

    Ne-ai facut pe multi sa redescoperim tenisul, sa cautam febrili cum putem sa-ti vedem meciurile, pe televizoare, laptopuri, telefoane mobile, acasa, la lucru, in masina, sa ne oprim in dreptul magazinelor de electronice in vitrinele carora zeci de televizoare sunt reglate pe posturile care trasmit meciurile tale.

    Dar nu pentru noi trebuie sa castigi. Pentru tine. Ai muncit prea mult ca sa ajungi pana aici ca sa nu te lupti in finala pentru fiecare minge, din primul pana in ultimul minut. Enerveaz-o, plimb-o pe terenul si sa nu-ti pierzi nici un moment increderea, noi iti tinem pumnii.
  • +4 (4 voturi)    
    Este o incantare s-o privesti! (Vineri, 6 iunie 2014, 9:27)

    Gabu [utilizator]

    @Simona: Sâmbătă uita unde te afli si intra pe teren cu un singur gând, mottoul tău: Joc de plăcere! ...Si plimb-o pe Shutupova de la Moscova la Vladivostok sa vadă si ea ce mare-i Rusia...
  • +4 (4 voturi)    
    Atentie, Simona! (Vineri, 6 iunie 2014, 10:08)

    Bubico [utilizator]

    Trebuie sa fii protejata si sfatuita, sa stii sa tii piept tutror invitatiilor si tentatiilor. Trebuie sa iti vezi de cariera si sa nu te lasi dusa cu presul politicienilor de doi lei.
    Deja am vazut cum Latrina 3 se pregateste sa confiste si sa monopolizeze succesul tau formidabil. De ce era nevoie sa transmita ei meciul daca orice roman cu cablu are Eurosport? Nu te lasa invitata si fotografiata cu oficiali, nu da interviuri aiurea si gratuit, nu da curs oricarei invitaii in platourile de televiziune. Trebuie sa mergi doar la emisiuni sportive, unde sunt comentatori avizati si atat!
    Succes sambata in finala. Te vom iubi oricum, neconditionat, ai trecut deja in poveste! :)
  • +2 (2 voturi)    
    Meriti toata bucuria din lume (Vineri, 6 iunie 2014, 10:40)

    OmPom [utilizator]

    Bravo Simona! Ca si pana acum, sambata sa-ti pui in joc inima ta puternica si curata, nicicum s-o lasi pe Sarapova sa-ti demoleze increderea in tine cu intunecimea ei de iela nebuna:). Sufletul Romaniei e prins in vraja de a-ti apara dragostea, tu ramai prinsa in vointa si in munca ta, esti frumoasa, desteapta si importanta, iti ramane doar sa-ti exprimi frumoasa ta libertate de a fi. Mult curaj in finala de sambata! Mult curaj in tot ce traiesti!
    Hai Simona!
  • +5 (5 voturi)    
    Era sa fac accident (Vineri, 6 iunie 2014, 10:40)

    RaduMischie [utilizator]

    ieri, pe drum, dand refresh pe telefon la pagina hotnews, sa vad cat e scorul. De mult nu mi s-a mai intamplat sa fiu atat de interesat de ce face un roman. Cum zicea cineva mai sus, Simona ne-a facut sa cautam sa o vedem, cum nimeni nu ne-a mai facut de mult.
    Si, da, poate meritul e al ei si nu al nostru ca romani. Dar asta nu inseamna ca nu putem sa ne bucuram de reusitele ei si sa spunem mandri "uite, ea e din Romania, ca si noi". Sau "uite ca tara asta nu naste doar Becali si Dan Diaconescu".
    Sa lasam toate interpretarile, sa ne uitam maine la finala si sa o insotim pe Simona cu toate gandurile noastre bune. Sa visam frumos si, poate, sa ne bucuram cand va castiga. Ea merita sa castige, cu siguranta. Si poate si noi meritam sa ne mai bucuram.
    Hai Simona
  • +1 (1 vot)    
    pe mine sincer (Vineri, 6 iunie 2014, 11:58)

    gazpefoc [utilizator]

    Ma ingrijoreaza faptul ca Sharapova este o "urlatoare" in timpul jocului. Pe langa faptul ca are tot felul de tactici de deconcentrare a adversarului. A facut asta tot timpul meciului cu Bouchard. Si a dat rezultate.