Roland Garros, sferturi: Simona Halep - Svetlana Kuznetsova (15:00)

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 4 iunie 2014, 10:28 Sport | Tenis

Simona Halep
Foto: rolandgarros.com
​Pentru a ajunge in semifinalele de la Roland Garros, Simona Halep (cap de serie numarul patru) trebuie sa o invinga pe Svetlana Kuznetsova (locul 28 WTA, din Rusia). Meciul de pe Suzanne Lenglen va fi in direct pe Eurosport 2 si LiveText pe HotNews.ro de la ora 15:00. 

  • Simona Halep este singura jucatoare ramasa pe tabloul feminin care nu a pierdut niciun set.
  • Pana in sferturi, Simona a trecut de Alesia Kleibanova, Heather Watson, Maria-Teresa Torro-Flor si Sloane Stephens.


Simona Halep vs Svetlana Kuznetsova:


Ani: 22-28
Locul nasterii: Constanta (Romania) - St. Petersburg (Rusia)
Inaltime: 1,68 - 1,74 metri
Greutate: 60 kg - 73 kg
Ambele sunt jucatoare de mana dreapta
Titluri in cariera: 7-13
Victorii/ infrangeri in cariera: 238-125 vs 509-239
Bani castigati din tenis: $3,473,304 vs $17,726,481.

Simona si Svetlana s-au intalnit de patru ori de-a lungul timpului, scorul fiind egal, 2-2:


2011, Miami: Kuznetsova - Halep 6-0, 6-4
2011, Toronto: Halep - Kuznetsova 4-6, 6-4, 6-3
2013, Roma: Halep - Kuznetsova 6-1, 6-1
2014, Stuttgart: Kuznetsova - Halep 7-5, 7-6(4).

Svetlana a castigat in 2009 turneul de la Roland Garros, iar in 2004 pe cel de la US Open.


Citeste mai multe despre   



















11792 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Simona merge mai departe... prietenii stiu de ce (Miercuri, 4 iunie 2014, 10:59)

    mnicku [anonim]

    Simona v-a cistiga meciul cu rusoaica care in ultimul set din ultimele partide a cam gafait pe teren, semn ca nu v-a rezista unui joc agresiv pe teren cu mingi stinga-dreapta al Simonei. Ori Simona cam asta joaca .

    Mult succes Simona si impuneti tactica pe teren, lasa sapca de soare pe banca si intra pe teren direct cu cordelutza ta.
    • +3 (5 voturi)    
      neah (Miercuri, 4 iunie 2014, 11:18)

      gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      sapca de soare are rolul ei, in prima parte a jocului Simona studiaza adversara apoi, dupa ce o "citeste", incepe cu adevarat jocul. din pacate aceeasi tactica o are si Sharapova..
    • +1 (1 vot)    
      cratima, bat-o vina (Miercuri, 4 iunie 2014, 13:11)

      grammar_nazi [anonim] i-a raspuns lui mnicku

      va câștiga
      va rezista
      impune-ți
      (cordeluța - căci nu ești pe mIRC)
  • +4 (4 voturi)    
    ok (Miercuri, 4 iunie 2014, 11:41)

    Xorciser [utilizator]

    Meci greu, mult succes!
  • -7 (7 voturi)    
    rg (Miercuri, 4 iunie 2014, 12:23)

    kronk [anonim]

    Stinga-dreapta,cam atata stie.Nu servici,nu fileu ca e micuta,nu lob liftat(Nastase l-a inventat).Nu-mi fac nici o speranta.Numai joc la takaneala nu mai tine
    • +2 (2 voturi)    
      esti un super frustrat!! (Miercuri, 4 iunie 2014, 13:10)

      oho [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      esti un super frustrat!!
      comentariile astea ar trebui sa le tii pentru tine.
      frustrarile astea transmise de ai tai parinti (formatori de caracter) sper sa nu le transmiti propriilor copii!
    • +1 (1 vot)    
      Pentru kronk (Miercuri, 4 iunie 2014, 13:53)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui kronk

      Simona va castiga RG. Nastase a fost un mare sportiv, dar asta a fost acum 40 de ani.
  • +4 (4 voturi)    
    Bafta Simona!! (Miercuri, 4 iunie 2014, 12:24)

    Inna100 [utilizator]

    Iti tinem pumnii strans.. strans!! Joaca asa cum stii tu cel mai bine, fara emotii !! Am incredere si te iubim!
  • 0 (0 voturi)    
    ploaie (Miercuri, 4 iunie 2014, 14:23)

    mihai [anonim]

    ploua la paris...pe la 5 meciul cred